My Favorite Movies


  B4L237423357's Rating My Rating
1
A Walk to Remember (2002,  PG)
2
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
3
Alien (1979,  R)
4
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
5
Blades of Glory (2007,  PG-13)
6
Bring It On (2000,  PG-13)
7
Bring It On: All or Nothing (2006,  PG-13)
8
Date Movie (2006,  PG-13)
9
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
10
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
11
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
12
Failure to Launch (2006,  PG-13)
13
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
14
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
15
Grease (1978,  PG)
16
Halloween (1978,  R)
17
Harold & Kumar Go to White Castle (2004,  R)
18
Honey (2003,  PG-13)
19
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
20
Jackass - The Movie (2002,  R)
21
Jackass: Number Two (2006,  R)
22
Jaws (1975,  PG)
23
John Tucker Must Die (2006,  PG-13)
24
Knocked Up (2007,  R)
25
Legally Blonde (2001,  PG-13)
26
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (2003,  PG-13)
27
Little Miss Sunshine (2006,  R)
28
Mean Girls (2004,  PG-13)
29
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
30
Meet the Parents (2000,  PG-13)
31
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
32
Monster-in-Law (2005,  PG-13)
33
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
34
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
35
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
36
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
37
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
38
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
39
Pretty Woman (1990,  R)
40
Saw (2004,  R)
41
Saw II (2005,  R)
42
Saw III (2006,  R)
43
Scarface (1983,  R)
44
Scary Movie (2000,  R)
45
Saving Private Ryan (1998,  R)
46
Scary Movie 2 (2001,  R)
47
Scary Movie 3 (2003,  PG-13)
48
Scary Movie 4 (2006,  PG-13)
49
School of Rock (2003,  PG-13)
50
Scream (1996,  R)
51
Sleepy Hollow (1999,  R)
52
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
53
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
54
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
55
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
56
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
57
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
58
Step Up (2006,  PG-13)
59
Stick It (2006,  PG-13)
60
Superbad (2007,  R)
61
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
62
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
63
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
64
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
65
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
66
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
67
The Breakfast Club (1985,  R)
68
The Exorcist (1973,  R)
69
The Lake House (2006,  PG)
70
The Ring (2002,  PG-13)
71
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
72
The Shining (1980,  R)
73
The Silence of the Lambs (1991,  R)
74
The Waterboy (1998,  PG-13)
75
There's Something About Mary (1998,  R)
76
Underworld (2003,  R)
77
Underworld: Evolution (2006,  R)
78
Van Helsing (2004,  PG-13)
79
White Chicks (2004,  PG-13)
80
Zoolander (2001,  PG-13)
81
Fast Times At Ridgemont High (1982,  R)
82
Bring It On: In It to Win It (2007,  PG-13)
83
The Texas Chainsaw Massacre (2003,  R)
84
Dogtown and Z-Boys (2001,  PG-13)
85
Quicksand (2002,  R)
86
Chain of Command (1996,  Unrated)
87
Blue Crush (2002,  PG-13)
88
Blonde and Blonder (2008,  PG-13)
89
The Dark Knight (2008,  PG-13)
90
Disaster Movie (2008,  PG-13)
91
300 (2007,  R)
92
Meet the Spartans (2008,  PG-13)
93
Hellraiser (1987,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments