My Favorite Movies


  Austin281809055's Rating My Rating
1
Star Wars: The Clone Wars (2008,  PG)
2
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
3
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
4
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
5
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
6
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
7
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
8
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
9
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
10
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
11
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
12
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
13
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  PG)
14
Batman (1989,  PG-13)
15
Batman Returns (1992,  PG-13)
16
Batman Forever (1995,  PG-13)
17
Batman & Robin (1997,  PG-13)
18
Batman Begins (2005,  PG-13)
19
The Dark Knight (2008,  PG-13)
20
Casino Royale (2006,  PG-13)
21
Quantum of Solace (2008,  PG-13)
22
Casino Royale (1967,  G)
23
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
24
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
25
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
26
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
27
NASCAR: The IMAX Experience (2004,  PG)
28
Transformers (2007,  PG-13)
29
I Am Legend (2007,  PG-13)
30
8 Seconds (1994,  PG-13)
31
The Patriot (2000,  R)
32
The Game Plan (2007,  PG)
33
Looney Tunes: Back in Action (2003,  PG)
34
Herbie: Fully Loaded (2005,  G)
35
Alvin and the Chipmunks (2007,  PG)
36
Alvin and the Chipmunks Meet Frankenstein (1999,  PG)
37
Alvin and the Chipmunks Meet the Wolfman (2000,  PG)
38
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
39
Underdog (2007,  PG)
40
Shrek (2001,  PG)
41
Shrek 2 (2004,  PG)
42
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
43
Sky High (2005,  PG)
44
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
45
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008,  PG)
46
High School Musical (2006,  Unrated)
47
High School Musical 2 (2007,  G)
48
High School Musical 3: Senior Year (2008,  G)
49
Camp Rock (2008,  G)
50
Titanic (1994,  Unrated)
51
Titanic (1997,  PG-13)
52
Titanic (1953,  Unrated)
53
Titanic (1943,  Unrated)
54
Titanic (1996,  PG-13)
55
Raise the Titanic (1980,  PG)
56
Titanic Revealed (2004,  Unrated)
57
Titanic: The Complete Story (,  Unrated)
58
TMNT: Teenage Mutant Ninja Turtles (2007,  PG)
59
Life-Size (2000,  G)
60
The Parent Trap (1998,  PG)
61
Hannah Montana/Miley Cyrus: Best of Both Worlds Concert Tour (2008,  G)
62
The Spongebob Squarepants Movie (2004,  PG)
63
Toy Story (1995,  G)
64
Toy Story 2 (1999,  G)
65
Toy Story 3 (2010,  Unrated)
66
Double Trouble (1967,  Unrated)
67
Roustabout (1964,  PG)
68
Jailhouse Rock (1957,  Unrated)
69
Blue Hawaii (1961,  PG)
70
Spinout (1966,  Unrated)
71
Viva Las Vegas (Love in Las Vegas) (1964,  Unrated)
72
G.I. Blues (1960,  PG)
73
Kissin' Cousins (1964,  Unrated)
74
Wild in the Country (Lonely Man) (1961,  Unrated)
75
King Creole (1958,  PG)
76
Clambake (1967,  Unrated)
77
Elvis Presley: Remembering Elvis: The Man, His Life, His Music (2001,  Unrated)
78
Love Me Tender (1956,  Unrated)
79
Speedway (2001,  G)
80
Girl Happy (1965,  Unrated)
81
Loving You (1957,  Unrated)
82
Flaming Star (1960,  PG)
83
Follow That Dream (1962,  Unrated)
84
Kid Galahad (1962,  Unrated)
85
It Happened at the World's Fair (1963,  Unrated)
86
Fun in Acapulco (2000,  PG)
87
Tickle Me (1965,  Unrated)
88
Harum Scarum (Harem Holiday) (1965,  Unrated)
89
Frankie and Johnny (1965,  Unrated)
90
Paradise, Hawaiian Style (1966,  G)
91
Easy Come, Easy Go (1967,  PG)
92
Stay Away, Joe (1968,  PG)
93
Live a Little, Love a Little (1968,  PG)
94
Charro! (1969,  G)
95
The Trouble with Girls (and How to Get Into It) (1969,  G)
96
Change of Habit (1969,  G)
97
The Suite Life of Zack & Cody: Lip Synchin' in the Rain (2008,  Unrated)
98
Thriller (1983,  Unrated)
99
The Green Mile (1999,  R)
100
Forrest Gump (1994,  PG-13)
101
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
102
Cheaper by the Dozen 2 (2005,  PG)
103
Cheaper By the Dozen (1950,  Unrated)
104
The Shaggy Dog (2006,  PG)
105
The Shaggy Dog (1959,  G)
106
The James Bond Story (1999,  Unrated)
107
Die Another Day (2002,  PG-13)
108
Goldfinger (1964,  PG)
109
Kung Fu Panda (2008,  PG)
110
Kung Fu Panda: Secrets of the Furious Five (2008,  G)
111
Hulk (2003,  PG-13)
112
The Incredible Hulk (2008,  PG-13)
113
The Incredible Hulk: Death in the Family (The Return of the Incredible Hulk) (1977,  Unrated)
114
The Death of the Incredible Hulk (1990,  Unrated)
115
Superman (1978,  PG)
116
Superman II (1980,  PG)
117
Superman III (1983,  PG)
118
Superman IV - The Quest for Peace (1987,  PG)
119
Superman Returns (2006,  PG-13)
120
Because of Winn-Dixie (2005,  PG)
121
Get Smart (2008,  PG-13)
122
Grease (1978,  PG)
123
Grease 2 (1982,  PG)
124
Greased Lightning (1977,  PG)
125
Bratz: The Movie (2007,  PG)
126
Bratz - Diamondz (2006,  Unrated)
127
Bratz Kidz Fairy Tales (2007,  Unrated)
128
Bratz - Rock Angelz (2005,  Unrated)
129
Livin' It Up with the Bratz (2006,  PG)
130
Bratz - Genie Magic (2006,  G)
131
Bratz: Camp Starshine (,  Unrated)
132
Bratz: Babyz the Movie (2006,  Unrated)
133
Glitz 'N' Glamour with the Bratz (2007,  Unrated)
134
Chicken Little (2005,  G)
135
Rush Hour (1998,  PG-13)
136
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
137
Rush Hour 3 (2007,  PG-13)
138
Mean Girls (2004,  PG-13)
139
The Addams Family (1991,  PG-13)
140
Addams Family Values (1993,  PG-13)
141
Addams Family Reunion (1999,  PG)
142
Bolt (2008,  PG)
143
Mulan (1998,  G)
144
Mulan II (2004,  G)
145
Halloween (2007,  R)
146
Halloween (1978,  R)
147
Halloween II (1981,  R)
148
Halloween III - Season of the Witch (1982,  R)
149
Halloween 4: The Return of Michael Myers (1988,  R)
150
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (1989,  R)
151
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) (1998,  R)
152
Halloween H2O (1998,  R)
153
Halloween - Resurrection (2002,  R)
154
Friday the 13th (1980,  R)
155
Friday the 13th Part 2 (1981,  R)
156
Friday the 13th Part 3 (1982,  R)
157
Friday the 13th - The Final Chapter (1984,  R)
158
Friday the 13th, Part V - A New Beginning (1985,  R)
159
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan (1989,  R)
160
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives (1986,  R)
161
Friday the 13th Part VII - The New Blood (1988,  R)
162
Friday the 13th (2009,  R)
163
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
164
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge (1985,  R)
165
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987,  R)
166
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master (1988,  R)
167
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child (1989,  R)
168
A Nightmare on Elm Street (2010,  Unrated)
169
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master (,  R)
170
The Wiggles - Toot Toot! (2003,  Unrated)
171
The Wiggles: Space Dancing (2003,  Unrated)
172
The Wiggles: Sing a Song of Wiggles (2008,  Unrated)
173
Octopussy (1983,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments