My Favorite Movies


  1. AssimilateTHIS
  2. Ronnie

Give list a short description

  AssimilateTHIS's Rating My Rating
1
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
2
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
3
Apocalypse Now (1979,  R)
4
Amadeus (1984,  R)
5
There Will Be Blood (2007,  R)
6
A Clockwork Orange (1971,  R)
7
Brazil (1985,  R)
8
The Exorcist (1973,  R)
9
Patton (1970,  PG)
10
Blade Runner (1982,  R)
11
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
12
Jaws (1975,  PG)
13
The Shawshank Redemption (1994,  R)
14
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
15
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
16
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
17
Raging Bull (1980,  R)
18
The Silence of the Lambs (1991,  R)
19
The Shining (1980,  R)
20
Fargo (1996,  R)
21
Adaptation (2002,  R)
22
Memento (2000,  R)
23
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
24
The Deer Hunter (1978,  R)
25
Citizen Kane (1941,  PG)
26
Barry Lyndon (1975,  PG)
27
Ed Wood (1994,  R)
28
Taxi Driver (1976,  R)
29
The Defiant Ones (1958,  Unrated)
30
Sideways (2004,  R)
31
Being John Malkovich (1999,  R)
32
American Beauty (1999,  R)
33
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
34
Schindler's List (1993,  R)
35
The Godfather, Part II (1974,  R)
36
GoodFellas (1990,  R)
37
The Lion King (1994,  G)
38
The Great Dictator (1940,  G)
39
Full Metal Jacket (1987,  R)
40
A Fish Called Wanda (1988,  R)
41
The Usual Suspects (1995,  R)
42
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007,  R)
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
A+ Supahgreat.
43
Psycho (1960,  R)
44
Saving Private Ryan (1998,  R)
45
Zodiac (2007,  R)
Zodiac
Basically, it's a masterpiece.
46
Seven (Se7en) (1995,  R)
47
Children of Men (2006,  R)
48
Fiddler on the Roof (1971,  G)
49
Rear Window (1954,  PG)
50
The Blues Brothers (1980,  R)
51
The Godfather (1972,  R)
52
Sexy Beast (2000,  R)
53
The Graduate (1967,  PG)
54
Lost In Translation (2003,  R)
55
Gangs of New York (2002,  R)
56
Dog Day Afternoon (1975,  R)
57
No Country for Old Men (2007,  R)
No Country for Old Men
What balls does it take to do what the Coens did in this one. I wont go into that in detail, since it would "spoil" the movie. I will say that it is unconventional, and it will understandably piss a lot of people off. To understand it, you have to a) think about it once it's over, and b) pay close attention. I know its harder than hell to understand half to stuff coming out of Jones' mouth, but try try try. Raises good points about society and violence, and most importantly, it is bleakly realistic in its outcome. Josh Brolin and TLJ and Javier and Kelly MacDonald are a just perfect in their roles. Whether or not you like the ending, you have to admi that this is one of the best movies of the year, if not past five years
58
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
Best of the series. An action movie with a brain.
59
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
60
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
61
Network (1976,  R)
62
The Pianist (2002,  R)
63
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
64
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
65
Thank You For Smoking (2006,  R)
66
Half Nelson (2006,  R)
67
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
68
Hot Fuzz (2007,  R)
Hot Fuzz
Most fun I've ever had in a movie.
69
Good Night, And Good Luck (2005,  PG)
70
Little Children (2006,  R)
71
American History X (1998,  R)
72
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
73
This Is Spinal Tap (1984,  R)
74
The Incredibles (2004,  PG)
75
Walk the Line (2005,  PG-13)
76
In the Bedroom (2001,  R)
77
Frailty (2002,  R)
78
Shrek (2001,  PG)
79
Letters from Iwo Jima (2006,  R)
80
Collateral (2004,  R)
81
United 93 (2006,  R)
82
Shine (1996,  PG-13)
83
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006,  R)
84
Cast Away (2000,  PG-13)
85
Finding Nemo (2003,  G)
86
Misery (1990,  R)
87
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
88
Young Frankenstein (1974,  PG)
89
Groundhog Day (1993,  PG)
90
Rat Race (2001,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments