My Favorite Movies


  aparkerjones's Rating My Rating
1
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
I watched this movie more than 10 times. I loved it!. Great interaction between characters.
2
The Long Kiss Goodnight (1996,  R)
3
Murder 101 (1991,  PG-13)
4
Heartbreak Ridge (1986,  R)
5
Tombstone (1993,  R)
6
One Night With the King (2006,  PG)
7
The Long Riders (1980,  R)
8
The Count of Monte Cristo (1934,  Unrated)
9
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
10
The Matrix Reloaded (2003,  R)
11
Thief (1981,  R)
12
Scaramouche (1952,  Unrated)
13
Red Dawn (1984,  PG-13)
14
The Color Purple (1985,  PG-13)
15
The Blob (1958,  Unrated)
16
The Shadow Riders (1982,  PG)
17
Love's Long Journey (2005,  Unrated)
18
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
19
Red River (1948,  Unrated)
20
Harlequin's Diamond Girl (1998,  Unrated)
21
Something New (2006,  PG-13)
22
The Silence of the Lambs (1991,  R)
23
The Towering Inferno (1974,  PG)
24
The Carpetbaggers (1964,  PG)
25
The Ghost and Mrs. Muir (1947,  Unrated)
26
Trapped (2002,  R)
27
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic
Very Well Done.
28
Brewster's Millions (1985,  PG)
29
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
30
Notebook (2006,  Unrated)
31
King of Kings (1961,  PG-13)
32
Serendipity (2001,  PG-13)
33
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
34
Sixteen Candles (1984,  PG)
35
Pretty Woman (1990,  R)
Pretty Woman
Loved it.
36
An Officer and a Gentleman (1982,  R)
37
The Breakfast Club (1985,  R)
38
Wild Things (1998,  R)
39
Major League (1989,  R)
40
A League of Their Own (1992,  PG)
41
The League of Extraordinary Gentlemen (2003,  PG-13)
42
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
43
Drumline (2002,  PG-13)
44
Stomp the Yard (2007,  PG-13)
45
The Dream Team (1989,  PG-13)
46
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
47
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
Tremedous premise. I loved it.
48
Forrest Gump (1994,  PG-13)
49
Gladiator (2000,  R)
Gladiator
Loved it!
50
Remember the Titans (2000,  PG)
51
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
52
Top Gun (1986,  PG)
53
Troy (2004,  R)
54
To Sir, With Love (1967,  Unrated)
55
For Love of Ivy (1968,  G)
56
Days of Wine and Roses (1962,  Unrated)
57
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
Very realistic movie, especially with global warming scenarios being produced by mother nature today.
58
Spider-Man (2002,  PG-13)
Spider-Man
Shoul Become A Classic Comic Book Marvel
59
Rocky (1976,  PG)
Rocky
I enjoyed it.
60
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
Excellent Movie. Extremely well done.
61
A Cinderella Story (2004,  PG)
A Cinderella Story
Cute story.
62
Superman (1978,  PG)
63
Imitation of Life (1958,  Unrated)
64
Enter the Dragon (1973,  R)
65
Urban Cowboy (1980,  R)
66
Lethal Weapon (1987,  R)
67
Lara Croft - Lethal and Loaded (2001,  Unrated)
68
H.G. Wells' The War of the Worlds (2005,  Unrated)
69
The Day the Earth Stood Still (1951,  G)
70
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
71
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003,  PG-13)
72
I, Robot (2004,  PG-13)
73
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
74
Goodnight, Joseph Parker (2004,  Unrated)
75
The Mark of Zorro (1940,  Unrated)
76
Zorro, the Gay Blade (1981,  PG)
77
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
78
Valley of the Dolls (1967,  PG-13)
79
2 Days in the Valley (1996,  R)
80
Marnie (1964,  PG)
81
The Birds (1963,  PG-13)
82
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
83
A Time to Kill (1996,  R)
84
Shoot to Kill (Deadly Pursuit) (1988,  R)
85
Live Wire (1992,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments