My Favorite Movies


  badtzmemm's Rating My Rating
1
Marc Jacobs & Louis Vuitton (2007,  Unrated)
2
The Hours (2002,  PG-13)
The Hours
Amazing performance by Nicole Kidman, i dont care those comments were say that she only got the oscar becuase of the transformation, is just a little part from all that Nicole did. She is jus great. Meryl Streep and Juliane Moore are great too... how to forget the end of the movie were... yes, great.
3
About a Boy (2002,  PG-13)
About a Boy
Like it very very much, but if it was me, i will probably kill the boy inmeditly. The only thing wrong about this flick is that Rachel Weisz should be more on frame! I saw the deleted scenes and there were tons of here and Hugh.
4
Being Julia (2004,  R)
5
Hero (2004,  PG-13)
6
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
7
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
How someone can imaging somethinig like this? Is not a movie for everyone, you must love real action and blood.
8
Marie Antoinette (2006,  PG-13)
Marie Antoinette
Ok, this is a hard movie to reat for me.. The truth is that isnt a very good movie, in short words. But i really liked it. Photo work is amazing well done, art directiong, custom designs(won the oscar), production designers, everything. Even Kirsten work is very good, and she looks exageratly lovely. But is just the script is to.. lame, it has a lack from dialogues, and scenes sequences.. shame for Sofia Coppola, eventough her work for directing is always great.
9
The Breakfast Club (1985,  R)
10
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Forrest Gump
Great story, stroy board, actors, everything..
11
Sin City (2005,  R)
Sin City
Love it. Great direction and art work.
12
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
13
The Talented Mr. Ripley (1999,  R)
14
The Ring (2002,  PG-13)
The Ring
Love it!! One of the must scary movies i have ever seen. Love Naomi Watts in here.
15
Beauty and the Beast (1991,  G)
16
Sky Captain and the World of Tomorrow (2004,  PG)
17
Aeon Flux (2005,  PG-13)
18
Ultraviolet (2006,  PG-13)
Ultraviolet
I liked this movie a lot, but simple in general terms it sucks. It has a very cool backgrounf history but isnt well developed.. Bad directed, bad script and kind of lame fx. Mila looks amazing.
19
Simone (S1m0ne) (,  PG-13)
Simone (S1m0ne)
I laugh with this movie, specially when everyone runs at the cocktail party when people confused a girl with Simone, and all fall in the pool.. jaja xD Great movie.. just simple, nothing very new, actuations are regular.. The girl that plays Siomne is beautiful
20
The Terminal (2004,  PG-13)
21
Batman Returns (1992,  PG-13)
22
Sleepy Hollow (1999,  R)
23
Igby Goes Down (2002,  R)
Igby Goes Down
This is a very good movie becuase is really good how it was written. I think is very clever how the situations of this character, igby, go passing.. Been someone rich having everyhitng you can wish, and the only thing he wanted was nothing.
24
The Fifth Element (1997,  PG-13)
25
Smiley Face (2007,  R)
Smiley Face
FUNNIEST MOVIE EVER.. jajaa and i wasnt stoned or anythin 8-) jaja
26
Speed Racer (2008,  PG)
Speed Racer
Just go to the movies to watch this, please! Great.. just.. fuzion of warhol's pop art and fx with action and explosions, with light comedy that's in fact funny.. So far the best film from 08.
27
There Will Be Blood (2007,  R)
There Will Be Blood
Great fil.. Just my type of movie. All that drama mixed it up with the enigmatic music is just great. So deserved all the awards lewis won..
28
Slumdog Millionaire (2008,  R)
Slumdog Millionaire
watching this film twice think is not enough, and is just like everyone have to see it by now
29
The Fall (2006,  R)
The Fall
I cant belive i tought, like a year ago, this movie will be kind of borig. Not at all! I always new it is from director Tarsem, visually outstanding and all that, and it truely is..
30
Inglourious Basterds (2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments