Share this List

Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies

  baddadanu's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
2
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
Click to Rate
3
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
Click to Rate
4
Titanic (1997,  PG-13)
Click to Rate
5
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Click to Rate
6
The Matrix (1999,  R)
The Matrix 5.0 Stars
HOTNESS!!! PURE HOTNESS!!! Do yourself a favor... watch this and ignore the sequels. Only disappointment awaits you down that road.
Click to Rate
7
Lost In Translation (2003,  R)
Click to Rate
8
Full Metal Jacket (1987,  R)
Click to Rate
9
The Fugitive (1993,  PG-13)
Click to Rate
10
Training Day (2001,  R)
Click to Rate
11
GoodFellas (1990,  R)
Click to Rate
12
Vanilla Sky (2001,  R)
Click to Rate
13
Reservoir Dogs (1992,  R)
Click to Rate
14
Seven (Se7en) (1995,  R)
Seven (Se7en) 5.0 Stars
"WHAT THE F*CK'S IN THE BOXXXX!!!???"
Click to Rate
15
The Usual Suspects (1995,  R)
Click to Rate
16
Man on Fire (2004,  R)
Click to Rate
17
The Passion of the Christ (2004,  R)
Click to Rate
18
American Beauty (1999,  R)
Click to Rate
19
The Godfather (1972,  R)
Click to Rate
20
The Breakfast Club (1985,  R)
Click to Rate
21
Pulp Fiction (1994,  R)
Click to Rate
22
The Princess Bride (1987,  PG)
Click to Rate
23
Fight Club (1999,  R)
Fight Club 5.0 Stars
Tyler Durden rocks.
Click to Rate
24
X2 (2003,  PG-13)
X2 5.0 Stars
Favorite superhero movie since the original Superman. X-Men fucking rule!!!
Click to Rate
25
Jurassic Park (1993,  PG-13)
Click to Rate
26
The Departed (2006,  R)
The Departed 5.0 Stars
Another Scorsese masterpiece of gangsterism. Teeth-gritting suspense & a pedal-to-the-floor pace helps take this one to the next level. Excellent flick!
Click to Rate
27
The Incredibles (2004,  PG)
Click to Rate
28
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Click to Rate
29
X-Men (2000,  PG-13)
Click to Rate
30
Malcolm X (1992,  PG-13)
Click to Rate
31
The Best Man (1999,  R)
Click to Rate
32
Hav Plenty (1997,  R)
Hav Plenty 4.5 Stars
LOVED IT! This is how you make a low-budget movie work!
Click to Rate
33
Short Cuts (1993,  R)
Short Cuts 4.5 Stars
Impressive achievement by Altman!
Click to Rate
34
After Hours (1985,  R)
After Hours 5.0 Stars
Hell in Soho! Probably not for everyone, but I loved it.
Click to Rate
35
The Last Temptation of Christ (1988,  R)
The Last Temptation of Christ 5.0 Stars
My favorite depiction of the life of Christ next to the Passion.
Click to Rate
36
Bamboozled (2000,  R)
Bamboozled 4.5 Stars
It needed to be said! Thanks to Spike for saying it. Pity so few listened.
Click to Rate
37
Legends of the Fall (1994,  R)
Legends of the Fall 4.5 Stars
Beautiful, tragic, romantic, breathtaking.
Click to Rate
38
Dangerous Liaisons (1988,  R)
Dangerous Liaisons 5.0 Stars
I can't recommend this enough. Sex, lies and corsets. Gotta love it.
Click to Rate
39
Desperado (1995,  R)
Desperado 5.0 Stars
Probably one of the coolest shoot-em-up movies ever on celluloid.
Click to Rate
40
Menace II Society (1993,  R)
Menace II Society 5.0 Stars
If you aint from the ghetto, don't ever come to the ghetto...
Click to Rate

Comments (0)

Post a comment

Recent Comments