My Favorite Movies


  bajohnson's Rating My Rating
1
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
2
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
3
The Prestige (2006,  PG-13)
The Prestige
Excellent..bit of a slow start..but couldnt wait for the twist in the tail..well worth a second look.
4
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
5
The Illusionist (2006,  PG-13)
6
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
7
50 First Dates (2004,  PG-13)
8
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
9
Notting Hill (1999,  PG-13)
10
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
11
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
12
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
13
Saving Private Ryan (1998,  R)
14
Seven (Se7en) (1995,  R)
15
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
16
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
17
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
18
The Green Mile (1999,  R)
19
Titanic (1997,  PG-13)
20
Cast Away (2000,  PG-13)
21
Children of Men (2006,  R)
22
Coming to America (1988,  R)
23
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
24
Forrest Gump (1994,  PG-13)
25
Ghost (1990,  R)
26
Gladiator (2000,  R)
27
Happy Feet (2006,  PG)
28
The Bucket List (2007,  PG-13)
29
August Rush (2007,  PG)
30
Pay It Forward (2000,  PG-13)
31
Stepmom (1998,  PG-13)
32
Deep Impact (1998,  PG-13)
33
Armageddon (1998,  PG-13)
34
City of Angels (1998,  PG-13)
35
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
36
Dogma (1999,  R)
37
Finding Nemo (2003,  G)
38
Ghost Rider (2007,  PG-13)
39
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
40
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
41
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
42
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
43
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
44
Independence Day (1996,  PG-13)
45
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
46
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
47
I, Robot (2004,  PG-13)
48
Jurassic Park (1993,  PG-13)
49
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
50
Legally Blonde (2001,  PG-13)
51
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (2003,  PG-13)
52
Love Actually (2003,  R)
53
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
54
Pretty Woman (1990,  R)
55
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
56
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
57
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
58
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
59
Steel Magnolias (1989,  PG)
60
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
61
The Lake House (2006,  PG)
62
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
63
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
64
The Wizard of Oz (1939,  G)
65
V for Vendetta (2006,  R)
66
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
67
You've Got Mail (1998,  PG)
68
Young Frankenstein (1974,  PG)
69
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
70
American Beauty (1999,  R)
71
Braveheart (1995,  R)
72
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
73
Casino Royale (2006,  PG-13)
74
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
75
Meet the Parents (2000,  PG-13)
76
National Treasure (2004,  PG)
77
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
78
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
79
Field of Dreams (1989,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments