My Favorite Movies
The ones that really got to me, and that I can watch over and over and over again. The cream of the crop.
| Azhure's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Count of Monte Cristo (2002, PG-13) |
|
| 2 |
Becoming Jane (2007, PG) |
|
| 3 |
Transformers (2007, PG-13) |
|
| 4 |
Pride and Prejudice (2005, PG) |
|
| 5 |
The Sisterhood of the Traveling Pants 2 (2008, PG-13) |
|
| 6 |
Ever After - A Cinderella Story (1998, PG-13) |
|
| 7 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 8 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005, PG-13) |
|
| 9 |
Lara Croft - Tomb Raider (2001, PG-13) |
|
| 10 |
Ella Enchanted (2004, PG) |
|
| 11 |
X2 (2003, PG-13) |
|
| 12 |
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002, PG) |
|
| 13 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
| 14 |
Casino Royale (2006, PG-13) |
|
| 15 |
In Her Shoes (2005, PG-13) |
|
| 16 |
Never Been Kissed (1999, PG-13) |
|
| 17 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 18 |
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) (2008, PG-13) |
|
| 19 |
Mean Girls (2004, PG-13) |
|
| 20 |
Rurôni Kenshin: Seisô hen, (Samurai X: Reflection) (2001, Unrated) |
|
| 21 |
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008, PG)
Bloody f**king fantastic. A MASSIVE improvement on the first one. Mostly because of Ben Barnes. I'm so glad he wasn't a 13/14 yr old boy, great tactic by the director to lure in female fans, it worked. |
|
| 22 |
Iron Man (2008, PG-13) |
|
| 23 |
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) (2004, R) |
|
| 24 |
Night at the Museum (2006, PG) |
|
| 25 |
White Chicks (2004, PG-13) |
|
| 26 |
The Covenant (2006, PG-13) |
|
| 27 |
Clueless (1995, PG-13) |
|
| 28 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 29 |
Penelope (2006, PG) |
|
| 30 |
Shaolin Soccer (2001, PG-13) |
|
| 31 |
Final Fantasy VII - Advent Children (2005, PG-13) |
|
| 32 |
300 (2007, R) |
|
| 33 |
She's the Man (2006, PG-13) |
|
| 34 |
De Tweeling (Twin Sisters) (2005, R) |
|
| 35 |
Hot Fuzz (2007, R) |
|
| 36 |
Shakespeare in Love (1998, R) |
|
| 37 |
Not Another Teen Movie (2001, R) |
|
| 38 |
The Holiday (2006, PG-13) |
|
| 39 |
The Girl Who Leapt Through Time (Toki wo kakeru shojo) (2006, Unrated) |
|
| 40 |
27 Dresses (2008, PG-13) |
|
| 41 |
Constantine (2005, R) |
|
| 42 |
Apocalypto (2006, R) |










































