My Favorite Movies


  anthony147088598's Rating My Rating
1
Empire (2002,  R)
2
Land of the Dead (2005,  R)
3
Silence Becomes You (2005,  R)
4
Hangin' with the Homeboys (1991,  R)
5
Shadowboxer (2005,  R)
6
American Psycho (2000,  R)
7
Year of the Dog (2007,  PG-13)
8
Rounders (1998,  R)
9
American Beauty (1999,  R)
10
The Dog Problem (2007,  R)
11
Almost Famous (2000,  R)
12
Hot Fuzz (2007,  R)
13
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
14
Fargo (1996,  R)
15
Jaws (1975,  PG)
16
Four Rooms (1996,  R)
17
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
18
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
19
Smiley Face (2007,  R)
20
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
21
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
22
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
23
The Exorcist (1973,  R)
24
Pulp Fiction (1994,  R)
25
Requiem for a Dream (2000,  R)
26
Paid in Full (2002,  R)
27
Reservoir Dogs (1992,  R)
28
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
29
Rocky (1976,  PG)
30
The Departed (2006,  R)
31
The Pianist (2002,  R)
32
Rushmore (1998,  R)
33
Six Ways To Sunday (1999,  R)
34
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
35
Training Day (2001,  R)
36
Sixteen Candles (1984,  PG)
37
Sin City (2005,  R)
38
Superbad (2007,  R)
39
Shaun of the Dead (2004,  R)
40
The Pope of Greenwich Village (1984,  R)
41
The Godfather, Part II (1974,  R)
42
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
43
The Princess Bride (1987,  PG)
44
Scarface (1983,  R)
45
Dawn of the Dead (2004,  R)
46
The Silence of the Lambs (1991,  R)
47
Casablanca (1943,  PG)
48
The Edge (1997,  R)
49
The Shining (1980,  R)
50
True Romance (1993,  R)
51
Moonlight Mile (2002,  PG-13)
52
Career Opportunities (1991,  PG-13)
53
Catacombs (2008,  R)
54
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
55
Richard Pryor - Here and Now (1983,  R)
56
The Limey (1999,  R)
57
The Heartbreak Kid (2007,  R)
58
Ghost World (2001,  R)
59
V for Vendetta (2006,  R)
60
Dogma (1999,  R)
61
Being There (1979,  PG)
62
Taxi Driver (1976,  R)
63
Clay Pigeons (1998,  R)
64
Into the Wild (2007,  R)
65
My Bodyguard (1980,  PG)
66
300 (2007,  R)
67
Box of Moonlight (1997,  R)
68
War of the Worlds (2005,  PG-13)
69
3:10 to Yuma (2007,  R)
70
Harvard Man (2002,  R)
71
The African Queen (1951,  Unrated)
72
Midnight Express (1978,  R)
73
The Omen (2006,  R)
74
Black Snake Moan (2007,  R)
75
The Last Samurai (2003,  R)
76
Turbulence (1997,  R)
77
Giant (1956,  G)
78
Big (1988,  PG)
79
Easy Rider (1969,  R)
80
Snow White and the Seven Dwarfs (1937,  G)
81
10 Items or Less (2006,  R)
82
True Grit (1969,  G)
83
American Drug War: The Last White Hope (2007,  Unrated)
84
Bowling for Columbine (2002,  R)
85
Piranha Part Two: The Spawning (Piranha II: Flying Killers) (1981,  R)
86
Shoot 'Em Up (2007,  R)
87
Garden State (2004,  R)
88
Captains Courageous (1937,  PG)
89
Purple Rain (1984,  R)
90
Planet of the Apes (1968,  PG)
91
Slums of Beverly Hills (1998,  R)
92
Fight Club (1999,  R)
93
Hannibal (2001,  R)
94
Robinson Crusoe on Mars (1964,  Unrated)
95
Angel (1984,  R)
96
Rosemary's Baby (1968,  R)
97
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
98
The War of the Worlds (1953,  G)
99
Apocalypse Now (1979,  R)
100
Unbreakable (2000,  PG-13)
101
Meatballs (1979,  PG)
102
New York Stories (1989,  PG)
103
The Road Warrior (,  Unrated)
104
Beneath The Planet Of The Apes (1970,  G)
105
Cast Away (2000,  PG-13)
106
Fahrenheit 451 (1966,  PG)
107
Independence Day (1996,  PG-13)
108
The Graduate (1967,  PG)
109
First Blood (Rambo: First Blood) (1982,  R)
110
Dazed and Confused (1993,  R)
111
Romper Stomper (1992,  R)
112
About a Boy (2002,  PG-13)
113
Dirty Harry (1971,  R)
114
Freeway (1996,  R)
115
Sid & Nancy (1986,  R)
116
Dreamcatcher (2003,  R)
117
Mr. Brooks (2007,  R)
118
Dirt (Dumber Than Dirt) (2001,  R)
119
Alien (1979,  R)
120
Armageddon (1998,  PG-13)
121
Blade Runner (1982,  R)
122
Blow (2001,  R)
123
Children of Men (2006,  R)
124
Constantine (2005,  R)
125
Cruel Intentions (1999,  R)
126
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
127
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
128
Forrest Gump (1994,  PG-13)
129
Four Brothers (2005,  R)
130
Friday (1995,  R)
131
Full Metal Jacket (1987,  R)
132
Ultraviolet (2006,  PG-13)
133
Girl, Interrupted (1999,  R)
134
GoodFellas (1990,  R)
135
Hairspray (1988,  PG)
136
Cry Baby (1990,  PG-13)
137
Jackass - The Movie (2002,  R)
138
Meet the Parents (2000,  PG-13)
139
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
140
Pretty Woman (1990,  R)
141
National Lampoon's Animal House (1978,  R)
142
House of Games (1987,  R)
143
Sleeping Beauty (1959,  G)
144
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
145
Beloved (1998,  R)
146
The Beach (2000,  R)
147
The Wizard of Oz (1939,  G)
148
Fracture (2007,  R)
149
The Enforcer (1976,  R)
150
Léon (The Professional) (1994,  R)
151
Magnum Force (1973,  R)
152
Monster's Ball (2001,  R)
153
Tideland (2006,  R)
154
Hellboy (2004,  PG-13)
155
May (2003,  R)
156
Swingers (1996,  R)
157
Sling Blade (1997,  R)
158
Mr. Woodcock (2007,  PG-13)
159
Bad Santa (2003,  R)
160
Flushed Away (2006,  PG)
161
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) (2008,  PG-13)
162
Finding Nemo (2003,  G)
163
Jackie Brown (1997,  R)
164
Mars Attacks! (1996,  PG-13)
165
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
166
Monster (2003,  R)
167
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
168
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
169
Flashdance (1983,  R)
170
Gone With the Wind (1939,  G)
171
Ice Age (2002,  PG)
172
Jackass: Number Two (2006,  R)
173
Shrek (2001,  PG)
174
Instinct (1999,  R)
175
The World's Fastest Indian (2005,  PG-13)
176
Up in Smoke (1978,  R)
177
A Life Less Ordinary (1997,  R)
178
Harsh Times (2006,  R)
179
Alpha Dog (2007,  R)
180
The Outsiders (1983,  PG)
181
Once Upon a Time in America (1984,  R)
182
Drugstore Cowboy (1989,  R)
183
The Whole Nine Yards (2000,  R)
184
The Good Shepherd (2006,  R)
185
Shallow Hal (2001,  PG-13)
186
The Piano (1993,  R)
187
Blast from the Past (1999,  PG-13)
188
Equilibrium (2002,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments