Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. Aritosgold
  2. Sherry

Give list a short description

  Aritosgold's Rating My Rating
1
Catacombs (2006,  R)
Catacombs 4.5 Stars
In paris theres a 200 mile Labyrinth of Lime
stones tunnels underthe city thats lined with the remains of 7 million dead people
Care to Party there??? ^^
Click to Rate
2
Paperhouse (1988,  PG-13)
Paperhouse 4.0 Stars
Such a touching movie.
Click to Rate
3
Pan's Labyrinth (El Laberinto del Fauno) (2006,  R)
Pan's Labyrinth (El Laberinto del Fauno) 4.0 Stars
It was sad and scary.I will see it again..
Click to Rate
4
Immortel (ad vitam) (Immortal) (2004,  R)
Immortel (ad vitam) (Immortal) 5.0 Stars
Awesome movie;;
Click to Rate
5
Hostel: Part II (2007,  R)
Hostel: Part II 5.0 Stars
This one had some wild shocking scenes in it.
Click to Rate
6
Escape from New York (1981,  R)
Escape from New York 4.0 Stars
VERY GOOD.
Click to Rate
7
The Legend of Hell House (1973,  PG)
The Legend of Hell House 4.5 Stars
SCARY;;
Click to Rate
8
Rest Stop (2006,  R)
Rest Stop 4.5 Stars
VERY SCARY;;
Click to Rate
9
Cube Zero (,  R)
Cube Zero 3.5 Stars
This is a great movie.
Click to Rate
10
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007,  PG)
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 5.0 Stars
Very Good. great acting^^
Click to Rate
11
Halloween (2007) (2007,  R)
Halloween (2007) 4.5 Stars
Very good --
Click to Rate
12
Beyond the Law (1992,  R)
Beyond the Law 5.0 Stars
GREAT;;
Click to Rate
13
Gag (2007,  Unrated)
Gag 2.0 Stars
HOW EVIL ONE CAN GET ON TORTURE
AND BRUTALLY VIOLET MURDER,,,,,
Click to Rate
14
The Reaping (2007,  R)
The Reaping 5.0 Stars
Great good Acting a lot of truth in this movie.
Click to Rate
15
Drive-Thru (2007,  R)
Drive-Thru 3.0 Stars
Horny the Clown mascot of Hella-Burger.
Click to Rate
16
The Haunting (1963,  Unrated)
The Haunting 4.5 Stars
Great Movie;;;;
Click to Rate
17
300 (2007,  R)
300 5.0 Stars
GREAT MOVIE;;
Click to Rate
18
The Prestige (2006,  PG-13)
The Prestige 5.0 Stars
great....
Click to Rate
19
She Creature (2001,  R)
She Creature 4.5 Stars
Its good never Doubt a MerMaid--^^
Click to Rate
20
Silent Hill (2006,  R)
Silent Hill 4.0 Stars
LOVED IT!
Click to Rate
21
House of 1000 Corpses (2003,  R)
House of 1000 Corpses 5.0 Stars
VERY SCARY;;;
Click to Rate
22
Graveyard Shift (1990,  R)
Graveyard Shift 4.5 Stars
GOOD AND SCARY;;
Click to Rate
23
30 Days of Night (2007,  R)
30 Days of Night 2.0 Stars
Okay^^;
Click to Rate
24
28 Days Later (2002,  R)
28 Days Later 5.0 Stars
yes very very good
Click to Rate
25
Cheech and Chong's Nice Dreams (1998,  R)
Cheech and Chong's Nice Dreams 5.0 Stars
Very Funny;;
Click to Rate
26
Pulp Fiction (1994,  R)
Pulp Fiction 4.5 Stars
A lot of good actors in this,
Click to Rate
27
The Convent (2000,  R)
The Convent 4.0 Stars
Cheepy::
Click to Rate
28
Hatchet (2006,  R)
Hatchet 2.0 Stars
Good for a laugh
Click to Rate
29
Naked Lunch (1991,  R)
Naked Lunch 5.0 Stars
This is good and weird;;;;
Click to Rate
30
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
Spider-Man 3 5.0 Stars
Good
Click to Rate
31
Mad Max 2: The Road Warrior (1982,  R)
Mad Max 2: The Road Warrior 4.5 Stars
GOOD;;
Click to Rate
32
The Ghost and the Darkness (1996,  R)
The Ghost and the Darkness 5.0 Stars
THIS IS VERY GOOD;;Like the music in this^^
Click to Rate
33
Boogeyman (2005,  PG-13)
Boogeyman 5.0 Stars
very scary
Click to Rate
34
The Last House on the Left (1972,  Unrated)
The Last House on the Left 4.5 Stars
SO UNBELIVEABLE;;
Click to Rate
35
The Crow (1994,  R)
The Crow 4.5 Stars
OH YEAH
Click to Rate
36
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show 4.5 Stars
GOOD
Click to Rate
37
School of Rock (2003,  PG-13)
School of Rock 4.5 Stars
tHIS IS VERY FUNNY.
JACK BLACK IS GREAT;;
Click to Rate
38
Dungeons & Dragons (2000,  PG-13)
Dungeons & Dragons 4.5 Stars
THE BEST;;
Click to Rate
39
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
Ice Age 2: The Meltdown 5.0 Stars
Very funny
Click to Rate
40
Ice Age (2002,  PG)
Ice Age 5.0 Stars
very good;;
Click to Rate
41
50 First Dates (2004,  PG-13)
50 First Dates 5.0 Stars
Very Good;;
Click to Rate
42
The Matrix Revolutions (2003,  R)
The Matrix Revolutions 5.0 Stars
oh yea;
Click to Rate
43
The Matrix (1999,  R)
The Matrix 5.0 Stars
Good.
Click to Rate
44
The Matrix Reloaded (2003,  R)
The Matrix Reloaded 5.0 Stars
very good
Click to Rate
45
Night of the Demons (1988,  R)
Night of the Demons 4.5 Stars
scary;;;
Click to Rate
46
Thelma & Louise (1991,  R)
Thelma & Louise 4.5 Stars
GOOD AND SAD;;
Click to Rate
47
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl 5.0 Stars
Nice
Click to Rate
48
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 5.0 Stars
great
Click to Rate
49
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)