Share this List

Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies

  authorinthemaking's Rating My Rating
1
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
The Phantom of the Opera 5.0 Stars
This is my favorite movie. The Phantom is hot and I love the music!
Click to Rate
2
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl 4.0 Stars
I freaking love this movie--Geoffrey Rush is too awesome.
Click to Rate
3
Night at the Museum (2006,  PG)
Night at the Museum 4.0 Stars
Very good--different!
Click to Rate
4
National Treasure (2004,  PG)
National Treasure 4.5 Stars
Such a clean movie that is suspensful!
Click to Rate
5
Back to the Future (1985,  PG)
Back to the Future 4.0 Stars
This is a hilarious movie. I wish it swore less though
Click to Rate
6
The Prestige (2006,  PG-13)
The Prestige 4.0 Stars
This movie si so suspenseful I thought I was going to die the first time I saw it. This is a movie you NEED to watch over and over.
Click to Rate
7
The Hunchback of Notre Dame (,  G)
The Hunchback of Notre Dame 3.0 Stars
Who cares if it's animated? I love the songs!
Click to Rate
8
Pride and Prejudice (2003,  PG)
Pride and Prejudice 4.0 Stars
So cute!!!!!!!
Click to Rate
9
Wait Until Dark (1967,  Unrated)
Wait Until Dark 3.5 Stars
Freaky but great! Aubrey Hepburn is wonderful! Tis movie makes me more thankful I'm not blind.
Click to Rate
10
The Best Two Years (2004,  PG)
The Best Two Years 3.5 Stars
Hilarious!!!!!
Click to Rate
11
Jumanji (1995,  PG)
Jumanji 4.5 Stars
I love Jumangi! All the character's are perfect! A family favorite!
Click to Rate
12
The Others (2001,  PG-13)
Click to Rate

Comments (0)

Post a comment

Recent Comments