My Favorite Movies


  1. astroboop
  2. Britta

Give list a short description

  astroboop's Rating My Rating
1
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Edward Scissorhands 4.5 Stars
Absolutely LOVE this movie! Johnny Depp is amazing and Edward is so lovable
Click to Rate
2
Finding Neverland (2004,  PG)
Finding Neverland 5.0 Stars
Amazingly imaginative. It's more than just a movie, it's an experience.
Click to Rate
3
West Side Story (1961,  Unrated)
West Side Story 4.5 Stars
One of the greatest tragic love stories EVER! For all you Romeo and Juliet fans
Click to Rate
4
The Nightmare Before Christmas (The Nightmare Before Christmas in Disney Digital 3-D) (1993,  PG)
Click to Rate
5
Gone With the Wind (1939,  G)
Gone With the Wind 5.0 Stars
A tragic, sophisticated war story. An unforgettable performance by Clark Gable. Rhett Butler is to die for
Click to Rate
6
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Click to Rate
7
Iron Man (Ironman) (2008,  PG-13)
Iron Man (Ironman) 5.0 Stars
Now I need to go and adjust all the 5 star ratings I've given to other movies, because not a single one can compare to Iron Man. I was hoping this movie would be good, I was expecting to be disappointed. But hallelujah! I was blown away! There is no way to describe how awesome this movie was, it completely redefines what a superhero move can, and should, be (it makes spiderman or batman or any competition look lazy). Also this movie had something that almost all the latest big blockbusters have lacked...a deep solid storyline coupled with strong emotion. It made the movie all the more rare, believable, and intense. And lastly Robert Downey Jr. completely revamps the superhero type and in a very humorous refreshing way.
Click to Rate
8
Cast Away (2000,  PG-13)
Cast Away 5.0 Stars
This movie was brilliant! Such a simple story (man trapped on deserted island) but it's delivered with so much raw emotion and feeling that it feels like a new completely unique idea. A must-see by all means!
Click to Rate
9
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl 5.0 Stars
This movie is fantastic, it completely blew me awaywith it's wit, action, and charm. Jack Sparrow, you are hot!
Click to Rate
10
The Prince of Egypt (1998,  PG)
The Prince of Egypt 5.0 Stars
Absolutely amazing songs and art and all together a stunning movie
Click to Rate
11
Pride and Prejudice (2005,  PG)
Pride and Prejudice 4.5 Stars
A great love story, one to make the girls go awwwwww!
Click to Rate
12
Spider-Man (2002,  PG-13)
Spider-Man 5.0 Stars
I LOVE SPIDER-MAN!!!
Click to Rate
13
Ratatouille (2007,  G)
Click to Rate
14
Casino Royale (2006,  PG-13)
Click to Rate
15
Red Eye (2005,  PG-13)
Red Eye 4.0 Stars
Cillian Murphy plays the creepiest (yet most gorgeous) villian ever
Click to Rate
16
Howl's Moving Castle (2005,  PG)
Howl's Moving Castle 5.0 Stars
An absolutely stunning movie!
Click to Rate
17
Secret Window (2004,  PG-13)
Secret Window 5.0 Stars
An amazing performance by Johnny Depp. It totally messes with your head
Click to Rate
18
Cars (2006,  G)
Click to Rate
19
The Incredibles (2004,  PG)
The Incredibles 5.0 Stars
Edna!
Click to Rate
20
Interview with the Vampire (1994,  R)
Interview with the Vampire 4.0 Stars
Brad Pitt, Tom Cruise and Antonio Banderas...as vampires...life is wonderful isn't it?
Click to Rate
21
Casablanca (1942,  Unrated)
Casablanca 5.0 Stars
A classic and the perfect story
Click to Rate
22
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
Click to Rate
23
Disney's Aladdin (1992,  G)
Click to Rate
24
A Day at the Races (1937,  Unrated)
Click to Rate
25
Batman Begins (2005,  PG-13)
Click to Rate
26
Hercules (1997) (1997,  G)
Click to Rate
27
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
Sweet Home Alabama 4.5 Stars
A great love story and way too funny! A great movie
Click to Rate
28
The Count of Monte Cristo (2002,  PG-13)
Click to Rate
29
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
Click to Rate
30
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street Want To See
I've seen clips from it and despite the blood it's strangely beautiful. Like an old Italian horror film.
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments