My Favorite Movies


  baseballchck02's Rating My Rating
1
X-Men (2000,  PG-13)
X-Men
I LOVED this movie. I couldn't wait for it to come out, and it totally lived up to my expectations.
2
X2 (2003,  PG-13)
3
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
4
Love Actually (2003,  R)
5
Batman Begins (2005,  PG-13)
Batman Begins
Wow! Waaay better than the original Batman series with Michael Keaton...and the Batmans who followed.
6
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight
Wow. Heath Ledger really brought the crazy to the Joker. He was outstanding. And Christian Bale was wonderful as always. My only dislike (and it goes for all movies who switch actors in the middle of a series): Why? I mean, no offense, but if you were gonna kill her off anyway, just get Katie Holmes back to finish the job.
7
The Transporter (2002,  PG-13)
The Transporter
Who doesn't love Jason Statham kicking ass and taking names?
8
Mulan (1998,  G)
Mulan
This movie rocked! It was one of the best Disney movies I'd seen in a while! It makes me proud to be a chick who is part Chinese!
9
Iron Man (2008,  PG-13)
Iron Man
Man! Robert Downey Jr kicked some major @$$ in this movie! I can't wait for more!
10
Mean Machine (2002,  R)
11
A Very Long Engagement (Un long dimanche de fiançailles) (2004,  R)
12
Finding Nemo (2003,  G)
13
Love in the Afternoon (1957,  Unrated)
14
Fever Pitch (The Perfect Catch) (2005,  PG-13)
Fever Pitch (The Perfect Catch)
What more could a baseball obsessed girl ask for? Well, how about a movie about the A's. :)
15
The Incredible Hulk (2008,  PG-13)
The Incredible Hulk
This movie was waaay better than the one with Eric Bana. I thought, Edward Norton as the hulk? No Way! But it totally works. The movie is great!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments