My Favorite Movies
| AweRelicOfTheShadow5's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Batman (1989, PG-13) |
|
|
| 2 |
Beverly Hills Cop (1984, R) |
|
|
| 3 |
Little Shop of Horrors (1986, PG-13) |
|
|
| 4 |
Big Fish (2003, PG-13) |
|
|
| 5 |
Sin City (2005, R) |
|
|
| 6 |
Sideways (2004, R) |
|
|
| 7 |
Land of the Dead (2005, R) |
|
|
| 8 |
Halloween (1978, R) |
|
|
| 9 |
Friday the 13th (1980, R) |
|
|
| 10 |
Day of the Dead (, Unrated) |
|
|
| 11 |
City of God (2003, R) |
|
|
| 12 |
Memoirs of a Geisha (2005, PG-13) |
|
|
| 13 |
Capote (2005, R) |
|
|
| 14 |
Chinatown (1974, R) |
|
|
| 15 |
Once Upon a Time in Mexico (2003, R) |
|
|
| 16 |
Election (1999, R) |
|
|
| 17 |
Donnie Darko (2001, R) |
|
|
| 18 |
Thinner (1996, R) |
|
|
| 19 |
Batman Begins (2005, PG-13) |
|
|
| 20 |
The Lost Boys (1987, R) |
|
|
| 21 |
American Beauty (1999, R) |
|
|
| 22 |
As Good As It Gets (1997, PG-13) |
|
|
| 23 |
Jacob's Ladder (1990, R) |
|
|
| 24 |
Ray (2004, PG-13) |
|
|
| 25 |
The Big Lebowski (1998, R) |
|
|
| 26 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
|
| 27 |
The Crow (1994, R) |
|
|
| 28 |
Super Size Me (2004, PG-13) |
|
|
| 29 |
Big Trouble in Little China (1986, PG-13) |
|
|
| 30 |
Two Brothers (2004, PG) |
|
|
| 31 |
A Simple Plan (1998, R) |
|
|
| 32 |
Braveheart (1995, R) |
|
|
| 33 |
Blow (2001, R) |
|
|
| 34 |
Bound (1996, R) |
|
|
| 35 |
The Ice Storm (1997, R) |
|
|
| 36 |
Chicago (2002, PG-13) |
|
|
| 37 |
The Killing (1956, Unrated) |
|
|
| 38 |
Dances With Wolves (1990, PG-13) |
|
|
| 39 |
Persona (1966, Unrated) |
|
|
| 40 |
Citizen Kane (1941, PG) |
|
|
| 41 |
The Passion of the Christ (2004, R) |
|
|
| 42 |
Full Metal Jacket (1987, R) |
|
|
| 43 |
Thirteen (2003, R) |
|
|
| 44 |
Desperado (1995, R) |
|
|
| 45 |
The Graduate (1967, PG) |
|
|
| 46 |
Murderball (2005, R) |
|
|
| 47 |
Jaws (1975, PG) |
|
|
| 48 |
Beetlejuice (1988, PG) |
|
|
| 49 |
Jackie Brown (1997, R) |
|
|
| 50 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
|
| 51 |
Trainspotting (1996, R) |
|
|
| 52 |
Kids (1995, NC-17) |
|
|
| 53 |
Swordfish (2001, R) |
|
|
| 54 |
Coach Carter (2005, PG-13) |
|
|
| 55 |
Pieces of April (2003, PG-13) |
|
|
| 56 |
All About Eve (1950, Unrated) |
|
|
| 57 |
Walk the Line (2005, PG-13) |
|
|
| 58 |
Harold and Maude (1971, PG) |
|
|
| 59 |
East of Eden (1955, PG) |
|
|
| 60 |
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969, PG) |
|
|
| 61 |
Home Alone (1990, PG) |
|
|
| 62 |
Gone With the Wind (1939, G) |
|



