My Favorite Movies


  BackStageDiva's Rating My Rating
1
Blazing Saddles (1974,  R)
Blazing Saddles
i love this movie, i can watch this movie over and over again and it always makes me laugh a LOT!!! Slim Pickens is my favorite in this
2
Ghost Story (1981,  R)
Ghost Story
pretty scary in a strang way. i am a big Alice Krige fan she is good in thrillers. this movir didnt get a lot of play but it is worth watching with your man, snuggled up on the couch
3
Groundhog Day (1993,  PG)
Groundhog Day
classic de' javou (did i spell that right?) with a twist
4
Face/Off (1997,  R)
Face/Off
best thriller i have seen in a while. this why i love john travolta, when he's bad, he's very bad.
5
Funny Face (1957,  Unrated)
6
Set It Off (1996,  R)
Set It Off
all hail the queen!!
7
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
matt broderick will forever be ferris. if only i had thought of some of the things he did in this movie when i was in school. very cute and funny
8
Noises Off... (1992,  PG-13)
Noises Off...
i would rather see the stage performance. this version didnt quite cut it
9
The Princess Bride (1987,  PG)
The Princess Bride
cary elwes was good and i loved robin write in this. it was cute
10
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
a little weird but i liked it
11
Father of the Bride Part II (1995,  PG)
Father of the Bride Part II
i am a big steve martin fan. he is fun to watch and its a good family movie
12
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement
i liked the first one better
13
Father of the Bride (1991,  PG)
Father of the Bride
liked this one slightly better than the 2nd one, and martin short was a hoot
14
The Princess Diaries (2001,  G)
The Princess Diaries
a role julie andrews was made for
15
Bride of Chucky (1998,  R)
Bride of Chucky
OMG this movie was so stupid. and meg tilley needs to stop acting, if thats what you call it!
16
The Bride of Frankenstein (1935,  Unrated)
The Bride of Frankenstein
it was scary to me when i was little
17
What About Bob? (1991,  PG)
What About Bob?
Bill Murray at his best!!
18
Porky's (1982,  R)
Porky's
if you liked animal house you may like this, animal house was 10 times better
19
Sweet Charity (1969,  G)
Sweet Charity
shirley mcclain was top notch in this and on broadway!
20
Mermaids (1990,  PG-13)
Mermaids
not a big fan of winona rider in this one
21
All That Jazz (1979,  R)
All That Jazz
i loved this movie, i still hum the songs
22
The Postman Always Rings Twice (1981,  PG)
The Postman Always Rings Twice
oh so steamy!! watch it with the one you love
23
The Banger Sisters (2002,  R)
The Banger Sisters
i love goldie hawn this movie was o.k
24
Drop Dead Fred (1991,  PG-13)
Drop Dead Fred
my daughter grew up with this movie and it grows on you. a real cute one
25
Date Movie (2006,  PG-13)
Date Movie
utter silliness
26
Guerreros (Warriors) (2003,  Unrated)
27
The Warriors (1979,  R)
The Warriors
a gang with a heart! this movie was great.
28
The Color Purple (1985,  PG-13)
The Color Purple
danny glover was at his hateful best. this movie makes me cry everytime dammit!!
29
The Color of Money (1986,  R)
30
Purple Rain (1984,  R)
31
Under the Cherry Moon (1986,  PG-13)
32
House of the Dead (2003,  R)
33
Black Moon Rising (1986,  R)
34
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
35
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
36
Speed (1984,  Unrated)
37
The Texas Chainsaw Massacre 2 (1986,  R)
38
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown (1966,  Unrated)
39
A Time to Kill (1996,  R)
40
Bill & Ted's Excellent Adventure (1989,  PG)
41
A View to a Kill (1985,  PG)
42
Dressed to Kill (1980,  R)
Dressed to Kill
classic brian depalma, he makes some really good thrillers and this is one of them
43
Bill & Ted's Bogus Journey (1991,  PG)
44
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
45
License to Kill (1984,  Unrated)
46
A Charlie Brown Christmas (1965,  Unrated)
A Charlie Brown Christmas
classic charlie brown. who cant love the xmas tree charlie brown brings home that was so homely you had to love it
47
The Ring (2002,  PG-13)
48
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
49
The Ring Two (2005,  PG-13)
50
The Skeleton Key (2005,  PG-13)
The Skeleton Key
i dont understand why this movie did bad at the box office. it was one of those movies where you didnt figure it out till the end, like the 6th sense
51
The Man in the Iron Mask (1977,  R)
The Man in the Iron Mask
richard chamberlin was perfect in the duel role. a real good adventure from beginning to end
52
The Man in the Iron Mask (1998,  PG-13)
53
The Mask (1994,  PG-13)
The Mask
this movie was camaron diaz's 1st movie. jim carey was so funny he gave me a headache
54
Excalibur (1981,  R)
Excalibur
i need more stars. helen merin shouldve won an oscar then.his is the best movie about king arthur ive ever seen
55
The Last Emperor (1987,  PG-13)
The Last Emperor
not enough stars. this was a movie in epic proportions
56
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
i liked this one for the simple fact you got to see more characters.
57
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
58
Star Wars: Clone Wars - Volume 2 (,  G)
59
Star Wars: Clone Wars - Volume 1 (,  G)
60
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
61
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
62
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
63
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
loved it in 1977, and i still love it
64
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
65
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
66
The Stars of Star Wars: Interviews from the Cast (1999,  Unrated)
67
The Star Chamber (1983,  R)
68
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
69
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
70
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
71
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
72
Saw (2004,  R)
Saw
this flic was deep. who wouldve thought that the guy on the floor assumingly dead would get up after dude cut off his foot!! that spooked me.
73
Along Came a Spider (2001,  R)
74
Harry and the Hendersons (1987,  PG)
Harry and the Hendersons
the kind of movie that just makes you feel all warm and gushy in a corny kind of way
75
House of Usher (The Fall of the House of Usher) (1960,  Unrated)
House of Usher (The Fall of the House of Usher)
who doesnt love a good edgar allen poe story? and top it off with vincent price? only price can play an insane man who burys his sister alive.
76
House of Usher (1960) (,  Unrated)
77
The Fall of the Louse of Usher (2001,  Unrated)
78
Mystery Men (1999,  PG-13)
79
Why Do Fools Fall In Love (1998,  R)
Why Do Fools Fall In Love
lorenz tate showed a side of frankie lymon that we never got to see. vivica a. fox was again a treat to watchthe musical numbers were good. halle barry did a good job also. its worth seeing
80
House of the Seven Corpses (2000,  PG)
81
13 Ghosts (1960,  Unrated)
82
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) (2001,  R)
Thirteen Ghosts (13 Ghosts)
the house plus the make up and special effects is what really made this movie.
83
Apollo 13 (1995,  PG)
84
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
85
Overboard (1987,  PG)
Overboard
this movie is hilarious! goldie hawn at her amnesiac best!!
86
Death Becomes Her (1992,  PG-13)
Death Becomes Her
funny but not as good as it couldve been i like merle streep in this role
87
The Witches of Eastwick (1987,  R)
The Witches of Eastwick
jack at his bewitching self. if you love cherries, you'll love the cherry scene. although you may never want to eat one again!
88
The Witches (1990,  PG)
89
The Exorcist (1973,  R)
90
Exorcist - The Beginning (2004,  R)
91
The Exorcist III (1990,  R)
92
Exorcist II - The Heretic (1977,  R)
93
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar (1995,  PG-13)
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar
this movie is worth just seeing wesley snipes in a dress. and i am a big stockard channing fan. this movie is a feel good movie even guys would like
94
The World of Suzie Wong (1960,  Unrated)
95
Jet Li and the Legend of Wong Fei Hun (2005,  Unrated)
96
Big Trouble (2002,  PG-13)
97
Little Big Man (1970,  PG)
98
Nothing But Trouble (1991,  PG-13)
Nothing But Trouble
why did this movie get mad or should i say how? the only good part of the movie was the cameo appearence by Digital Underground when tupac was with the group
99
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
Big Trouble in Little China
i liked this movie, the three storms were awesome, my favorite was rain.
100
Something Wicked This Way Comes (1983,  PG)
101
Jingle All the Way (1997,  PG)
102
Panic Room (2002,  R)
103
Red Eye (2005,  PG-13)
104
Stephen King's Cat's Eye (1985,  PG-13)
105
The Woman in Red (1984,  PG-13)
106
Red Sonja (1985,  PG-13)
107
Weird Science (1985,  PG-13)
Weird Science
this movie was a cult classic. i will admit i even put a bra on my head. 2 boys make the perfect woman using their computer and a barbie doll. who wouldve thought it could be that easy? but then again the antics that Lisa causes are a hoot and dont forget big brother Chet. this is one i can watch over and over again
108
The Lion King (1994,  G)
The Lion King
best use of a cartton, i am not a cartoon person but this cartoon had so many good lessons. friendship, loyalty, humility, love of family and thrown in was some really great songs and comic relief.
109
Constantine (2005,  R)
110
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
111
Field of Dreams (1989,  PG)
Field of Dreams
i am not a big kevin costner fan but i loved this movie, and i love james earl jones. it was a good movie and it made me feel good from begining to end
112
Lillies of the Field (,  Unrated)
113
Sybil (1976,  Unrated)
114
Forrest Gump (1994,  PG-13)
115
Steel Magnolias (1989,  PG)
116
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
117
Attack of the Killer Tomatoes! (1978,  PG)
118
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
119
The Pink Panther (2006,  PG)
120
Pretty Baby (1978,  R)
121
Sixteen Candles (1984,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments