My Favorite Movies
| astonmartiniwalther0's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 2 |
There Will Be Blood (2007, R) |
|
| 3 |
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957, Unrated) |
|
| 4 |
Gran Torino (2009, R) |
|
| 5 |
The Green Mile (1999, R) |
|
| 6 |
Little Children (2006, R) |
|
| 7 |
Cast Away (2000, PG-13) |
|
| 8 |
Peaceful Warrior (2006, PG-13) |
|
| 9 |
Eraserhead (1977, Unrated) |
|
| 10 |
Japon (2003, R) |
|
| 11 |
Rear Window (1954, PG) |
|
| 12 |
Strangers on a Train (1951, PG) |
|
| 13 |
The Sixth Sense (1999, PG-13) |
|
| 14 |
Unbreakable (2000, PG-13) |
|
| 15 |
Shadow of a Doubt (1943, PG) |
|
| 16 |
Casino Royale (2006, PG-13) |
|
| 17 |
Quantum of Solace (2008, PG-13) |
|
| 18 |
From Russia With Love (1964, PG) |
|
| 19 |
Blood Simple (1984, R) |
|
| 20 |
The Shining (1980, R) |
|
| 21 |
The Thing (1982, R) |
|
| 22 |
Bram Stoker's Dracula (1992, R) |
|
| 23 |
A Clockwork Orange (1971, R) |
|
| 24 |
Alien (1979, R) |
|
| 25 |
Blade Runner (1982, R) |
|
| 26 |
Children of Men (2006, R) |
|
| 27 |
Jurassic Park (1993, PG-13) |
|
| 28 |
The Fly (1986, R) |
|
| 29 |
Scanners (1981, R) |
|
| 30 |
Full Metal Jacket (1987, R) |
|
| 31 |
Das Boot (The Boat) (1981, R) |
|
| 32 |
Ben-Hur (1959, G) |
|
| 33 |
Gladiator (2000, R) |
|
| 34 |
The Untouchables (1987, R) |
|
| 35 |
Raging Bull (1980, R) |
|
| 36 |
The Elephant Man (1980, PG) |
|
| 37 |
My Left Foot (1989, R) |
|
| 38 |
A Beautiful Mind (2001, PG-13) |
|
| 39 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
| 40 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R) |
|
| 41 |
Annie Hall (1977, PG) |
|
| 42 |
The Dark Knight (2008, PG-13) |
|
| 43 |
Batman Begins (2005, PG-13) |
|
| 44 |
Die Hard (1988, R) |
|
| 45 |
Live Free or Die Hard (2007, PG-13) |
|
| 46 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964, PG) |
|
| 47 |
The Full Monty (1997, R) |
|
| 48 |
Election (1999, R) |
|
| 49 |
Love and Death (1975, PG) |
|
| 50 |
La Cage Aux Folles (1979, R) |
|
| 51 |
Memento (2000, R) |
|
| 52 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 53 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
| 54 |
Taxi Driver (1976, R) |
|
| 55 |
Léon (The Professional) (1994, R) |
|
| 56 |
Fargo (1996, R) |
|
| 57 |
The Long Good Friday (1982, R) |
|
| 58 |
Sexy Beast (2000, R) |
|
| 59 |
Shrek (2001, PG) |
|
| 60 |
Pingpong (2006, Unrated) |
|
| 61 |
Ratatouille (2007, G) |
|
| 62 |
Toy Story (1995, G) |
|
| 63 |
Toy Story 2 (1999, G) |
|
| 64 |
A Bug's Life (1998, G) |
|
| 65 |
WALL-E (2008, G) |
|
| 66 |
Street Fighter II: The Animated Movie (1996, Unrated) |
|
| 67 |
Public Enemies (2009, R) |


































































