You are not logged in.
Sign In or Register
Home
Movies
In Theaters
On DVD
Rate Movies
Recommended Movies
Actors
Actor Home
Actor Photos
Actress Photos
Random Actor
News
Top Stories
Most Recent
My Saved Stories
My Submitted Stories
Flixster Wiki
Profile
"
My Profile
My Ratings
My Lists
My Favorite Actors
My Favorite Photos
My Favorite Videos
Skins Gallery
My Friends
My Friends
My Conversations
My Friends' Reviews
Movie Night Planner
Invite
Meet People
People You May Know
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Find a User
Movie Compatibility Test
Fun Stuff
Never-Ending Quiz
|
User Quizzes
|
Polls
|
Lists
|
Videos
|
Photos
|
Forums
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
elechei's new List
by
elena
Tim Butrton's I Saw
by
Mariana
Tim Burton's Best Movies!
by
Moon
Movies I Love
by
Laura
Best Movies Ever!
by
Frances
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
kat
badkittygothgirl's Rating
My Rating
1
The Nightmare Before Christmas (The Nightmare Before Christmas in Disney Digital 3-D)
(1993, PG)
2
The Princess Bride
(1987, PG)
3
The Lost Boys
(1987, R)
4
The Hunger
(1983, R)
5
Bitter Moon
(1994, R)
6
The Big Blue (Le Grand bleu)
(1988, R)
7
Nikita (La Femme Nikita)
(1991, R)
8
Like Water for Chocolate (Como agua para chocolate)
(1992, R)
9
The Breakfast Club
(1985, R)
10
American History X
(1998, R)
11
Office Space
(1999, R)
12
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
(2004, R)
13
Little Miss Sunshine
(2006, R)
14
Sin City
(2005, R)
15
Harry Potter and the Goblet of Fire
(2005, PG-13)
16
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
(2001, PG-13)
17
The Lord of the Rings - The Return of the King
(2003, PG-13)
18
The Lord of the Rings - The Two Towers
(2002, PG-13)
19
Donnie Darko
(2001, R)
20
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
(2003, PG-13)
21
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
(2006, PG-13)
22
The Matrix
(1999, R)
23
Pulp Fiction
(1994, R)
24
Fight Club
(1999, R)
25
Altered States
(1980, R)
26
Alice in Wonderland
(1951, G)
27
Cube
(1997, R)
28
Friday
(1995, R)
29
Pi
(1998, R)
30
Léon (The Professional)
(1994, R)
31
Tie Me Up! Tie Me Down! (¡Átame!)
(1990, NC-17)
32
The Ninth Gate
(2000, R)
33
Beyond the Mind's Eye
(1992, Unrated)
34
Odyssey Into the Mind's Eye
(1996, Unrated)
35
The Gate to the Mind's Eye
(1994, Unrated)
36
11:11: The Gate
(2004, R)
37
What the Bleep!?: Down the Rabbit Hole
(2006, Unrated)
38
What the Bleep Do We Know!?
(2004, Unrated)
39
Reefer Madness (Tell Your Children)(Doped Youth)(The Burning Question)
(1936, PG)
40
12 Monkeys
(1995, R)
41
Ocean's Twelve
(2004, PG-13)
42
Depeche Mode: Touring the Angel
(, PG-13)
43
Up in Smoke
(1978, R)
44
Gift
(1993, Unrated)
45
The Goonies
(1985, PG)
46
Edward Scissorhands
(1990, PG-13)
47
Sleepy Hollow
(1999, R)
48
Willy Wonka and the Chocolate Factory
(1971, G)
49
Charlie and the Chocolate Factory
(2005, PG)
50
Tim Burton's Corpse Bride
(2005, PG)
51
Benny & Joon
(1993, PG)
52
But I'm A Cheerleader
(1999, R)
53
Desperate Living (Edited Version)
(1977, R)
54
Cry Baby
(1990, PG-13)
55
Alien
(1979, R)
56
Aliens
(1986, R)
57
Alien 3
(1992, R)
58
Alien Resurrection
(1997, R)
59
Fortress
(1993, R)
Comments (0)
Post a comment
Recent Comments