My Favorite Movies


  AquaPhoenix's Rating My Rating
1
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
It was a great ending to the trilogy. I loved the fact that the movie was both a sequel and a prequal; most of the movie is set after Identity but before the last scene in Supremacy, while the ending was after that scene. It was genius
2
Sin City (2005,  R)
Sin City
LOVED THIS MOVIE!!!!!!!!!!!
3
National Treasure (2004,  PG)
National Treasure
The best treasure hunting movie to date. Can't Wait for the Sequel!!!!
4
The Italian Job (2003,  PG-13)
The Italian Job
One of the best heist movies made. Can't Wait for the Sequel!!!
5
Casino Royale (2006,  PG-13)
Casino Royale
Bond James Bond!!! For a prequel it was great!!!
6
Inside Man (2006,  R)
Inside Man
LOVED IT!!!! A Robber pulls the perfect bank job.
7
The Departed (2006,  R)
8
Babel (2006,  R)
9
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
Spider-Man 3
IT WASN'T AS GOOD AS THE SECOND!!!!
10
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
11
Kiss Kiss, Bang Bang (2005,  R)
Kiss Kiss, Bang Bang
It had many twists that kept me guessing until the end. It was funny too!!!
12
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
It Was Better Than I Thought It Would Be
13
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Liked This Second One as much as the first.
14
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
15
Sweet November (2001,  PG-13)
16
The Lake House (2006,  PG)
The Lake House
The ending had me guessing and wanting more
17
Flightplan (2005,  PG-13)
18
Wanted (2008,  R)
Wanted
It will definitely be in my dvd collection. The only thing that was wrong with the movie was the way it was filmed ( how some of the scenes ran together).
19
School for Scoundrels (2006,  PG-13)
20
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
21
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious
The energy of this movie was just crazy when it came out
22
Speed 2 - Cruise Control (1997,  PG-13)
Speed 2 - Cruise Control
Cruise Control was a great sequel to the original.
23
Spider-Man (2002,  PG-13)
24
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
25
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
26
George Lopez - Why You Crying? (2005,  R)
George Lopez - Why You Crying?
Makes you cry of laughter!!!!!
27
Wedding Crashers (2005,  R)
28
Mission: Impossible III (2006,  PG-13)
29
American Wedding (2003,  R)
American Wedding
The 3rd film in the series is a great ending to the trilogy with the original cast coming back for round three.
30
American Pie (1999,  R)
American Pie
This has to be one of the most memorible teen flick to come out in years
31
American Pie 2 (2001,  R)
American Pie 2
The sequal was even funnier than the fisrt.
32
American Pie Presents - Band Camp (2005,  R)
American Pie Presents - Band Camp
For the 4th film in the series it was ok, but it doesn't compare to the first.
33
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) (2006,  PG-13)
34
Crank (2006,  R)
35
X-Men (2000,  PG-13)
36
X2 (2003,  PG-13)
37
The Goonies (1985,  PG)
The Goonies
Love this movie!!! With all the sequals coming out we need to bring this one back too!!!
38
Back to the Future (1985,  PG)
Back to the Future
I loved it in the 80's and I love it even more today.
39
Back to the Future Part II (1989,  PG)
Back to the Future Part II
With this sequal I felt for the most part like they were being repetative with a look at the first movie in the third person.
40
Back to the Future Part III (1990,  PG)
Back to the Future Part III
I loved the final movie because it was so different from the first 2.
41
Brewster's Millions (1985,  PG)
Brewster's Millions
What I found so funny about this movie was that Richard's character got upset when he started making money.
42
See No Evil, Hear No Evil (1989,  R)
43
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
This movie is one of the funniest reasons that made Jim Carey a star
44
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
Bruce Almighty
The concept of god giving you his powers for the day appealed to me.
45
Evan Almighty (2007,  PG)
46
Coming to America (1988,  R)
Coming to America
One of my all time favorite Eddie Murphy movies.
47
Cocoon (1985,  PG-13)
Cocoon
I love My 80's movies
48
Cocoon 2 - The Return (1988,  PG)
Cocoon 2 - The Return
I love My 80's movies
49
Die Another Day (2002,  PG-13)
Die Another Day
This movie had action from beginning to end.
50
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
I love treasure hunting type movies. This film is in the top in this genre of films.
51
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
52
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
Indiana Jones and the Temple of Doom
I love treasure hunting type movies. This film is in the top in this genre of films.
53
Mr. Nice Guy (1997,  PG-13)
Mr. Nice Guy
I love Chan movies cuz its slap stick martial arts at its best. And the best thing is that his movies are meant for everyone to enjoy.
54
True Lies (1994,  R)
55
National Lampoon's Animal House (1978,  R)
National Lampoon's Animal House
A classic raw comedy
56
National Lampoon's Christmas Vacation (1989,  PG-13)
National Lampoon's Christmas Vacation
One of the first holidays films I enjoyed as a kid and still do today.
57
National Lampoon's Vacation (1983,  R)
National Lampoon's Vacation
It was a good first attempt.
58
Rumble in the Bronx (Hung faan aau) (1996,  R)
59
Short Circuit (1986,  PG)
60
Short Circuit 2 (1988,  PG)
61
Shrek (2001,  PG)
62
Shrek 2 (2004,  PG)
Shrek 2
2 WAS GOOD
63
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
Shrek the Third (Shrek 3)
There going to keep making Shrek movies until people are sick of it (lol)
64
TMNT: Teenage Mutant Ninja Turtles (2007,  PG)
TMNT: Teenage Mutant Ninja Turtles
I LOVE BEING A TURTLE!!!
65
Harold & Kumar Go to White Castle (2004,  R)
66
Sister Act (1992,  PG)
67
Sister Act 2: Back in the Habit (1993,  PG)
68
Speed (1994,  R)
Speed
One of the Best Action Flixs of the early 90's
69
The Matrix (1999,  R)
70
Step Up (2006,  PG-13)
Step Up
It was good.
71
Stir Crazy (1980,  R)
72
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
73
Running Scared (2006,  R)
74
Runaway Jury (2003,  PG-13)
Runaway Jury
LOVED THIS MOVIE!!!!
75
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
IT WAS GOOD
76
21 Grams (2003,  R)
77
Jui kuen II (The Legend of Drunken Master) (Drunken Fist II) (1994,  R)
Jui kuen II (The Legend of Drunken Master) (Drunken Fist II)
I love this Jack Chan film. It has a lot of action and slapstick comedy.
78
The Golden Child (1986,  PG-13)
79
10th and Wolf (2006,  R)
80
*batteries not included (1987,  PG)
81
The Mummy (1999,  PG-13)
82
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
83
Crash (2004,  R)
84
Schindler's List (1993,  R)
85
Toy Story (1995,  G)
86
Toy Story 2 (1999,  G)
87
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
88
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
89
The Waterboy (1998,  PG-13)
90
Big Daddy (1999,  PG-13)
91
Beverly Hills Ninja (1997,  PG-13)
92
Tommy Boy (1995,  PG-13)
93
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
94
Must Love Dogs (2005,  PG-13)
95
Hook (1991,  PG)
Hook
ONE OF MY BEST ROBIN WILLIAMS MOVIES EVER!!!!
96
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
97
Love Potion #9 (1992,  PG-13)
98
Antz (1998,  PG)
99
The Incredibles (2004,  PG)
100
Hitch (2005,  PG-13)
101
The Mask (1994,  PG-13)
The Mask
I like the comedic genius of Jim Carey
102
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
Ghost Busters (Ghostbusters)
just one thing "I ain't afraid of Ghost"
103
Mannequin 2: On the Move (1991,  PG)
104
Gremlins 2 - The New Batch (1990,  PG-13)
Gremlins 2 - The New Batch
What happened no trilogy!!!
105
Men in Black (1997,  PG-13)
Men in Black
I remember standing in line to get into the theater and the line went all around the corner. It was that big.
106
What Women Want (2001,  PG-13)
What Women Want
If only we guys knew what our women want
107
Little Nicky (2000,  PG-13)
Little Nicky
One of Sanders funniest roles to date
108
Big (1988,  PG)
Big
Classic Tom Hank Role!!
109
You've Got Mail (1998,  PG)
110
Face/Off (1997,  R)
Face/Off
It was a non-stop action flix. LOVED IT!!!
111
Serendipity (2001,  PG-13)
Serendipity
It had an interesting concept.
112
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie (1990,  PG)
113
While You Were Sleeping (1995,  PG)
While You Were Sleeping
Loved the concept of the movie cuz reminds me of a threes Company type of situation. Someone overhears something they shouldn't have heard and things go wack
114
A Bug's Life (1998,  G)
115
Forever Young (1992,  PG)
116
Panic Room (2002,  R)
117
Jurassic Park (1993,  PG-13)
Jurassic Park
Loved the Original. But after the first the sequels became retarded.
118
Stand by Me (1986,  R)
119
Jarhead (2005,  R)
120
Monsters, Inc. (2001,  G)
121
Twister (1996,  PG-13)
Twister
Great idea for a movie. Storm chasers hunting the perfect twister.
122
Mission Impossible 2 (2000,  PG-13)
Mission Impossible 2
Loved this sequal. kicks Ass compared to the original
123
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
124
S.W.A.T. (2003,  PG-13)
125
Mortal Kombat (1995,  PG-13)
126
Mortal Kombat: Annihilation (1997,  PG-13)
127
Just Friends (2005,  PG-13)
128
Paycheck (2003,  PG-13)
129
Unleashed (Danny the Dog) (2005,  R)
130
Joy Ride (Road Kill) (2001,  R)
131
The Score (2001,  R)
132
Bustin' Loose (1981,  R)
133
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
134
Father of the Bride (1991,  PG)
135
Father of the Bride Part II (1995,  PG)
136
Roxanne (1987,  PG)
137
Double Dragon (1994,  PG-13)
138
Double Impact (1991,  R)
139
Street Fighter (1994,  PG-13)
140
The Family Stone (2005,  PG-13)
141
Hulk (2003,  PG-13)
142
Lethal Weapon (1987,  R)
143
Die Hard (1988,  R)
144
Ice Age (2002,  PG)
145
Mighty Morphin Power Rangers - The Movie (1995,  PG)
146
The Mighty Ducks (1992,  PG)
147
The Pacifier (2005,  PG)
148
Prime (2005,  PG-13)
149
The Long Kiss Goodnight (1996,  R)
150
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
151
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
152
The Boy Who Could Fly (1986,  PG)
153
Casper (1995,  PG)
154
I Am Sam (2002,  PG-13)
155
Little Giants (1994,  PG)
156
The Big Green (1995,  PG)
157
Ladybugs (1992,  PG-13)
158
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
159
Superman Returns (2006,  PG-13)
160
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
161
Real Women Have Curves (2002,  PG-13)
162
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
163
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
164
The Break-Up (2006,  PG-13)
165
Scary Movie (2000,  R)
166
Scary Movie 2 (2001,  R)
167
Nacho Libre (2006,  PG)
168
King Kong (2005,  PG-13)
169
Madagascar (2005,  PG)
170
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
171
School Ties (1992,  PG-13)
172
Angel Eyes (2001,  R)
173
Selena (1997,  PG)
174
Walk the Line (2005,  PG-13)
175
Meet the Parents (2000,  PG-13)
176
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
177
50 First Dates (2004,  PG-13)
178
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
Dodgeball - A True Underdog Story
It was a funny movie.
179
Good Will Hunting (1997,  R)
Good Will Hunting
A very smart comedy/drama
180
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
181
License to Drive (1988,  PG-13)
License to Drive
A classic teen movie from the 80's.
182
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
183
Ladder 49 (2004,  PG-13)
184
Sideways (2004,  R)
185
Cast Away (2000,  PG-13)
186
White Chicks (2004,  PG-13)
187
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown) (1988,  R)
188
Norbit (2007,  PG-13)
189
Hero (2004,  PG-13)
190
Spanglish (2004,  PG-13)
191
Only the Strong (1993,  PG-13)
Only the Strong
One of the best martial arts movies from the early 90's.
192
Cellular (2004,  PG-13)
193
Twisted (2004,  R)
194
Flight of the Phoenix (2004,  PG-13)
195
Lionheart (Wrong Bet) (A.W.O.L.: Absent Without Leave) (1991,  R)
196
The Upside of Anger (2005,  R)
197
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
198
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone)
The potter books are getting darker and darker. I hope by the end of the series we get either an pg-13 movie or R.
199
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
The potter books are getting darker and darker. I hope by the end of the series we get either an pg-13 movie or R.
200
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
The potter books/movies are getting darker and darker. I hope by the end of the series we get either an pg-13 movie or R.
201
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
The potter books/movies are getting darker and darker. I hope by the end of the series we get either an pg-13 movie or R.
202
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
The potter books/movies are getting darker and darker. I hope by the end of the series we get either an pg-13 movie or R.
203
Shallow Hal (2001,  PG-13)
204
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
205
Police Academy (1984,  R)
206
Police Academy 4 - Citizens on Patrol (1987,  PG)
207
La Bamba (1987,  PG-13)
208
Fantastic Four (2005,  PG-13)
209
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007,  PG)
210
Bill & Ted's Excellent Adventure (1989,  PG)
211
Bill & Ted's Bogus Journey (1991,  PG)
212
Seabiscuit (2003,  PG-13)
213
Titanic (1997,  PG-13)
214
Cool World (1992,  PG-13)
215
My Stepmother Is an Alien (1988,  PG-13)
216
Deep Impact (1998,  PG-13)
217
U.S. Marshals (1997,  PG-13)
218
Demolition Man (1993,  R)
219
City of Angels (1998,  PG-13)
220
Pleasantville (1998,  PG-13)
221
There's Something About Mary (1998,  R)
There's Something About Mary
So Funny!!!!
222
Kicking & Screaming (2005,  PG)
223
Armageddon (1998,  PG-13)
224
Vegas Vacation (1997,  PG)
225
Encino Man (1992,  PG)
226
Murder at 1600 (1997,  R)
227
Broken Arrow (1996,  R)
228
Fight Club (1999,  R)
229
Air Force One (1997,  R)
230
Independence Day (1996,  PG-13)
231
Shark Tale (2004,  PG)
232
XX/XY (2003,  R)
233
Farce of the Penguins (2007,  R)
234
Epic Movie (2007,  PG-13)
235
Accepted (2006,  PG-13)
236
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
237
Nowhere to Run (1993,  R)
238
Maid in Manhattan (2002,  PG-13)
239
Rent (2005,  PG-13)
240
Ernest Scared Stupid (1991,  PG)
241
The Beverly Hillbillies (1993,  PG)
242
Delirious (1991,  PG)
243
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Forrest Gump
A Tom Hanks classic
244
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
245
Teen Witch (1989,  PG-13)
Teen Witch
One of the great classics of the 80's
246
Billy Madison (1995,  PG-13)
247
When Harry Met Sally (1989,  R)
248
The Transporter (2002,  PG-13)
249
Transporter 2 (2005,  PG-13)
250
Smokin' Aces (2007,  R)
Smokin' Aces
I liked it. I can't wait for the sequel. Yep they're making another one.
251
Money Talks (1997,  R)
252
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
253
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
254
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
255
A Night at the Roxbury (1998,  PG-13)
256
Superstar (1999,  PG-13)
257
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
258
Mean Girls (2004,  PG-13)
259
Honeymoon in Vegas (1992,  PG-13)
260
Space Jam (1996,  PG)
Space Jam
"What's Up Doc!!!"
261
Who Framed Roger Rabbit (1988,  PG)
262
After the Sunset (2004,  PG-13)
263
The Ringer (2005,  PG-13)
The Ringer
It wasn't as ratarded "excuse the pun" as other Noxville movies
264
Alpha Dog (2007,  R)
Alpha Dog
It was a good movie. I was impressed with Timberlake.
265
The Real McCoy (1993,  PG-13)
The Real McCoy
Love heist movies
266
Scent of a Woman (1992,  R)
Scent of a Woman
Incredible pairing with Pacino and O'Donnell
267
Remember the Titans (2000,  PG)
Remember the Titans
Great inspirational true life movie.
268
Spawn (1997,  PG-13)
269
The Punisher (2004,  R)
270
Frequency (2000,  PG-13)
271
Waiting (2005,  R)
272
Interview with the Vampire (1994,  R)
273
Ash Wednesday (2002,  R)
274
The First $20 Million Is Always the Hardest (2002,  PG-13)
275
Introducing Dorothy Dandridge (1999,  R)
276
Liberty Stands Still (2002,  R)
277
The Green Mile (1999,  R)
278
Envy (2004,  PG-13)
279
Zoolander (2001,  PG-13)
280
A Time to Kill (1996,  R)
281
Get Shorty (1995,  R)
282
Death to Smoochy (2002,  R)
283
V for Vendetta (2006,  R)
284
Maximum Risk (1996,  R)
285
The Island (2005,  PG-13)
286
Once Upon a Time in Mexico (2003,  R)
287
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
288
Volver (2006,  R)
Volver
It was a very good foreign language film.
289
The Forbidden Dance Is Lambada (1990,  PG-13)
290
Loco Love (2003,  PG)
291
A Day Without a Mexican (2004,  R)
292
Avenging Angelo (2002,  R)
293
Apollo 13 (1995,  PG)
294
Memoirs of an Invisible Man (1992,  PG-13)
295
Nothing But Trouble (1991,  PG-13)
296
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
297
Deuce Bigalow: Male Gigolo (1999,  R)
298
Daylight (1996,  PG-13)
299
Mystery Men (1999,  PG-13)
300
Deuce Bigalow: European Gigolo (2005,  R)
301
Life with Mikey (1993,  PG)
302
Moonstruck (1987,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments