My Favorite Movies


  1. avalonness
  2. Vanny

Give list a short description

  avalonness's Rating My Rating
1
Camille (1936,  Unrated)
2
Madame Bovary (1991,  PG-13)
Madame Bovary
LEGENDARY FRENCH DIRECTOR CLAUDE CHABROL INSPIRES HER MUSE DAZZLING ISABELLE HUPPERT IN A MAGNIFICENT FILM :"MADAME BOVARY" BASED ON THE BOOK BY G.FLAUBERT CHABROL TRIED TO CATCH THE VIVID WORDS AND TRANSLATE THEM INTO IMAGES. HE DID IT AGAIN WITH THE MOST TALENTED ACTRESS IN THE LEADING ROLE@ ISABELLE AS EMMA IS ASTONISHING, HANDLING THE EMOTIONS OF THE CHARACTER WITH SUCH CRAFT & SOMETIMES IS EVEN CLOSE TO REALITY.

HUPPERT IS SO MUCH ALIKE ICONIC GRETA GARBO A RESEMBLACE ,A NOSTALGIC LOOK IN HUPPERT'S FACE,
BOTH EXTREMELY TALENTED.

AN AWARD WINNING FILM.
3
Carrie (1976,  R)
4
To Sir, With Love (1967,  Unrated)
To Sir, With Love
UNIQUE!
5
La Cérémonie (A Judgement in Stone) (1996,  Unrated)
La Cérémonie (A Judgement in Stone)
TO UNDERSTAND FRENCH CINEMA YOU MUST TO LOOK BEYOND.

ENTENDER EL CINE FRANCES ES ENTENDER UN TROZO DE EUROPA.
EL FILM EXPLORA LAS CORROIDAS EXISTENCIAS DE DOS MUJERES EN CIRCUNSTANCIAS MUY BIEN DEFINIDAS Y EL CAST NO PUDO SER MEJOR.
6
An Affair to Remember (1957,  Unrated)
An Affair to Remember
the perfect 50's romantic affair , for many oone of the best & all time favorite.
Deborah Keer magnificent,Grant charming.
7
Así del precipicio (2006,  Unrated)
Así del precipicio
A portrait of wealthy mexican society, part of the new wave of urban mexican movies, "asi del precipicio" aka " near the edge",explores the young world of a couple of friends, Drug troubles in high mexican society & a great fancifull performace by Ingrid martz & Ana Ciocceti as a lesbian couple, a break trough in mexican movies, Martz is a young jewish divorcee that finds her real lovei n an older woman played by Ciocceti, sometimes the story is overshadowed by the the drug scene, but it is a 5 star movie doubltless.
8
The White Countess (2005,  PG-13)
The White Countess
PURE CLASS
9
Thelma & Louise (1991,  R)
10
Theorem (Teorama) (,  Unrated)
11
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar (1995,  PG-13)
12
Twilight (1998,  R)
13
The Shining (1980,  R)
14
La Cage Aux Folles (1979,  R)
15
The Bostonians (1984,  Unrated)
16
The Banger Sisters (2002,  R)
17
La Cage Aux Folles II (1981,  R)
18
El Coronel no Tiene Quien le Escriba (2000,  Unrated)
19
The Witches of Eastwick (1987,  R)
20
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
21
Camelot (1967,  G)
22
The House of Mirth (2000,  PG)
The House of Mirth
Visually attractive. A great adaptation from the outstanding novel by E.Wharton.

Lily Bart brilliantly portrayed by Anderson embodies with elegance & crudeness the spirit of the early 20 century.
23
Reportaje (1953,  Unrated)
Reportaje
UN ALL STAR CAST , DONDE CADA ACTOR SE LUCE DE MARAVILLA.
UNA JOYA DEL CINE CLASICO MEXICANO RECOMENDABLE PARA AQUELLOS QUE QUIEREN CONOCER A TANTOS ACTORES INCREIBLES DE LA EPOCA DE ORO.
24
Mrs. Dalloway (1998,  PG-13)
25
Un Rincon Cerca Del Cielo (1952,  Unrated)
Un Rincon Cerca Del Cielo
INTENSO Y PODEROSO DRAMA, NO CATALOGADO EN LO" LACRIMOGENO", PUES TIENE UN FONDO SOCIAL MUY REAL Y APLICA A LA SOCIEDAD DE LA EPOCA QUE SE PUEDE TRANSLADAR A LA DE HOY.
GRADES ACTUACIONES DE INFANTE Y LOPEZ.

UN GRAN TRIUNFO DEL CINE MEXICANO ,UN ROMANCE INOLVIDABLE.
26
Safe Passage (1995,  PG-13)
27
Anywhere But Here (2000,  PG-13)
28
Lorenzo's Oil (1992,  PG-13)
29
The Hunger (1983,  R)
30
Wilde (1998,  R)
31
Mary, Queen of Scots (1971,  PG-13)
32
Girl, Interrupted (1999,  R)
33
La Comunidad (Common Wealth) (2000,  R)
La Comunidad (Common Wealth)
EXTRAORDIANRIA!!!!
34
The Great Santini (1979,  PG)
35
Rien ne va plus (The Swindle) (1997,  Unrated)
36
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
37
Une Affaire de Femmes (Story of Women) (1988,  Unrated)
38
Nouvelle chance (2006,  Unrated)
39
Futureworld (1976,  PG)
40
The Love Letter (1999,  PG-13)
41
Crimen ferpecto (El Crimen Perfecto) (2005,  Unrated)
42
Isadora (The Loves of Isadora) (1969,  PG)
43
Entre tinieblas (Dark Habits) (Dark Hideout) (1983,  Unrated)
44
Maybe Baby (2000,  R)
45
Dracula - Dead and Loving It (1995,  PG-13)
46
Great Expectations (1998,  R)
Great Expectations
MAGICAL!
47
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004,  R)
48
Constantine (2005,  R)
49
Wallis & Edward (Her Royal Affair) (2005,  Unrated)
50
Orphans of the Storm (,  Unrated)
51
Phantom of the Opera (1943,  Unrated)
52
Metropolis (1927,  Unrated)
53
Drácula (1931,  Unrated)
54
Manhattan Murder Mystery (1993,  PG)
55
Thumbsucker (2005,  R)
56
The Witches (1990,  PG)
57
Salome (1923,  Unrated)
58
Addams Family Values (1993,  PG-13)
59
The Addams Family (1991,  PG-13)
60
Blood For Dracula (,  R)
61
Countess Dracula (1971,  PG)
62
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
63
Dracula (1973,  Unrated)
64
Meet the Parents (2000,  PG-13)
65
The Brides of Dracula (1960,  Unrated)
66
The Satanic Rites of Dracula (1974,  R)
67
Horror of Dracula (1958,  Unrated)
68
Dracula Has Risen from the Grave (,  G)
69
Stephanie Daley (2006,  R)
70
Broken Flowers (2005,  R)
71
Female Perversions (1997,  R)
72
Shakespeare in Love (1998,  R)
73
Sky Captain and the World of Tomorrow (2004,  PG)
74
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
75
8 Women (,  R)
76
The Hills Have Eyes (1977,  R)
77
The Hills Have Eyes (2006,  R)
78
Bride of Chucky (1998,  R)
79
Lies My Mother Told Me (2005,  Unrated)
80
Rancho Notorious (1952,  PG)
81
Shanghai Express (1932,  Unrated)
82
Morocco (1930,  Unrated)
83
Judgment at Nuremberg (1961,  Unrated)
84
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
85
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
86
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
87
The Color Purple (1985,  PG-13)
88
Steel Magnolias (1989,  PG)
89
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
90
Mrs. Parkington (1944,  Unrated)
91
Bonnie and Clyde (1967,  R)
92
The Diary of Ellen Rimbauer (2003,  R)
93
The Bat (1959,  Unrated)
94
Viva Las Vegas (Love in Las Vegas) (1964,  Unrated)
95
Hush Hush Sweet Charlotte (,  Unrated)
96
The Princess Comes Across (1936,  Unrated)
97
Love Before Breakfast (1936,  Unrated)
98
Gable and Lombard (1976,  R)
99
My Man Godfrey (1936,  Unrated)
100
The Unsinkable Molly Brown (1964,  Unrated)
101
Mother (1996,  PG-13)
102
Ninotchka (1939,  R)
103
Queen Christina (1933,  Unrated)
104
Mata Hari (1932,  Unrated)
105
Anna Karenina (1935,  Unrated)
106
And Now... Ladies and Gentlemen (2003,  PG-13)
And Now... Ladies and Gentlemen
DIFFERENT & CHARMING!
107
The Thomas Crown Affair (1999,  R)
The Thomas Crown Affair
SENSUAL, CLASSY ONE OF THE BEST REMAKES EVER.
108
Escape From Sobibor (1987,  PG-13)
109
Halloweentown High (Halloweentown III) (2004,  Unrated)
110
High Society (1956,  G)
111
The Singing Nun (1966,  Unrated)
The Singing Nun
DEBBIE AGNES GREER & RICARDO!!
BLESS THEM ALL!!

HOLLY ENTERTAINENT!
112
Rosemary's Baby (1968,  R)
113
Elizabeth: The Golden Age (2007,  PG-13)
Elizabeth: The Golden Age
Cate Blanchett, is now in the top leagues with The Golden Age.

outstading performance.
114
Charlotte Gray (2001,  PG-13)
115
How the West Was Won (1963,  G)
116
Mary Shelley's Frankenstein (1994,  R)
117
Oscar and Lucinda (1997,  R)
118
Back When We Were Grownups (2004,  Unrated)
Back When We Were Grownups
Blyhte Danner is such a terrific actress, I wish I could see more of Blythe as a lead, she was the center of this movie, the support & did it brilliantly, with her funny classy style..charming Danner.
119
Sadie Thompson (1928,  Unrated)
120
Coal Miner's Daughter (1980,  PG)
121
Flesh and the Devil (1926,  Unrated)
122
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) (1920,  Unrated)
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari)
THIS IS ONE OF THE MOST ACCOMPLISHED SILENT FILMS I'VE SEEN, THE PERFORMERS THE SET DESIGNS, IT IS A MUST HAVE FOR MOVIEGORES.
123
Nosferatu: Phantom der Nacht (Nosferatu the Vampyre) (1979,  PG)
Nosferatu: Phantom der Nacht (Nosferatu the Vampyre)
SIMPLY ONE OF THE BEST!
124
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire) (1922,  Unrated)
125
Comedy of Power (L'ivresse du pouvoir) (,  Unrated)
Comedy of Power (L'ivresse du pouvoir)
Chabrol always surpise me, her Muse Isabelle is always at the top. ,Huppert as Judge CHARMANT KILLMAN with red gloves matching with a fashionable red bag is a new iconic Chabrol Image.
If you know the world of director Claude chabrol & isabelle Huppert this is a must have, for many could seem boring, it is a tricky plot, seems simple but it is amaizingly powerful & ironic.

