My Favorite Movies


  BaldUmWerdenFrau3666's Rating My Rating
1
K-911 (1999,  PG-13)
2
Snow Dogs (2002,  PG)
3
Turner and Hooch (1989,  PG)
4
Best in Show (2000,  PG-13)
5
Iron Will (1994,  PG)
6
White Fang (1991,  PG)
7
Old Yeller (1957,  G)
8
Lassie (2006,  PG)
9
Rin Tin Tin: The Adventures of Rex & Rinty (1935,  Unrated)
10
Finding Rin Tin Tin (2008,  Unrated)
11
Courage of Lassie (1946,  G)
12
Homeward Bound - The Incredible Journey (1993,  G)
13
Homeward Bound II - Lost in San Francisco (1996,  G)
14
The Magic of Lassie (1978,  G)
15
Air Bud (1997,  PG)
16
Air Bud - World Pup (2001,  G)
17
Air Bud Spikes Back (2003,  G)
18
Air Bud - Seventh Inning Fetch (2001,  G)
19
Air Bud - Aussie Rules (,  Unrated)
20
Air Bud - Golden Receiver (1998,  G)
21
After the Thin Man (1936,  Unrated)
22
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
23
Bring It On (2000,  PG-13)
24
Crocodile Dundee II (1988,  PG)
25
Finding Nemo (2003,  G)
26
Grease (1978,  PG)
27
Downfall (Der Untergang) (2004,  R)
28
Robots (2005,  PG)
29
Daredevil (2003,  PG-13)
30
Elektra (2005,  PG-13)
31
American Pie 2 (2001,  R)
32
When Justice Fails (1998,  R)
33
Bridge to Silence (1989,  Unrated)
34
Children of a Lesser God (1986,  R)
35
Beyond Silence (1996,  R)
36
Above the Law (1988,  R)
37
Blind Spot - Hitler's Secretary (2002,  PG)
38
I Have Never Forgotten You: The Life & Legacy of Simon Wiesenthal (2007,  PG-13)
39
It Happened Here (1999,  Unrated)
40
Verdict on Auschwitz: The Frankfurt Trial 1963-1965 (1993,  Unrated)
41
We Were So Beloved (1986,  Unrated)
42
The Pianist (2002,  R)
43
We Were Soldiers (2002,  R)
44
Saving Private Ryan (1998,  R)
45
Schindler's List (1993,  R)
46
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
47
Antz (1998,  PG)
48
A Bug's Life (1998,  G)
49
Sound and Fury (2000,  Unrated)
50
Come Away Home (2005,  Unrated)
51
Chips, the War Dog (1990,  Unrated)
52
A Walk to Remember (2002,  PG)
53
Remember the Titans (2000,  PG)
54
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
55
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
56
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
57
Rush Hour (1998,  PG-13)
58
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
59
Rush Hour 3 (2007,  PG-13)
60
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
61
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
62
The Pacifier (2005,  PG)
63
The Matrix Reloaded (2003,  R)
64
The Matrix Revolutions (2003,  R)
65
X-Men (2000,  PG-13)
66
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
67
Bad Boys (1995,  R)
68
Bad Boys II (2003,  R)
69
Crazy/ Beautiful (2001,  PG-13)
70
Happy Feet (2006,  PG)
71
You Got Served (2004,  PG-13)
72
Seabiscuit (2003,  PG-13)
73
Black Beauty (1994,  G)
74
The Amazing Dobermans (1976,  G)
75
Man's Best Friend (1991,  R)
76
K-9 (1989,  PG-13)
77
For the Love of a Dog (2007,  Unrated)
78
World War II: The War in Europe (1983,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments