My Favorite Movies


  asiantribe's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
2
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
3
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
4
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001,  Unrated)
5
The Godfather (1972,  R)
6
Spider-Man (2002,  PG-13)
7
Gekijyouban hagane no renkinjutsushi (Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa) (2005,  PG-13)
8
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) (1988,  Unrated)
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies)
I would highly recommend this movie for people who are interested in wars and, in particular, the history of Japan.
...But don't watch it if you're in low spirits, because this won't help you raise them.
9
The New World (2005,  PG-13)
10
Schindler's List (1993,  R)
11
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
12
Azumi (2003,  Unrated)
13
Fateless (2006,  R)
14
The Passion of the Christ (2004,  R)
15
Superman (1978,  PG)
16
Superman II (1980,  PG)
17
Toy Story (1995,  G)
18
The Lion King (1994,  G)
19
The Incredibles (2004,  PG)
20
The Iron Giant (1999,  PG)
21
Titanic (1997,  PG-13)
22
300 (2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments