My Favorite Movies
| anneanddixie's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
To Kill A Mockingbird (1962, Unrated) |
|
| 2 |
Sense and Sensibility (1995, PG) |
|
| 3 |
Die Hard (1988, R) |
|
| 4 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004, PG) |
|
| 5 |
The Man Who Shot Liberty Valance (1962, Unrated) |
|
| 6 |
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (1994, R) |
|
| 7 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005, PG) |
|
| 8 |
The Sixth Sense (1999, PG-13) |
|
| 9 |
About a Boy (2002, PG-13) |
|
| 10 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007, PG-13)
SO much better than 'Goblet of Fire'. Snape was very sexy . meowwwwwwww !!!! |
|
| 11 |
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995, R) |
|
| 12 |
Truly, Madly, Deeply (1991, PG) |
|
| 13 |
Fried Green Tomatoes (1991, PG-13) |
|
| 14 |
Scarface (1983, R) |
|
| 15 |
Miss Potter (2007, PG) |
|
| 16 |
The Night of the Hunter (1955, PG) |
|
| 17 |
Immortal Beloved (1994, R) |
|
| 18 |
The Flight of the Phoenix (1965, Unrated) |
|
| 19 |
The Conqueror Worm (Witchfinder General) (1968, Unrated) |
|
| 20 |
The Wicker Man (1973, R) |
|
| 21 |
An Awfully Big Adventure (1995, R) |
|
| 22 |
Rebel Without a Cause (1955, PG-13) |
|
| 23 |
East of Eden (1955, PG) |
|
| 24 |
Closet Land (1991, R) |
|
| 25 |
The History Boys (2006, R) |
|
| 26 |
Shadowlands (1993, PG) |
|
| 27 |
Sleepy Hollow (1999, R) |
|
| 28 |
The Search for John Gissing (2001, Unrated)Mike Binder (star & Director) and Janeane Garofalo are delightful as American couple transferred to UK. John Gissing (Rickman) is not happy and hilarious shenanighans ensue. |
|
| 29 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007, R) |




























