My Favorite Movies
| bailey0740810's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) (2001, R) |
|
| 2 |
Trainspotting (1996, R) |
|
| 3 |
Requiem for a Dream (2000, R) |
|
| 4 |
Homegrown (1998, R) |
|
| 5 |
The Evil Dead (1981, NC-17) |
|
| 6 |
Into the Wild (2007, R) |
|
| 7 |
Donnie Darko (2001, R) |
|
| 8 |
The Virgin Suicides (2000, R) |
|
| 9 |
The Salton Sea (2002, R) |
|
| 10 |
American Psycho (2000, R) |
|
| 11 |
Good Luck Chuck (2007, R) |
|
| 12 |
My Best Friend's Girl (2008, R) |
|
| 13 |
A Love Song for Bobby Long (2004, R) |
|
| 14 |
Hide (2008, Unrated) |
|
| 15 |
Boxing Helena (1993, R) |
|
| 16 |
The Cell (2000, R) |
|
| 17 |
Catch Me If You Can (2002, PG-13) |
|
| 18 |
Drop Dead Fred (1991, PG-13) |
|
| 19 |
Slumdog Millionaire (2008, R) |
|
| 20 |
Kalifornia (1993, R) |
|
| 21 |
Crank (2006, R) |
|
| 22 |
The Illusionist (2006, PG-13) |
|
| 23 |
Dogma (1999, R) |
|
| 24 |
Memento (2000, R) |
|
| 25 |
300 (2007, R) |
|
| 26 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 27 |
Wedding Crashers (2005, R) |
|
| 28 |
Sin City (2005, R) |
|
| 29 |
Gladiator (2000, R) |
|
| 30 |
Old School (2003, R) |
|
| 31 |
10 Things I Hate About You (1999, PG-13) |
|
| 32 |
50 First Dates (2004, PG-13) |
|
| 33 |
Office Space (1999, R) |
|
| 34 |
The People Under The Stairs (1991, R) |
|
| 35 |
Reservoir Dogs (1992, R) |
|
| 36 |
Dazed and Confused (1993, R) |
|
| 37 |
Taxi Driver (1976, R) |
|
| 38 |
Wanted (2008, R) |
|
| 39 |
Teeth (2007, R) |
|
| 40 |
Sling Blade (1997, R) |
|
| 41 |
Secretary (2002, R) |
|
| 42 |
Storytelling (2002, R) |
|
| 43 |
Monster's Ball (2001, R) |
|
| 44 |
The Monster Squad (1987, PG-13) |
|
| 45 |
The Basketball Diaries (1995, R) |
|
| 46 |
Gangs of New York (2002, R) |
|
| 47 |
What's Eating Gilbert Grape (1993, PG-13) |
|
| 48 |
The Beach (2000, R) |
|
| 49 |
This Boy's Life (1993, R) |
|
| 50 |
The Girl Next Door (2004, R) |
|
| 51 |
Laurel Canyon (2003, R) |
|
| 52 |
Tombstone (1993, R) |
|
| 53 |
The Doors (1991, R) |
|
| 54 |
The Island of Dr. Moreau (1996, PG-13) |
|
| 55 |
Real Genius (1985, PG) |
|
| 56 |
SubUrbia (1997, R) |
|
| 57 |
Some Girl (1998, Unrated) |
|
| 58 |
Boiler Room (2000, R) |
|
| 59 |
The Gift (2000, R) |
|
| 60 |
Cold Mountain (2003, R) |
|
| 61 |
SLC Punk (1998, R) |




























































