My Favorite Movies
| awilliams100ssw's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975, R) |
|
| 2 |
Planes, Trains and Automobiles (1987, R) |
|
| 3 |
What Dreams May Come (1998, PG-13)
What can anyone say? I cried more than once during this movie. It touches on a subject that not many movies dare touch on. What happens when we die... Heaven... this movie painted the perfect picture of what I believe happens to us when we leave this world. Robin Williams was PERFECT in this role. 5 stars from me! I have no complaints here. :) |
|
| 4 |
Man on Fire (2004, R) |
|
| 5 |
Who Will Love My Children? (1983, Unrated) |
|
| 6 |
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968, PG-13) |
|
| 7 |
The Eagle's Killer (1980, Unrated) |
|
| 8 |
Death Sentence (2007, R) |
|
| 9 |
Ghost (1990, R) |
|
| 10 |
The Bells of St. Mary's (1945, Unrated) |
|
| 11 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 12 |
Stand by Me (1986, R) |
|
| 13 |
The Godfather (1972, R) |
|
| 14 |
McVicar (1980, R) |
|
| 15 |
Grease (1978, PG) |
|
| 16 |
Way Out West (1937, G) |
|
| 17 |
Buddy's Song (1991, R) |
|
| 18 |
Gran Torino (2009, R) |
|
| 19 |
Léon (The Professional) (1994, R) |
|
| 20 |
Bugsy Malone (1976, G) |
|
| 21 |
Big (1988, PG) |
|
| 22 |
The Green Mile (1999, R) |
|
| 23 |
The Matchmaker (1997, R) |
|
| 24 |
The Snapper (1993, R) |
|
| 25 |
Hannibal (2001, R) |
|
| 26 |
Hannibal Rising (2007, R) |
|
| 27 |
Reservoir Dogs (1992, R) |
|
| 28 |
Annie (1982, G) |
|
| 29 |
The Godfather, Part II (1974, R) |
|
| 30 |
Hard Men (1996, R) |
|
| 31 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 32 |
The Krays (1990, R) |
|
| 33 |
Joy Ride (Road Kill) (2001, R) |
|
| 34 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
| 35 |
Candyman (1992, R) |
|
| 36 |
Candyman 2 - Farewell to the Flesh (1994, R) |
|
| 37 |
Candyman 3: Day of the Dead (1999, R) |
|
| 38 |
The Snowman (1982, Unrated) |
|
| 39 |
Shogun Assassin (1980, R) |
|
| 40 |
The Escapist (2008, Unrated) |
|
| 41 |
Matchstick Men (2003, PG-13) |
|
| 42 |
The Truman Show (1998, PG) |
|
| 43 |
Bruce Almighty (2003, PG-13) |
|
| 44 |
Me, Myself & Irene (2000, R) |
|
| 45 |
The Death of the Incredible Hulk (1990, Unrated) |
|
| 46 |
Ferris Bueller's Day Off (1986, PG) |
|
| 47 |
The Incredible Hulk (1977, Unrated) |
|
| 48 |
The Incredible Hulk Returns (1988, Unrated) |
|
| 49 |
The Incredible Hulk: Death in the Family (The Return of the Incredible Hulk) (1977, Unrated) |
|
| 50 |
Steel Magnolias (1989, PG) |
|
| 51 |
The Trial of the Incredible Hulk (1989, Unrated) |
|
| 52 |
Deja Vu (2006, PG-13) |
|
| 53 |
Joy Ride 2: Dead Ahead (2008, Unrated) |
|
| 54 |
Hitman (2007, R) |
|
| 55 |
Explorers (1985, PG) |
|
| 56 |
Flight of the Navigator (1986, PG) |
|
| 57 |
The Goonies (1985, PG) |
|
| 58 |
Mask (1985, PG-13) |
|
| 59 |
John Q (2002, PG-13) |
|
| 60 |
Domestic Disturbance (2001, PG-13) |
|
| 61 |
Look Who's Talking Now (1993, PG-13) |
|
| 62 |
Look Who's Talking, Too (1990, PG-13) |
|
| 63 |
Look Who's Talking (1989, PG-13) |
|
| 64 |
My Girl (1991, PG) |
|
| 65 |
Three O'Clock High (1987, PG-13) |
|
| 66 |
My Girl 2 (1996, PG) |
|
| 67 |
Murder in the First (1994, R) |
|
| 68 |
Pump up the Volume (1990, R) |
|
| 69 |
The Terminator (1984, R) |
|
| 70 |
Enter the Dragon (1973, R) |
|
| 71 |
Tang shan da xiong (Fists of Fury) (The Big Boss) (1972, R) |
|
| 72 |
Terminator 2: Judgment Day (1991, R) |
|
| 73 |
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003, R) |
|
| 74 |
Twins (1988, PG) |
|
| 75 |
The Bucket List (2007, PG-13) |
|
| 76 |
Scum (1977, R) |
|
| 77 |
Shooter (2007, R) |
|
| 78 |
Stir of Echoes (1999, R) |
|
| 79 |
Stir of Echoes: The Homecoming (2007, Unrated) |
|
| 80 |
Taken (2009, PG-13) |
|
| 81 |
The Final Cut (2004, PG-13) |
|
| 82 |
One Hour Photo (2002, R) |
|
| 83 |
The Straight Story (1999, G) |
|
| 84 |
Prayer of the Rollerboys (1991, R) |
|
| 85 |
Pandemic (2007, Unrated) |
|
| 86 |
Max Payne (2008, PG-13) |
|
| 87 |
Home Alone (1990, PG) |
|
| 88 |
Home Alone 2: Lost in New York (1992, PG) |
|
| 89 |
Scarface (1983, R) |
|
| 90 |
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) (1972, R) |
|
| 91 |
Philadelphia (1993, PG-13) |
|
| 92 |
I Bought a Vampire Motorcycle (1990, Unrated) |
|
| 93 |
Uncle Buck (1989, PG) |
|
| 94 |
Sweeney Todd (2006, Unrated) |
|
| 95 |
Wind Chill (2007, R) |
|
| 96 |
Face (1997, R) |
|
| 97 |
Mrs. Doubtfire (1993, PG-13) |
|
| 98 |
R.V. (RV) (Runaway Vacation) (2006, PG) |
|
| 99 |
The Quiet Man (1952, Unrated) |
|
| 100 |
Sleepless in Seattle (1993, PG) |
|
| 101 |
Beavis and Butt-Head Do America (1996, PG-13) |
|
| 102 |
Boyz n the Hood (1991, R) |
|
| 103 |
The Pianist (2002, R) |
|
| 104 |
Four Weddings and a Funeral (1994, R) |
|
| 105 |
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966, R) |
|
| 106 |
The Invisible (2007, PG-13) |
|
| 107 |
Mr. Bean's Holiday (2007, G) |
|
| 108 |
Friday (1995, R) |
|
| 109 |
Felon (2008, R) |
|
| 110 |
Dead Poets Society (1989, PG) |
|
| 111 |
Toy Soldiers (1991, R) |
|
| 112 |
Santa Claus - The Movie (1985, PG) |










































































































