My Favorite Movies

  arturnt's Rating My Rating
1
Amores Perros (2000,  R)
Amores Perros 5.0 Stars
Amazing.
Click to Rate
2
Rushmore (1998,  R)
Rushmore 5.0 Stars
Best Wes Anderson film.
Click to Rate
3
Pulp Fiction (1994,  R)
Click to Rate
4
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
Y Tu Mama Tambien 4.5 Stars
Confusing, sweet, bitter, shocking.
Click to Rate
5
Dilwale Dulhania Le Jayenge (1995,  G)
Dilwale Dulhania Le Jayenge 5.0 Stars
My favorite Bollywood film. The longest playing Bollywood movie ever, and for good reason.
Click to Rate
6
Adaptation (2002,  R)
Click to Rate
7
The Big Lebowski (1998,  R)
The Big Lebowski 4.5 Stars
Classic.
Click to Rate
8
Volver (2006,  R)
Volver 5.0 Stars
brilliant film. one of almodovar's best.
Click to Rate
9
Batman Begins (2005,  PG-13)
Click to Rate
10
Howl's Moving Castle (2005,  PG)
Howl's Moving Castle 4.5 Stars
Miyazaki's best.
Click to Rate
11
Paheli (2005,  G)
Click to Rate
12
The Squid and the Whale (2005,  R)
The Squid and the Whale 4.5 Stars
A bitter tale of a marriage that falls apart. The story makes a side hard to take, as often is the case.
Click to Rate
13
Vampire Hunter D (1993,  Unrated)
Click to Rate
14
Parineeta (2005,  G)
Click to Rate
15
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
Click to Rate
16
Serenity (2005,  PG-13)
Click to Rate
17
Bottle Rocket (1996,  R)
Click to Rate
18
Juno (2007,  PG-13)
Click to Rate

Comments (0)

Post a comment

Recent Comments