My Favorite Movies


  apostleX's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
2
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)
3
Apocalypse Now (1979,  R)
4
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
5
Blade Runner (1982,  R)
6
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
7
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
8
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
9
The Apostle (1998,  PG-13)
10
Aliens (1986,  R)
11
Fight Club (1999,  R)
12
Field of Dreams (1989,  PG)
13
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
14
The Graduate (1967,  PG)
15
Fearless (1993,  R)
16
Lost in America (1985,  R)
17
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
18
Jaws (1975,  PG)
19
Rain Man (1988,  R)
20
The Shawshank Redemption (1994,  R)
21
Raising Arizona (1987,  PG-13)
22
Rocky III (1982,  PG)
23
Any Given Sunday (1999,  R)
24
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
25
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969,  PG)
26
Logan's Run (1976,  PG)
27
Planet of the Apes (1968,  PG)
28
Contact (1997,  PG)
29
Alien (1979,  R)
30
Pat Garrett & Billy the Kid (1973,  R)
31
The Wild Bunch (1969,  R)
32
Pulp Fiction (1994,  R)
33
The Mission (1986,  PG)
34
Heaven Can Wait (1978,  PG)
35
Die Hard (1988,  R)
36
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
37
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
38
Man on Fire (2004,  R)
39
Back to the Future Part II (1989,  PG)
40
The Abyss (1989,  PG-13)
41
Crimson Tide (1995,  R)
42
Escape from New York (1981,  R)
43
The Untouchables (1987,  R)
44
Unbreakable (2000,  PG-13)
45
Lethal Weapon (1987,  R)
46
Cocoon (1985,  PG-13)
47
Brainstorm (1983,  PG)
48
Star Trek - First Contact (1996,  PG-13)
49
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982,  PG)
50
Bamboozled (2000,  R)
51
That Thing You Do! (1996,  PG)
52
District B13 (Banlieue 13) (2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments