My Favorite Movies
My favorites are based on the following criteria:
PACE: Does the movie keep pace, or speed up and slow down? Whether it be a mindless action flick or slower-paced character driven drama, or somewhere in between, there should be a definite flow and balance throughout. GOOD: Oldboy, where the action is perfectly balanced out by a dramatic whodunnit plot, and the film never stays in drama mode or action mode for too long. BAD: A.V., where, like many Korean comedies, the humor is silly, fast and furious for the first hour of the film, then ditches it all for a straight-up serious, slowly building dramatic climax.
DIALOGUE:The dialogue has to be natural yet dynamic, lend personality to its speakers, and has to build tension and/or advance the plot considerably. GOOD: Pulp Fiction, while full of memorable quotes, manages to move the plot while breathing life into its characters by using expository and otherwise unnecessary dialogue. BAD: Death Proof, in which there is too much expository dialogue that builds up its characters to the point of annoyance, and neither advances the plot nor builds tension.
ACTING: Does the acting make you buy into the character, regardless of genre? I'm not looking for an Oscar-winning performance in a Judd Apatow movie; conversely, the actors in a drama better have some chops. All I care is that the actor believably brings his or her character to life. GOOD: Dumb and Dumber, in which the acting was silly as Hell-- and so was the movie. BAD: Yo-Yo Girl Cop-- specifically, the black lady. Is the actress really an investigator? No. But in a movie where you play one, shouldn't you act like it? Instead, she acts like a crappy actress who ruins half-decent movies. When you can tell an actor has memorized lines by their delivery, that's bad. God, she's crap.
CINEMATOGRAPHY: Sets the tone of the film; even defining the film itself. GOOD:Be Kind Rewind, where the quirky visual style in which the film was shot complements the quirky story and acting. GOOD: Citizen Kane, where the movements of the actors combine with strategically placed beams of light and shadow to create dramatically dynamic shots still unmatched today. BAD: In The Name of the King, which I guess is supposed to be a fantasy epic, is devoid of fantastically epic sweeping camerawork, beautiful landscapes, grand special effects... and anything else that would make it good.
ORIGINALITY: Is the film original? With remakes and sequels on the rise, the stock of an original story is steadily rising. A remake can also be considered original to an extent, depending on its faithfulness to the source material. GOOD: The Big Lebowski. Have you ever seen a film like this? Will you ever again? GOOD: Ocean's Eleven (remake). This remake pays its respects to the original by retaining the Danny Ocean name and the casino heist plot... but everything else is overhauled. There is even a modernization of the Rat Pack cool factor that could only be done with Clooney and Pitt. BAD: Reservoir Dogs. See Chow Yun-Fat's City On Fire to see what I mean.
REPLAY VALUE: Would I watch this film multiple times, anytime, anywhere? Could I catch a couple of minutes here and there and still be satisfied? This usually means a moderately paced film, with multiple various elements of comedy, action, drama, and romance, even. GOOD: Battle Royale. BAD: Once Upon A Time In The West. A great film, but the typical slow pace of Westerns make them harder to enjoy with each subsequent view.
| Bancho's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Oldboy (2005, R)
My favorite movie. Great story, realistic violence, and a twist at the end. Amazing cinematography, especially the hallway fight scene. Also, there are some disturbingly raw scenes, like when the main character eats a live squid. I like when filmmakers get brave and put stuff like that in their films. There's a cute girl in it, too, which is a plus, except what happens to her in this movie is just gross. |
|
| 2 |
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001, Unrated)
This movie depicts teenagers killing other teenagers, which makes it automatically controversial in nature, but it's the premise and the characters' emotional dilemma that truly make the film intriguing. Any time you put your characters between a rock and a hard place, conflict will arise and characters flourish. That's textbook screenwriting. And what worse situation can you imagine than a class of teenagers forced to slaughter their fellow classmates, some of them close friends, or be killed themselves? Seeing the different impacts this dilemma has on each and every one of these poor kids is pure genius on the part of the director. Excellent story, brutal cinematography, and amazing acting (with a twist of randomness at the end by Beat Takeshi). I just wish they had left it at that and didn't try to milk a sequel out of it. |
|
| 3 |
The Big Lebowski (1998, R) |
|
| 4 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R)
The revenge B-movie fan's dream film is here. Kill Bill is a well-orchestrated demonstration of Tarantino's uncanny ability to combine everyone else's shit together and make it his own. Plagiarism aside, there was not a single moment in this film that did not entertain me. The cliffhanger was also classic. What keeps me in suspense more than the cliffhanger did is wondering what Tarantino will bite next. |
|
| 5 |
Ocean's Eleven (2001, PG-13) |
|
| 6 |
300 (2007, R)
300 gives the Frank Miller treatment to the Battle of Thermopylae, and it is amazing. |
|
| 7 |
Kamikaze Girls (2004, Unrated)
Kamikaze Girls, on the outside, looks like a sugary 120-minute J-Pop music video-- lending to this are the casting of two J-Pop stars (Kyoko Fukada and Anna Tsuchiya) in the lead roles-- but on the inside, this film is much, much more. It is a story of two unlikely friends and their growing relationship with each other. |
|
| 8 |
Citizen Kane (1941, PG)
You may have heard on more than one occasion, on more than one Greatest Movies Ever Made list, that Citizen Kane is king of the mountain. Well, if it's not, it's pretty damn close. |
|
| 9 |
Kung Fu Hustle (2005, R) |
|
| 10 |
Minority Report (2002, PG-13)
This film combines a film noir quality with high-tech futuristic elements and pulls it off amazingly, right down to the whodunnit storyline and the twist. Spielberg tells stories like no one else can. The story takes place in the future but does not fall victim to the futuristic film cliches, such as techno music and crazy clothing. A clear example of this is the use of Franz Schubert's Symphony No. 8 to score a scene where John Anderton (Cruise) searches a pre-cog's visions using a glove hooked up to a high-tech digital display. It all feels real. The acting is superb, the story is amazing, the cinematography is stunning. I like everything about this movie. |










