Share this List

Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies

  1. ashishbnayak
  2. Ashish

Give list a short description

  ashishbnayak's Rating My Rating
1
Gladiator (2000,  R)
Click to Rate
2
Spider-Man (2002,  PG-13)
Click to Rate
3
Titanic (1997,  PG-13)
Click to Rate
4
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
5
The Matrix (1999,  R)
Click to Rate
6
Pretty Woman (1990,  R)
Click to Rate
7
The Godfather (1972,  R)
Click to Rate
8
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Click to Rate
9
Batman Begins (2005,  PG-13)
Click to Rate
10
I Am Legend (2007,  PG-13)
Click to Rate
11
10,000 B.C. (2008,  PG-13)
10,000 B.C. 4.5 Stars
well.. i watched the movie...! its fantastic.. .the animations... eveything! i particularly liked the scene when Sher Khan,... is rescued by the hero..it was good..!
Click to Rate
12
Kaho Naa... Pyaar Hai (Say This Is Love) (2000,  Unrated)
Kaho Naa... Pyaar Hai (Say This Is Love) 5.0 Stars
One of my favourites!!!

Hrithik is excellent ...dance fight and romantic scenes..

Amisha compliments him very much... both look hot together!!
Click to Rate
13
Feast of Love (2007,  R)
Click to Rate
14
Hitch (2005,  PG-13)
Click to Rate
15
Cars (2006,  G)
Click to Rate
16
Taare Zameen Par (2007,  Unrated)
Click to Rate
17
Lagaan - Once Upon a Time in India (2001,  PG)
Click to Rate
18
Home Alone (1990,  PG)
Click to Rate
19
The Silence of the Lambs (1991,  R)
Click to Rate
20
My Fair Lady (1964,  Unrated)
Click to Rate
21
The Sound of Music (1965,  G)
Click to Rate
22
Scent of a Woman (1992,  R)
Scent of a Woman 4.5 Stars
wow!! this is one of few films which i liked because of the acting and dialouges this film delivers!! ending is suberb and the way Al Pacino speaks about women in this film is great!! excellent movie!!
Click to Rate

Comments (1)

Post a comment

Recent Comments

  1. ashishbnayak
    ashishbnayak posted 190 days ago

    these are a few favourites films ,so may be yours...