My Favorite Movies


  applemcschnaffle's Rating My Rating
1
Spider-Man (2002,  PG-13)
Spider-Man
Just as great as the others. Great bargain too - :)
2
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
Spider-Man 2
Doc Ock is so cool and evil. Though I feel sorry for him in the end.
3
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
Spider-Man 3
Spiderman 3 was amazing. It was the first of the three Spiderman films I've seen, but I had no trouble following the storyline, etc. It's been slated for a number of reasons, but taking this critisicm into account (moi? I don't think it's true) I reccomend it to anyone, Spidey fan or not.

PRO'S: Great special effects. Although SFX can ruin a movie it can also enhance it and i think it did incredibly well here.
For instance the sandman is uber cool. My favourite part is when the father is dissolved into particles by that machine, and then reforms into the sandman.

I love the Spidey effects too. :)

Of course Spiderman is ultra cool. Whatevers your opinions on 'venom' I thought it was really good. Though I was a bit freaked out by that gross thing that Eddie turned into.

CONS: I know that Peter Parkers emotional life is important but MJ seriously annoys me. It's not the actual relationship that irritates me, as that is an important factor in the story and Spiderman would have no inner goal without MJ. But does she have to be so - grr... Marey Janey??
4
Brick (2006,  R)
Brick
Excellent film noir - I loved it!
5
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
Amazing. One of my fave films of all time!
6
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
Indiana Jones and the Temple of Doom
I think Harrison Ford is one of those watchable characters - I can watch him as Han Solo and Indiana all day long.
7
Labyrinth (1986,  PG)
Labyrinth
Astounding!
Played way past expectations. Me and my sister didn't say a word all through the first half (thats quite something as my sister can't stop talking in films)
Jareth - the goblin king is by far my favourite character.
8
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
Well, what can I say. Come on its Indiana Jones. If I wrote something I'd just be repeating myself (read my other Indiana reviews - everythings got five stars)
9
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
The Mask of Zorro
Fave writers on the proj so how could it fail? Terry Rossio and Ted Elliot do it again, and the trustworthy puss in boo... oops - Antonio Banderas pulling off a great Zorro.
10
Krrish (2006,  Unrated)
Krrish
My second Bollywood film, the first with subtitles. If you think they'll be offputting - they don't distract at all. Longer than most films I found that an advantage as I got more of the movie.

I am looking forward to the upcoming sequel (Krrish 2) and haven't yet watched Koi Mil Gaya.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments