My Favorite Movies


  avalon55's Rating My Rating
1
The X-Files: I Want to Believe (The X Files 2) (2008,  PG-13)
2
Killer Snakes 4 Movies (,  Unrated)
3
Eagle Eye (2008,  PG-13)
4
Paranoid Park (2007,  R)
5
Mimic (1997,  R)
6
Wanted (2008,  R)
7
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor (2008,  PG-13)
8
The Dark Knight (2008,  PG-13)
9
The Passion of the Christ (2004,  R)
10
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
11
Unforgiven (1992,  R)
12
Diary of the Dead (2007,  R)
13
Dawn of the Dead (,  R)
14
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982,  PG)
15
Spun (2003,  R)
16
White Noise 2: The Light (2007,  PG-13)
17
Hellraiser - Inferno (2000,  R)
18
Midnight Express (1978,  R)
19
Starship Troopers: Marauder (2008,  Unrated)
20
Psycho III (1986,  R)
21
The 13th Warrior (1999,  R)
22
Pulse (Kairo) (2005,  Unrated)
23
Urban Legends - Bloody Mary (2005,  R)
24
Excalibur (1981,  R)
25
Evil Aliens (2005,  Unrated)
26
Ladyhawke (1985,  PG-13)
27
Children of Dune (,  Unrated)
28
Hellraiser VI - Hellseeker (2002,  R)
29
Rosemary's Baby (1968,  R)
30
Legend (1985,  PG)
31
The Rage: Carrie 2 (1999,  R)
32
The Crow - Salvation (2000,  R)
33
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
34
Pulse (2006,  PG-13)
35
2010: The Year We Make Contact (1984,  PG)
36
Starship Troopers 2 - Hero of the Federation (2004,  R)
37
MirrorMask (2005,  PG)
38
Return of the Living Dead Part II (1988,  R)
39
The Night Listener (2006,  R)
40
Twilight (2008,  PG-13)
41
Neui yan fau pui (All About Women) (Nu ren bu huai) (2008,  Unrated)
42
Cronos (1994,  R)
43
The Forbidden Kingdom (2008,  PG-13)
44
Black Christmas (1974,  R)
45
Batman Beyond - The Movie (1999,  Unrated)
46
Day Watch (Dnevnoi Dozor) (2007,  R)
47
The Texas Chainsaw Massacre 2 (1986,  R)
48
Aliens of the Deep (2005,  G)
49
When Will I Be Loved (2004,  R)
50
Titanic Revealed (2004,  Unrated)
51
2012 Doomsday (2007,  Unrated)
52
Rasputin (1996,  R)
53
Suburban Mayhem (2006,  Unrated)
54
A Boy and His Dog (1975,  R)
55
Helter Skelter (2004,  Unrated)
56
Ring Around the Rosie (Fear Itself: Dark Memories) (2006,  R)
57
Joe Kidd (1972,  PG)
58
Escaflowne - The Movie (2000,  PG-13)
59
Wild Bill (1996,  R)
60
Cat People (1982,  R)
61
Chô kowai hanashi A: yami no karasu (Cursed) (2004,  Unrated)
62
The Dark (2004,  R)
63
Avalon (2001,  R)
64
Wind Chill (2007,  R)
65
Joshua (Joshua: The Devil's Child) (2007,  R)
66
Reeker (2005,  Unrated)
67
Crying Freeman (1995,  Unrated)
68
Mutant Chronicles (2008,  R)
69
Freejack (1992,  R)
70
Harley Davidson and the Marlboro Man (1991,  R)
71
Dead End (2003,  R)
72
Fletch Lives (1989,  PG)
73
Fletch (1985,  PG)
74
The Wolves of Kromer (2000,  Unrated)
75
Gettysburg (1993,  PG)
76
Mask (1985,  PG-13)
77
Simply Irresistible (1999,  PG-13)
78
Picture Perfect (1997,  PG-13)
79
Friday the 13th (1980,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments