My Favorite Movies


  antpriv1's Rating My Rating
1
Ciao, Professore! (Io speriamo che me la cavo) (1993,  R)
2
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
3
Morte a Venezia (Death in Venice) (1971,  PG)
4
Fiorile (Wild Flower) (1993,  PG-13)
5
Stolen Children (Il Ladro di bambini) (1992,  Unrated)
6
Padre Padrone (1977,  Unrated)
7
Respiro (2003,  PG-13)
8
La Stanza del Figlio (The Son's Room) (2002,  R)
9
L' Argent de Poche (Pocket Money) (Small Change) (1976,  PG)
10
Trading Mom (The Mommy Market) (1994,  PG)
11
The NeverEnding Story II - The Next Chapter (1991,  PG)
12
The NeverEnding Story III - Escape From Fantasia (1996,  G)
13
Tales from the NeverEnding Story - The Gift (2001,  Unrated)
14
The Neverending Story (1996,  Unrated)
15
Return of Don Camillo, The (1953) (,  Unrated)
16
The Return of Don Camillo (1953,  Unrated)
17
Le Petit Monde de Don Camillo (The Little World of Don Camillo) (1952,  Unrated)
18
For A Lost Soldier (1993,  Unrated)
19
Private Lessons (1981,  R)
20
Gaz Bar Blues (2003,  Unrated)
21
The Second Jungle Book: Mowgli & Baloo (1997,  G)
22
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
23
The Sandlot (1993,  PG)
24
Pups (1999,  R)
25
Home Alone 4 (2002,  Unrated)
26
Home Alone 3 (1997,  PG)
27
Home Alone 2: Lost in New York (1992,  PG)
28
Home Alone (1990,  PG)
29
Harry + Max (Harry and Max) (2005,  Unrated)
30
Hearts in Atlantis (2001,  PG-13)
31
House of D (2004,  PG-13)
32
The Goonies (1985,  PG)
33
Incompreso (Misunderstood) (1966,  Unrated)
34
Du er ikke alene (You Are Not Alone) (1978,  Unrated)
35
You Are Not Alone (,  Unrated)
36
The NeverEnding Story (1984,  PG)
37
Agent Cody Banks (2003,  PG)
38
Agent Cody Banks 2 - Destination London (2004,  PG)
39
Air Bud (1997,  PG)
40
Air Bud - Golden Receiver (1998,  G)
41
Air Bud - World Pup (2001,  G)
42
Air Bud Spikes Back (2003,  G)
43
Air Bud - Seventh Inning Fetch (2001,  G)
44
Air Buddies (2006,  PG)
45
Air Bud - Aussie Rules (,  Unrated)
46
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
47
A Rumor of Angels (2000,  PG-13)
48
Teenage Caveman (2002,  R)
49
Keeping Up With The Steins (2006,  PG-13)
50
The Cure (1995,  PG-13)
51
Angels in the Endzone (1997,  Unrated)
52
House Arrest (1996,  PG)
53
The Benchwarmers (2006,  PG-13)
54
Blast (2000,  R)
55
3 Ninjas (1992,  PG)
56
3 Ninjas Kick Back (1994,  PG)
57
3 Ninjas - High Noon on Mega Mountain (1998,  PG)
58
3 Ninjas Knuckle Up (1995,  PG-13)
59
Brick (2006,  R)
60
Bringing Rain (2003,  Unrated)
61
Buffalo Dreams (2005,  Unrated)
62
Bully (2001,  R)
63
Camp Nowhere (1994,  PG)
64
Good Boy! (2003,  PG)
65
Zoom (2006,  PG)
66
Captains Courageous (1937,  PG)
67
Captains Courageous (1996,  PG)
68
Only the Lonely (1991,  PG-13)
69
All I Want for Christmas (1991,  G)
70
Greedy (1994,  PG-13)
71
Charlie Bartlett (2007,  R)
72
The Santa Clause (1994,  PG)
73
The Santa Clause 2 - The Mrs. Clause (2002,  G)
74
The Santa Clause 3: The Escape Clause (2006,  G)
75
Whoever Slew Auntie Roo? (1971,  PG)
76
The Witches (1990,  PG)
77
Choose Connor (2008,  Unrated)
78
Lord of the Flies (1990,  R)
79
The Last Mimzy (2007,  PG)
80
Pretty Boy (1993,  Unrated)
81
Beethoven (1992,  PG)
82
Beethoven's 2nd (1994,  PG)
83
Leave It to Beaver (1997,  PG)
84
Clockstoppers (2002,  PG)
85
Swiss Family Robinson (1960,  G)
86
Swiss Family Robinson (1940,  Unrated)
87
The New Swiss Family Robinson (1998,  PG)
88
Spy Hard (1996,  PG-13)
89
Shout (1991,  PG-13)
90
The Patriot (2000,  R)
91
Jack Frost (1998,  PG)
92
The Wizard (1989,  PG)
93
Sky High (2005,  PG)
94
The Hollow (2004,  R)
95
My Girl (1991,  PG)
96
My Girl 2 (1996,  PG)
97
The Baby-Sitters Club (1995,  PG)
98
Storytelling (2002,  R)
99
Roommates (1995,  PG)
100
Kindergarten Cop (1990,  PG-13)
101
Matinee (1977,  Unrated)
102
Matinee (1992,  PG)
103
The Deep End of the Ocean (1999,  PG-13)
104
Tuck Everlasting (2002,  PG)
105
Final Destination (2000,  R)
106
Final Destination 2 (2003,  R)
107
Final Destination 3 (2006,  R)
108
Halloweentown (1998,  Unrated)
109
Halloweentown II: Kalabar's Revenge (2001,  PG)
110
Halloweentown High (Halloweentown III) (2004,  Unrated)
111
Return to Halloweentown (Halloweentown IV) (2006,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments