My Favorite Movies

  AnthonyK29736355's Rating My Rating
1
The Gleaners and I (2000,  Unrated)
Click to Rate
2
Down by Law (1986,  R)
Click to Rate
3
Dead Man (1995,  R)
Click to Rate
4
Stranger Than Paradise (1984,  R)
Click to Rate
5
Gas Food Lodging (1992,  R)
Click to Rate
6
Grace of My Heart (1996,  R)
Click to Rate
7
Things Behind the Sun (2001,  R)
Click to Rate
8
Les Parapluies de Cherbourg (The Umbrellas of Cherbourg) (1964,  Unrated)
Click to Rate
9
A Woman Under the Influence (1974,  R)
Click to Rate
10
Opening Night (1977,  PG-13)
Click to Rate
11
Faces (1968,  PG-13)
Click to Rate
12
Big Night (1996,  R)
Click to Rate
13
Harold and Maude (1971,  PG)
Click to Rate
14
Safe (1995,  R)
Click to Rate
15
The Smiling Lieutenant (1931,  Unrated)
Click to Rate
16
The Shop Around the Corner (1940,  Unrated)
Click to Rate
17
3 Women (1977,  PG)
Click to Rate
18
Nashville (1975,  R)
Click to Rate
19
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
Click to Rate
20
The Bride of Frankenstein (1935,  Unrated)
Click to Rate
21
The Invisible Man (1933,  Unrated)
Click to Rate
22
The Face Behind the Mask (1941,  Unrated)
Click to Rate
23
Waitress (2007,  PG-13)
Click to Rate
24
All the Real Girls (2003,  R)
Click to Rate
25
Bright Leaves (2003,  Unrated)
Click to Rate
26
Sherman's March (1986,  Unrated)
Click to Rate
27
The Unbearable Lightness of Being (1988,  R)
Click to Rate
28
Ed Wood (1994,  R)
Click to Rate
29
Stage Door (1937,  Unrated)
Click to Rate
30
The Philadelphia Story (1940,  Unrated)
Click to Rate
31
Bringing Up Baby (1938,  Unrated)
Click to Rate
32
Arsenic and Old Lace (1944,  Unrated)
Click to Rate
33
Crimes and Misdemeanors (1989,  PG-13)
Click to Rate
34
Manhattan (1979,  R)
Click to Rate
35
To Have and Have Not (1944,  Unrated)
Click to Rate
36
Key Largo (1948,  Unrated)
Click to Rate
37
A Face in the Crowd (1957,  Unrated)
Click to Rate
38
The Thin Man (1934,  Unrated)
Click to Rate
39
Singin' in the Rain (1952,  G)
Click to Rate
40
Fargo (1996,  R)
Click to Rate
41
The Man Who Wasn't There (2001,  R)
Click to Rate
42
Junebug (2005,  R)
Click to Rate
43
The Station Agent (2003,  R)
Click to Rate
44
The Baxter (2005,  PG-13)
Click to Rate
45
Monsieur Verdoux (1947,  Unrated)
Click to Rate
46
The Circus (1928,  G)
Click to Rate
47
The Gold Rush (1925,  Unrated)
Click to Rate
48
Searching for the Wrong-Eyed Jesus (2005,  Unrated)
Click to Rate
49
The Apartment (1960,  Unrated)
Click to Rate
50
Hair (1979,  PG)
Click to Rate
51
The Muppets Take Manhattan (1984,  G)
Click to Rate
52
The Dark Crystal (1982,  PG)
Click to Rate
53
Young Frankenstein (1974,  PG)
Click to Rate
54
Duck Soup (1933,  Unrated)
Click to Rate
55
Animal Crackers (1930,  G)
Click to Rate

Comments (0)

Post a comment

Recent Comments