only for smart people...
126
Grumpy Old Men (1993,  PG-13)
Grumpy Old Men
Stunning Ann Margret a legendary ensemble!!
127
The Whales of August (1987,  PG)
The Whales of August
Superbe cast eternal legends,real actors!
128
Bonjour Tristesse (1958,  Unrated)
Bonjour Tristesse
one of the best 50's films, outstanding cast, great story, good tempo, a non predictable film.
Deborah Kerr again sparkles.
129
Get Smart (2008,  PG-13)
Get Smart
REMAKES ARE NOT MY FAVORITE CHOICE,THE FILM WAS A FIASCO.
WANTED TO SEE TERENCE STAMP BUT AS USUAL HER ACTING SKILLS ARE WASTED.
130
The Gift (2000,  R)
131
Valkyrie (2008,  PG-13)
Valkyrie
TOM CRUISE, WHATEVER THE SUPPORTNG CAST IS AWESOME.TENECE STAMP AGAIN...WOWOW
132
The Missing (2003,  R)
The Missing
GREAT BLANCHETT, ANY ROLE SUITS HER..ORIGINAL FILM, I DID LIKE IT
133
An Ideal Husband (1999,  PG-13)
134
Babel (2006,  R)
135
Valentin (2004,  PG-13)
136
The Deep End (2001,  R)
137
Dragon Seed (1944,  Unrated)
Dragon Seed
REMARKABLE!
138
Cocoon (1985,  PG-13)
Cocoon
Amazing cast tender ,fantastic, unique!
139
The Night of the Iguana (1964,  Unrated)
The Night of the Iguana
Fabulous direction By J.Huston, a magnificently design storyline,the cast & location,the photograhy by one of the greatest classic latin americans: .Figueroa,in B & W or in color,it is a fantastic plot.
140
The Flower of My Secret (La Flor de mi secreto) (1995,  R)
The Flower of My Secret (La Flor de mi secreto)
increiblemente talentosa Marissa Paredes, otra musa de Almodovar, magnifico script, una de las mejores peliculas de Almodovar.
141
Suddenly, Last Summer (1959,  Unrated)
142
Little Women (1933,  Unrated)
143
The Gypsy Moths (1969,  R)
The Gypsy Moths
Kerr & Lancaster did it brilliantly again. the maturity shown by the cast is reflected in the results , great movie.
144
The Prisoner of Zenda (1952,  Unrated)
145
Quo Vadis (1951,  Unrated)
146
The Journey (1959,  Unrated)
147
The Grass Is Greener (1960,  Unrated)
148
The Chalk Garden (1964,  Unrated)
149
Casino Royale (1967,  G)
150
From Here to Eternity (1953,  Unrated)
151
King Solomon's Mines (1950,  Unrated)
152
To Have and Have Not (1944,  Unrated)
153
Dark Passage (1947,  Unrated)
154
Designing Woman (1957,  Unrated)
Designing Woman
A FUNNY BACALL ,AN UNPREDICTABLE DAZZLING COUPLE!
155
Birth (2004,  R)
156
The Poseidon Adventure (1972,  PG)
The Poseidon Adventure
Great ensemble, the only & one POSEIDON.
157
The Towering Inferno (1974,  PG)
The Towering Inferno
WHAT A CAST, KEEPS YOU ON THE EDGE...
158
Prime (2005,  PG-13)
159
Les Miserables (1998,  PG-13)
160
Jennifer 8 (Jennifer Eight) (1992,  R)
161
The Producers (2005,  PG-13)
The Producers
FUNNY, DARING with WELL ELABORATED MUSICAL NUMBERS, A GOOD REMAKE FROM THE 60's from the Memorable BROADWAY musical!
162
September Dawn (2007,  R)
September Dawn
Outstanding performances: Stamp, Voight & company.

A MUST HAVE!
163
The Truth About Cats & Dogs (1996,  PG-13)
164
Vatel (2000,  PG-13)
165
Be Cool (2005,  PG-13)
166
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
167
The Thomas Crown Affair (1968,  R)
168
Gia (1997,  R)
169
The Messenger: The Story of Joan of Arc (1999,  R)
170
Voyage of the Damned (1976,  PG)
171
Jennifer's Shadow (Chronicle of the Raven) (2004,  R)
172
Mommie Dearest (1981,  PG)
173
Murder on the Orient Express (1974,  PG)
Murder on the Orient Express
AN OUTSTANDING ALL STAR CAST!
174
Ready to Wear (Prêt-à-Porter) (1994,  R)
175
De-Lovely (2004,  PG-13)
176
The Cassandra Crossing (1977,  R)
177
El Cid (1961,  Unrated)
178
Gilda (1946,  PG)
179
Pal Joey (1957,  Unrated)
180
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (1984,  Unrated)
181
Elizabeth I (,  Unrated)
182
The Queen (2006,  PG-13)
183
The Roman Spring of Mrs. Stone (2003,  R)
184
The Passion of Ayn Rand (1999,  Unrated)
185
Gosford Park (2001,  R)
Gosford Park
A perfect portrait of the 30s
186
The Madness of King George (1994,  PG-13)
187
Kilómetro 31 (Km 31) (2006,  R)
188
El Orfanato (The Orphanage) (2007,  R)
El Orfanato (The Orphanage)
A success in spain, in you like thrillers, you will find it amusing, not only Pedro Almodovar rules in Iberoamerica.
189
Sissi (1956,  Unrated)
190
If These Walls Could Talk 2 (2000,  R)
191
The Prestige (2006,  PG-13)
192
The Other Boleyn Girl (2008,  PG-13)
193
Widows' Peak (1994,  PG)
194
Blow Dry (2001,  R)
195
Hairspray (2007,  PG)
196
Evening (2007,  PG-13)
197
Sophie's Choice (1982,  R)
198
The River Wild (1994,  PG-13)
199
Heartburn (1986,  R)
200
Death Becomes Her (1992,  PG-13)
201
The House of the Spirits (1994,  R)
202
Kramer vs. Kramer (1979,  PG)
203
The Bridges of Madison County (1995,  PG-13)
204
The Libertine (2006,  R)
205
Jane Eyre (1997,  Unrated)
206
Holiday (1938,  Unrated)
207
The Lost Prince (2003,  Unrated)
208
Libeled Lady (1936,  Unrated)
Libeled Lady
Amazingy funny, classy & sexy!!
209
Tipping the Velvet (2002,  R)
Tipping the Velvet
The book, the film is a jewel!
210
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
211
The Bucket List (2007,  PG-13)
The Bucket List
My bestfriend who happens to be a leading actress, strongly reccomended me this film.

she was right! both legends Nicholson & Freeman showing that an issue so delicate like death can be transform in a hopeful fun life message to people.
great Screenplay!!
212
Private Property (Nue propriete) (2007,  Unrated)
213
China Seas (1935,  Unrated)
China Seas
HARLOW & RUSSELL AN SPLENDID REASON TO ENJOY THIS "TRIP"
214
Julia (1987,  PG)
Julia
UNFORGETABLE JULIA !!
215
Victor Victoria (1982,  PG)
Victor Victoria
THE BEST!!
216
My Boss's Daughter (2003,  R)
My Boss's Daughter
If YOU FANCY GREAT PERFORMERS THE ONLY REASON TO WATCH THIS MEDIOCRE COMEDY IS TERENCE STAMP,THE ONLY REAL ACTOR IN THE CAST, BRAVO STAMP, YOU CAN FIGHT ANY BULL!! OLE!
217
The Lacemaker (La Dentelliere) (1977,  Unrated)
The Lacemaker (La Dentelliere)
the first major role in Huppert's remarkable film career which would see her become one of the most highly regarded actresses in the world.
218
Beauty Shop (2005,  PG-13)
219
Empire of the Sun (1987,  PG)
220
Queen Kelly (1929,  Unrated)
Queen Kelly
An splendorous result:great movie, Gorgeous Gloria Swanson's extraordianry craft.

it seems to be transported to the peek of silent movie, but this is one of the last done, anyway it is a restored film as most from the period, the sencorship, perhaps, but we ,classic lovers have lost so many films , entire films due to the censorship,the pre Hayes code period was one of the most free & eclectic.the Hayes code was a destructive vehicle to vail sensuality , that got such a tremendous quality , what a lost!
I bet the best scenes were lost, Kelly's arrival to German Africa & the end when she is a grand "madame"
a story of innocence, lust, envy & love!!

Anyway Swanson transport us with "the face" the eyes to a world of sensuality few can fully understand.
Great for VON STROHEIM such a terrific director.

the technical crew was superbe!!
LIGHTS LIGHTS, WHAT A TERRIFIC SCENES EACH ONE!!
221
The Statement (2003,  R)
The Statement
Cast,story,tempo,locations...an interesting result!
222
Atonement (2007,  R)
Atonement
Brilliant.
223
A Rumor of Angels (2000,  PG-13)
A Rumor of Angels
TOUCHING, GREAT REDGRAVE AS USUAL
224
Tom & Viv (1994,  PG-13)
225
Little Fish (2006,  R)
226
The Good German (2006,  R)
227
The Glass House (2001,  PG-13)
228
Ginger Snaps Back - The Beginning (2004,  R)
229
My Angel (Mon Ange) (,  Unrated)
My Angel (Mon Ange)
ONE OF THE MOST ACOMPLISHED & TOUCHING PERFORMANCE FROM PARADIS.

VISUALLY ATTRACTIVE FILM
230
Callas Forever (2004,  PG-13)
Callas Forever
Briliant Ardant & Irons.

Zeffirelli's magical touch!
231
The Limey (1999,  R)
232
The Long, Long Trailer (1953,  G)
The Long, Long Trailer
the neatest 50's couple!!
233
Demetrius and the Gladiators (1954,  Unrated)
234
Fatal Desire (2006,  Unrated)
Fatal Desire
INTRIGUING, MUST SEE!
235
I'll Cry Tomorrow (1955,  PG)
I'll Cry Tomorrow
THE BEST PERFORMANCE EVER!
236
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother)
magnifico !
237
Bride and Prejudice (2005,  PG-13)
Bride and Prejudice
Charming! A colorful love story, a different choice in Hollywood movies, great soundtrack & pure romance!

BOLLYWOOD ENCOUNTERS HOLLYWOOD IN A CLASSIC & RESPECTFUL WAY...
238
How to Steal a Million (1966,  Unrated)
239
Ma Mere,(Meine Mutter),(My Mother) (2005,  NC-17)
Ma Mere,(Meine Mutter),(My Mother)
Intense.
240
Cocoon 2 - The Return (1988,  PG)
241
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950,  Unrated)
242
Grand Hotel (1932,  Unrated)
243
The Children's Hour (1961,  Unrated)
244
Henry & June (1990,  NC-17)
245
La Piscine (The Swimming Pool) (The Sinners) (1969,  Unrated)
246
Gideon's Daughter (2005,  Unrated)
247
Spirits of the Dead (1969,  R)
Spirits of the Dead
"TRE PASSI NEL DELIRO"
REMARKABLE FILM!OUTSTANDINGYOUNG TERENCE STAMP


FELLINI'S GREATNESS SHOWN AGAIN
248
The Fever (2007,  Unrated)
The Fever
impeccable performace,Vanessa Redgrave directed by son Carlo with the appeareance of Joely Richardson as young Vanessa a tour de force for the Redgrabe dinasty followers & for all those who want to watch something a little bit different on screen.
249
Provoked (2007,  PG-13)
250
Michael Clayton (2007,  R)
251
Golden Door (2007,  PG-13)
Golden Door
Visually attractive good plot.
252
Young Adam (2004,  R)
253
Wah-Wah (2006,  R)
254
Away from Her (2007,  PG-13)
255
Agnes Browne (1999,  R)
256
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
257
The Mists of Avalon (2001,  Unrated)
258
La Vie en Rose (La Mome) (2007,  PG-13)
259
The Perez Family (1995,  R)
260
Buffalo Girls (1995,  Unrated)
Buffalo Girls
Anjelica Huston is Hollywod royalty!
her performaces are most memorable, specialy this one
261
The Dead (1987,  PG)
262
Ginger Snaps (2001,  R)
263
Dracula's Daughter (1936,  Unrated)
264
Not Without My Daughter (1991,  PG-13)
265
Doctor Zhivago (1965,  PG-13)
Doctor Zhivago
TOUCHING,ENTICING,A LOVE TRIANGLE IN THE HORROR OF RUSSIAN REVOLUTION IS MAGNIFICENTLY PORTRAYED, THE "LARA THEME" IS UNFORGETABLE AS WELL AS OMAR & GORGEOUS JULIE CHRISTIE PERFORMANCES.
266
Frankenstein (1931,  Unrated)
267
Guess Who's Coming to Dinner (1967,  Unrated)
268
Far From the Madding Crowd (1967,  PG)
269
Gone With the Wind (1939,  G)
270
Dracula A.D. 1972 (1972,  PG)
271
The King and I (1956,  G)
272
Vampyros Lesbos (Lesbian Vampires: The Heiress of Dracula) (1970,  Unrated)
273
Mezcal (2004,  Unrated)
274
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (1994,  R)
275
Merlin (1998,  PG)
Merlin
ENCHANTING PURE MAGICK ON THE TV SCREEN!

RICHARDSON 'S PERFORMANCE AS MAB IS LEGENDARY.

GREAT ENSEMBLE
276
The Crying Game (1992,  R)
The Crying Game
An intriguing plot and outstanding performances.
Richardson is fabulous as usual.
277
May (2003,  R)
May
A CATCHING PLOT,MAY IS ONE OF THE MOST ACCOMPLISHED CHARACTERS BY BETTIS.
278
The Magdalene Sisters (2003,  R)
The Magdalene Sisters
Realistic & touching!

let religion matters aside, the humanity of the charachters is amazingly portrayed by the cast!
279
Agatha Christie - Marple: The Moving Finger (2005,  PG)
280
Grumpier Old Men (1995,  PG-13)
Grumpier Old Men
DELIGHTFUL!!
IF YOU ENJOY "GRUMPY OLD MEN" WITH THE MITHYCAL COUPLE LEMMON MATTHAU IT IS THE IDEAL WAY TO LAUGH OUT LOUD AGAIN .

ANN MARGRET & SOPHIA LOREN SEXY- AMAZING BOTH!!
281
Désaccord parfait (Twice Upon a Time) (2006,  Unrated)
Désaccord parfait (Twice Upon a Time)
perfect indeed,rochefor & Rampling superbe couple!!

Rampling: "the legend" as gorgeous & natural as we know, portraits perfectly Alice, sexy & charming, the comedy 's got a great tempo and catches the attention of the audience from the first minute...

not only for frenchmovie lovers!!
282
Morning Glory (2010,  Unrated)
283
No eres tu, soy yo (2010,  Unrated)
284
Tres mujeres en la hoguera (1979,  Unrated)
Tres mujeres en la hoguera
A NEW 70S CULT MOVIE!
285
The Curse of Frankenstein (1957,  Unrated)
286
I Am Legend (2007,  PG-13)
I Am Legend
NOT SUPERFICIAL SCI FI, IT IS ONE OF SMITH'S MOST ACCOMPLISHED PERFORMANCED IN A FILM THAT GOES BEYOND THE SIMPLE SPECIAL EFFECTS TO AN EMOTIONAL LEVEL.
287
The Secret Life of Zoey (2002,  Unrated)
The Secret Life of Zoey
THE TROUBLED ZOEY AND THE STRUGGLE OF HER PARENTS,

AN ADDICT STRUGGLE, INTERESTING MOVIE.
288
Teresa (1961,  Unrated)
289
La casa del pelícano (1978,  Unrated)
La casa del pelícano
one of the most accomplished films of the late 70S ,knowing the crisis on mexican film industry ,and the low quality films done in the 70S known as (CINE DE FICHERAS).

Enrique Alvarez Felix gave a touching performance as Nilo Adult, and Mrs.Andere is quite effective playing and older woman, the whole movie is sorrounded by the powerful charcater of Jacqueline and the struggle that Nilo have during the whole movie.

extraordinary, one of the few films ALVAREZ FELIX did and did it great!
290
Los novios de mis hijas (1964,  Unrated)
Los novios de mis hijas
EL PRIMER PROTAGONICO DE BLANCA SANCHEZ Y JULISSA, UN CAST ALL STARS PARA LA DECADA UNA CODEMIA FAMILIAR MUY ATRACTIVA,LLENA DE LA BELLEZA DE LAS PROTAGONISTAS Y EL TALENTO DE AQUELLA GENERACION. UNA HISTORIA DIVERTIDA Y ROMANTICA, UNA MUCHACHA COMO TU O YO SE PUEDE REFLEJAR EN CUALQUIERA DE LAS PROTAGONISTAS, EL AMOR, LAS GANAS DE VIVIR,Y EL TWIST "DESPEINADA" HACEN DE ESTE UN CLASICO SESENTERO!!
291
The Lovely Bones (2009,  Unrated)
292
Paloma herida (1963,  Unrated)
293
Orphan (2009,  R)
294
What's the Matter with Helen? (1971,  G)
What's the Matter with Helen?
podria compararse a "What Ever Happened to Baby Jane?" (1962)

pero encuentro la actuacion de Reynolds en particular brillante, fuera de su estereotipo de dulzura,extraordinariamente caracterizada (su imagen final en el stage es perturbadora y atrayente)

Winters la antesesora de Katie Bates seguro se inspiro en esta perturbada figura algo sobreactuada por Winters pero muy creible.

Moorehead brillante.

Una cinta no valorada adecuadamente. un "Must" para los cinefilos.
295
Ha-Sodot (The Secrets) (2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments