My Favorite Movies


  1. ArDa1
  2. ardavan

Give list a short description

  ArDa1's Rating My Rating
1
Saving Private Ryan (1998,  R)
2
La leggenda del pianista sull'oceano (The Legend of 1900) (1998,  R)
3
American Beauty (1999,  R)
4
A.I. Artificial Intelligence (2001,  PG-13)
5
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
6
Forrest Gump (1994,  PG-13)
7
I Am Sam (2002,  PG-13)
8
Requiem for a Dream (2000,  R)
9
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
10
Bicentennial Man (1999,  PG)
11
Braveheart (1995,  R)
12
The Godfather (1972,  R)
13
Ghost (1990,  R)
14
Philadelphia (1993,  PG-13)
15
The Departed (2006,  R)
16
Scent of a Woman (1992,  R)
17
Dog Day Afternoon (1975,  R)
18
Scarface (1983,  R)
19
Heat (1995,  R)
20
Eyes Wide Shut (1999,  R)
21
Born on the Fourth of July (1989,  R)
22
JFK (1991,  R)
23
Snatch (2001,  R)
24
Man on Fire (2004,  R)
25
Dead Man Walking (1995,  R)
26
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
27
Raging Bull (1980,  R)
28
Taxi Driver (1976,  R)
29
White Chicks (2004,  PG-13)
30
Hot Fuzz (2007,  R)
31
Agatha Christie's Ten Little Indians (And Then There Were None) (1965,  Unrated)
32
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006,  R)
33
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments