You are not logged in.
Sign In or Register
Home
Movies
In Theaters
On DVD
Rate Movies
Recommended Movies
Actors
Actor Home
Actor Photos
Actress Photos
Random Actor
News
Top Stories
Most Recent
My Saved Stories
My Submitted Stories
Flixster Wiki
Profile
"
My Profile
My Ratings
My Lists
My Favorite Actors
My Favorite Photos
My Favorite Videos
Skins Gallery
My Friends
My Friends
My Conversations
My Friends' Reviews
Movie Night Planner
Invite
Meet People
People You May Know
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Find a User
Movie Compatibility Test
Fun Stuff
Never-Ending Quiz
|
User Quizzes
|
Polls
|
Lists
|
Videos
|
Photos
|
Forums
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Lists Created by Agustín
1001 Movies You Must See Before You Die
Al Pacino
Brad Pitt
Cate Blanchett
Christian Bale
View All Agustín's Lists
Lists Favorited by Agustín
250 films any movie-lover should watch at least on...
by
Luis Diego
AFI's 100 Years... 100 Movies (10th Anniversary Ed...
by
Aren
View More Lists
Related Lists
IMDB 250
by
Hannah
chong62's new List
by
pilibda
AFI's 100 Years...100 Movies
by
Mike
AFI's 100 Years... 100 Movies (2007 version)
by
Caleb
AFI's 100 Years... 100 Movies (1998 version)
by
Caleb
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Agustín
Give list a short description
apg176's Rating
My Rating
1
Modern Times
(1936, Unrated)
2
Gone With the Wind
(1939, G)
3
Citizen Kane
(1941, PG)
4
Casablanca
(1942, Unrated)
5
The Third Man
(1949, Unrated)
6
A Streetcar Named Desire
(1951, PG)
7
Rear Window
(1954, PG)
8
Vertigo
(1958, PG)
9
Guys and Dolls
(1955, Unrated)
10
Psycho
(1960, R)
11
To Kill A Mockingbird
(1962, Unrated)
12
The Birds
(1963, PG-13)
13
The Graduate
(1967, PG)
14
2001: A Space Odyssey
(1968, G)
15
A Clockwork Orange
(1971, R)
16
Everything You Always Wanted to Know About Sex, But Were Afraid to Ask
(1972, R)
17
The Godfather
(1972, R)
18
Mean Streets
(1973, R)
19
Serpico
(1973, R)
20
Papillon
(1973, R)
21
Chinatown
(1974, R)
22
The Godfather, Part II
(1974, R)
23
Dog Day Afternoon
(1975, R)
24
One Flew over the Cuckoo's Nest
(1975, R)
25
Taxi Driver
(1976, R)
26
All the President's Men
(1976, R)
27
Annie Hall
(1977, PG)
28
Apocalypse Now
(1979, R)
29
...And Justice For All
(1979, R)
30
The Shining
(1980, R)
31
Raging Bull
(1980, R)
32
Scarface
(1983, R)
33
Once Upon a Time in America
(1984, R)
34
Back to the Future
(1985, PG)
35
The Untouchables
(1987, R)
36
Rain Man
(1988, R)
37
Dead Poets Society
(1989, PG)
38
When Harry Met Sally
(1989, R)
39
GoodFellas
(1990, R)
40
Awakenings
(1990, PG-13)
41
The Godfather, Part III
(1990, R)
42
The Silence of the Lambs
(1991, R)
43
Terminator 2: Judgment Day
(1991, R)
44
Cape Fear
(1991, R)
45
School Ties
(1992, PG-13)
46
Glengarry Glen Ross
(1992, R)
47
Reservoir Dogs
(1992, R)
48
Scent of a Woman
(1992, R)
49
Jurassic Park
(1993, PG-13)
50
Carlito's Way
(1993, R)
51
Philadelphia
(1993, PG-13)
52
What's Eating Gilbert Grape
(1993, PG-13)
53
Forrest Gump
(1994, PG-13)
54
Il Postino
(1994, PG)
55
Pulp Fiction
(1994, R)