My Favorite Movies

  athena91172's Rating My Rating
1
Schindler's List (1993,  R)
Click to Rate
2
Walk the Line (2005,  PG-13)
Click to Rate
3
300 (2007,  R)
Click to Rate
4
V for Vendetta (2006,  R)
Click to Rate
5
Léon (The Professional) (1994,  R)
Click to Rate
6
Munich (2005,  R)
Click to Rate
7
Thank You For Smoking (2005,  R)
Click to Rate
8
Elizabeth (1998,  R)
Click to Rate
9
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
Click to Rate
10
Gladiator (2000,  R)
Click to Rate
11
L.A. Confidential (1997,  R)
Click to Rate
12
Little Women (1994,  PG)
Click to Rate
13
Much Ado About Nothing (1993,  PG-13)
Click to Rate
14
American Beauty (1999,  R)
Click to Rate
15
A League of Their Own (1992,  PG)
Click to Rate
16
Erin Brockovich (2000,  R)
Click to Rate
17
Bridget Jones - The Edge of Reason (2004,  R)
Click to Rate
18
When Harry Met Sally (1989,  R)
Click to Rate
19
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
Click to Rate
20
St. Elmo's Fire (1985,  PG-13)
Click to Rate
21
Cellular (2004,  PG-13)
Click to Rate
22
A Walk in the Clouds (1995,  PG-13)
Click to Rate
23
Driving Miss Daisy (1989,  PG)
Click to Rate
24
Benny & Joon (1993,  PG)
Click to Rate
25
Patriot Games (1992,  R)
Click to Rate
26
The Prince of Egypt (1998,  PG)
Click to Rate
27
Hotel Rwanda (2005,  PG-13)
Click to Rate
28
Blood and Chocolate (2007,  PG-13)
Click to Rate
29
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
Click to Rate
30
Sense and Sensibility (1995,  PG)
Click to Rate
31
The Boondock Saints (1999,  R)
The Boondock Saints 5.0 Stars
awesome movie...
Click to Rate
32
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
Click to Rate
33
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
34
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
Click to Rate
35
The Illusionist (2006,  PG-13)
Click to Rate
36
Pride and Prejudice (2005,  PG)
Click to Rate
37
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
Click to Rate
38
Crash (2004,  R)
Crash 5.0 Stars
great ensemble.. great story line.
Click to Rate
39
Ocean's 11 (1960,  PG-13)
Click to Rate
40
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
Click to Rate
41
Man on Fire (2004,  R)
Click to Rate
42
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
Click to Rate
43
Moulin Rouge (1952,  Unrated)
Click to Rate
44
Memento (2000,  R)
Click to Rate
45
The Green Mile (1999,  R)
Click to Rate
46
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
Click to Rate
47
The Usual Suspects (1995,  R)
Click to Rate
48
Pulp Fiction (1994,  R)
Click to Rate
49
The Sound of Music (1965,  G)
Click to Rate

Comments (0)

Post a comment

Recent Comments