My Favorite Movies


  ASTERISK001's Rating My Rating
1
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)
2
Once Upon a Time in America (1984,  R)
3
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
4
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
5
How the West Was Won (1963,  G)
6
Requiem for a Dream (2000,  R)
7
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
8
The Best of Youth (La meglio gioventù) (2003,  R)
9
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
10
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
11
The Dark Knight (2008,  PG-13)
12
Slumdog Millionaire (2008,  R)
13
The Magnificent Seven (1960,  Unrated)
14
Memento (2000,  R)
15
Kumonosu Jô (Throne of Blood) (Macbeth) (1957,  Unrated)
16
Pi (1998,  R)
17
The Fountain (2006,  PG-13)
18
Stagecoach (1939,  Unrated)
19
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
20
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
21
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
22
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
23
Schindler's List (1993,  R)
24
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1999,  PG-13)
25
Castle in the Sky (Tenkû no shiro Rapyuta) (1989,  Unrated)
26
Unforgiven (1992,  R)
27
The Departed (2006,  R)
28
GoodFellas (1990,  R)
29
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
30
WALL-E (2008,  G)
31
The Incredibles (2004,  PG)
32
Finding Nemo (2003,  G)
33
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
34
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
35
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
36
The Triplets of Belleville (Les Triplettes de Belleville, Belleville Rendez-vous) (2003,  PG-13)
37
The Hidden Fortress (1960,  Unrated)
38
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
39
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
40
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
41
Låt den Rätte Komma In (Let the Right One in) (2008,  R)
42
American Graffiti (1973,  PG)
43
Toy Story (1995,  G)
44
Toy Story 2 (1999,  G)
45
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
46
The Treasure of the Sierra Madre (1948,  Unrated)
47
Citizen Kane (1941,  PG)
48
Master and Commander: The Far Side of the World (2003,  PG-13)
49
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
50
From Here to Eternity (1953,  Unrated)
51
The Wild Bunch (1969,  R)
52
Up (2009,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments