My Favorite Movies


  1. annitzu
  2. ana maria

Give list a short description

  annitzu's Rating My Rating
1
Coffee and Cigarettes (2004,  R)
2
The Painted Veil (2006,  PG-13)
3
L'Auberge Espagnole (Pot Luck)(Euro Pudding)(The Spanish Apartment) (2002,  R)
4
Russian Dolls (Les Poupées russes) (2006,  Unrated)
5
Apocalypto (2006,  R)
6
Lost In Translation (2003,  R)
7
Marie Antoinette (2006,  PG-13)
8
The Big Blue (Le Grand bleu) (1988,  R)
9
Hors de Prix (Priceless) (2006,  PG-13)
10
Elizabethtown (2005,  PG-13)
11
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
12
United 93 (2006,  R)
13
World Trade Center (2006,  PG-13)
14
Good Luck Chuck (2007,  R)
15
Knocked Up (2007,  R)
16
21 Grams (2003,  R)
17
Babel (2006,  R)
18
Amores Perros (2000,  R)
19
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) (2004,  PG-13)
20
Sex and Lucia (Lucía y el sexo) (2002,  R)
21
Volver (2006,  R)
22
Vanilla Sky (2001,  R)
23
Scent of a Woman (1992,  R)
24
Dancer in the Dark (2000,  R)
25
Cache (Hidden) (2005,  R)
26
Anna and the King (2000,  PG-13)
27
Alfie (1966,  PG)
28
Hitch (2005,  PG-13)
29
I Now Pronounce You Chuck and Larry (2007,  PG-13)
30
The Perfect Storm (2000,  PG-13)
31
Capote (2005,  R)
32
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
33
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
34
Thesis (Tesis) (1996,  R)
35
Dogville (2003,  R)
36
The Barbarian Invasions (Les Invasions barbares) (2003,  R)
37
Friends With Money (2006,  R)
38
Indochine (1992,  PG-13)
39
Step Up (2006,  PG-13)
40
Lions for Lambs (2007,  R)
41
The Silence of the Lambs (1991,  R)
42
Hostel (2006,  R)
43
Reservoir Dogs (,  R)
44
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
45
Evan Almighty (2007,  PG)
46
300 (2007,  R)
47
Traffic (2000,  R)
48
Sicko (2007,  PG-13)
49
Fahrenheit 9/11 (2004,  R)
50
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
51
Snatch. (2001,  R)
52
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
53
Memento (2000,  R)
54
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
55
Ali (2001,  R)
56
Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul (2006,  Unrated)
57
Cold Mountain (2003,  R)
58
Closer (2004,  R)
59
Monster-in-Law (2005,  PG-13)
60
The Talented Mr. Ripley (1999,  R)
61
Madagascar (2005,  PG)
62
Finding Nemo (2003,  G)
63
Surf's Up (2007,  PG)
64
Robots (2005,  PG)
65
Happy Feet (2006,  PG)
66
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
67
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
68
Desperado (1995,  R)
69
Once Upon a Time in Mexico (2003,  R)
70
Zivot je cudo (Life Is a Miracle) (Hungry Heart) (2004,  Unrated)
71
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
72
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) (1949,  Unrated)
73
I Am Legend (2007,  PG-13)
74
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
75
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
76
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
77
4 Luni, 3 Saptamâni si 2 Zile (4 Months, 3 Weeks and 2 Days) (2007,  Unrated)
78
Cat on a Hot Tin Roof (1958,  Unrated)
79
Crna macka, beli macor (Black Cat, White Cat) (1999,  R)
80
Ninotchka (1939,  R)
81
The Maltese Falcon (1941,  Unrated)
82
No Country for Old Men (2007,  R)
83
Don Juan DeMarco (1994,  PG-13)
84
Being John Malkovich (1999,  R)
85
Before Sunset (2004,  R)
86
Before Sunrise (1995,  R)
87
Tequila Sunrise (1988,  R)
88
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
89
Mulholland Drive (2001,  R)
90
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
91
The Lake House (2006,  PG)
92
Cry Baby (1990,  PG-13)
93
The Black Dahlia (2006,  R)
94
Step Up 2 the Streets (2008,  PG-13)
95
Ice Age (2002,  PG)
96
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
97
Notes on a Scandal (2006,  R)
98
Awake (2007,  R)
99
The Uncertain Guest (El Habitante incierto) (The Uninvited Guest) (2004,  R)
100
Ultimo Tango a Parigi (Last Tango in Paris) (1972,  NC-17)
101
Wedding Crashers (2005,  R)
102
Bend It Like Beckham (2003,  PG-13)
103
Something's Gotta Give (2003,  PG-13)
104
The Italian Job (2003,  PG-13)
105
The Pianist (2002,  R)
106
The Transporter (2002,  PG-13)
107
Transporter 2 (2005,  PG-13)
108
The Notebook (2004,  PG-13)
109
Charlie Wilson's War (2007,  R)
110
In the Soup (1992,  R)
111
Bee Movie (2007,  PG)
112
Fred Claus (2007,  PG)
113
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
114
The Dreamers (2004,  NC-17)
115
Interview (2007,  R)
116
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) (2004,  R)
117
Message in a Bottle (1999,  PG-13)
118
The Boss of it All (Direktøren for det hele) (2006,  Unrated)
119
The Idiots (2000,  R)
120
Inland Empire (2006,  R)
121
Marnie (1964,  PG)
122
For a Few Dollars More (Per qualche dollaro in più) (1965,  R)
123
Per un Pugno di Dollari (A Fistful of Dollars) (1964,  R)
124
The Green Mile (1999,  R)
125
8 Mile (2002,  R)
126
Duplex (Our House) (2003,  PG-13)
127
Along Came Polly (2004,  PG-13)
128
Blood Diamond (2006,  R)
129
Gangs of New York (2002,  R)
130
Scarface (1983,  R)
131
Breathless (1983,  R)
132
Reign Over Me (2007,  R)
133
Michael Clayton (2007,  R)
134
Love in the Time of Cholera (2007,  R)
135
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) (2007,  PG-13)
136
The Big Lebowski (1998,  R)
137
Little Children (2006,  R)
138
Live a Little, Love a Little (1968,  PG)
139
Cool Hand Luke (1967,  Unrated)
140
De Battre Mon Coeur s'est Arrêté (The Beat That My Heart Skipped) (,  Unrated)
141
Persepolis (2007,  PG-13)
142
Jumper (2008,  PG-13)
143
27 Dresses (2008,  PG-13)
144
Fargo (1996,  R)
145
Vicky Cristina Barcelona (2008,  PG-13)
146
Roman Holiday (1953,  Unrated)
147
The Million Pound Note (Man With a Million) (1953,  Unrated)
148
The Snows of Kilimanjaro (1952,  Unrated)
149
Mio Fratello è Figlio Unico (My Brother Is an Only Child) (2007,  R)
150
Maradona by Kusturica (2008,  Unrated)
151
Under the Tuscan Sun (2003,  PG-13)
152
The Duchess (2008,  PG-13)
153
Yes Man (2008,  PG-13)
154
Australia (2008,  PG-13)
155
Hotel Rwanda (2005,  PG-13)
156
Les Visiteurs (The Visitors ) (1993,  R)
157
L'Enquête Corse (2004,  Unrated)
158
The Sound of Music (1965,  G)
159
Arabesque (1966,  PG)
160
Persona (1966,  Unrated)
161
The Wizard of Oz (1939,  G)
162
Ray (2004,  PG-13)
163
GoodFellas (1990,  R)
164
Smokin' Aces (2007,  R)
165
The Polar Express (2004,  G)
166
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
167
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008,  PG)
168
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader (2010,  Unrated)
169
Paranoid Park (2007,  R)
170
Four Christmases (2008,  PG-13)
171
Tais-Toi (2004,  Unrated)
172
Mongol (2008,  R)
173
Bienvenue Chez les Ch'tis (Welcome to the Land of Shtis) (Welcome to the Sticks) (2008,  Unrated)
174
Paris Je T'aime (2007,  R)
175
An American in Paris (1951,  Unrated)
176
Burn After Reading (2008,  R)
177
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
178
Intolerable Cruelty (2003,  PG-13)
179
Miller's Crossing (1990,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments