My Favorite Movies


  azumanga69's Rating My Rating
1
Closer 2004,  R)
2
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
3
Revolutionary Girl Utena - The Movie 2001,  Unrated)
4
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
5
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
6
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
7
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
8
Chocolat 2000,  PG-13)
9
Sleepy Hollow 1999,  R)
10
Secret Window 2004,  PG-13)
11
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
12
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
13
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
14
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
15
Finding Neverland 2004,  PG)
16
Orlando 1992,  PG-13)
17
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
18
Sex and the City 2008,  R)
19
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
20
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
21
Big Fish 2003,  PG-13)
22
Little Women 1994,  PG)
23
The Secret Garden 1993,  G)
24
Brokeback Mountain 2005,  R)
25
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
26
Alfie 2004,  R)
27
Midnight in the Garden of Good and Evil 1997,  R)
28
Wilde 1998,  R)
29
The Matrix 1999,  R)
30
I Am Sam 2002,  PG-13)
31
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
32
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2000,  PG-13)
33
Labor Pains 2000,  R)
34
The Little Mermaid 1989,  G)
35
Forrest Gump 1994,  PG-13)
36
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
37
Brother Bear 2003,  G)
38
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) 2006,  R)
39
The Brave One 2007,  R)
40
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
41
Notting Hill 1999,  PG-13)
42
Mona Lisa Smile 2003,  PG-13)
43
The Nightmare Before Christmas 2008,  PG)
44
American Beauty 1999,  R)
45
Beetle Juice (Beetlejuice) 1988,  PG)
46
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
47
Girl, Interrupted 1999,  R)
48
The Age of Innocence 1993,  PG)
49
Sex and Death 101 2007,  R)
50
How to Make an American Quilt 1995,  PG-13)
51
Sailor Moon Super S the Movie: Black Dream Hole 1995,  Unrated)
52
Sailor Moon R the Movie: Promise of the Rose 2000,  Unrated)
53
Sailor Moon S the Movie: Hearts in Ice 1994,  Unrated)
54
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) 2002,  PG)
55
Final Fantasy - The Spirits Within 2001,  PG-13)
56
Elizabeth 1998,  R)
57
Elizabeth: The Golden Age 2007,  PG-13)
58
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
59
Mystic River 2003,  R)
60
Into the Wild 2007,  R)
61
Pollock 2000,  R)
62
Tsubasa Chronicle the Movie: The Princess of the Country of Birdcages 2005,  Unrated)
63
The Talented Mr. Ripley 1999,  R)
64
Changeling 2008,  R)
65
Alexander 2004,  R)
66
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
67
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
68
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
69
Troy 2004,  R)
70
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
71
Gladiator 2000,  R)
72
Pretty Woman 1990,  R)
73
Hitch 2005,  PG-13)
74
I, Robot 2004,  PG-13)
75
Saturday Night Live: The Best of Will Ferrell 2002,  Unrated)
76
Van Helsing 2004,  PG-13)
77
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
78
I Am Legend 2007,  PG-13)
79
Austin Powers - International Man of Mystery 1997,  PG-13)
80
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
81
Constantine 2005,  R)
82
Ratatouille 2007,  G)
83
Peter Pan 2003,  PG)
84
Peter Pan 1953,  G)
85
Peter Pan: Return to Neverland 2002,  G)
86
The Notebook 2004,  PG-13)
87
Pride and Prejudice 2005,  PG)
88
Monster 2003,  R)
89
The Fifth Element 1997,  PG-13)
90
Ultraviolet 2006,  PG-13)
91
The Red Violin 1999,  R)
92
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
93
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
94
Woman on Top 2000,  R)
95
The Interpreter 2005,  PG-13)
96
Lost and Delirious 2001,  R)
97
The I Inside 2005,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments