My Favorite Movies


  banalityisahome43370's Rating My Rating
1
Paper Moon (1973,  PG)
2
Memento (2000,  R)
3
Pi (1998,  R)
4
Ghost World (2001,  R)
5
Requiem for a Dream (2000,  R)
6
Fight Club (1999,  R)
7
American Beauty (1999,  R)
8
The Bad Seed (1956,  Unrated)
9
The Dark Crystal (1982,  PG)
10
The Goonies (1985,  PG)
11
Traffic (2000,  R)
12
Magnolia (1999,  R)
13
I Married a Strange Person (1998,  R)
14
Down by Law (1986,  R)
15
Sexy Beast (2000,  R)
16
Defending Your Life (1991,  PG)
17
Empire Records (1995,  PG-13)
18
The Bad News Bears (1976,  PG)
19
Four Rooms (1996,  R)
20
Der Krieger und die Kaiserin (The Princess and the Warrior) (2000,  R)
21
Waking Life (2001,  R)
22
Better Luck Tomorrow (2002,  R)
23
Drop Dead Fred (1991,  PG-13)
24
An American Tail (1986,  G)
25
Once Were Warriors (1994,  R)
26
Titus (1999,  R)
27
Pulp Fiction (1994,  R)
28
Where the Day Takes You (1992,  R)
29
Steel Magnolias (1989,  PG)
30
Mitt Liv som Hund (My Life as a Dog) (1985,  PG-13)
31
Being John Malkovich (1999,  R)
32
The Willies (1990,  PG-13)
33
Jesus' Son (1999,  R)
34
You Are Here (2006,  Unrated)
35
Gleaming the Cube (1989,  PG-13)
36
Igby Goes Down (2002,  R)
37
Human Traffic (2000,  R)
38
Party Monster (2003,  R)
39
Delicatessen (1991,  R)
40
Sling Blade (1997,  R)
41
Big Fish (2003,  PG-13)
42
Leaving Las Vegas (1995,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments