Share this List

Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies

  1. batmasterson
  2. Mark Anthony

Epilepsy in 30 minutes or the palpable sense of doom is free...

  batmasterson's Rating My Rating
1
Fallen Angels (1995,  Unrated)
Fallen Angels 4.5 Stars
Cuz I'm cool.
Click to Rate
2
2046 (2005,  R)
2046 5.0 Stars
A romantic fever dream of Philip K. Dick that he forgot to write down. The drunk night you spent in Hong Kong, after she left you. Even if you've never experienced these things before, you will know them after 2046.
Click to Rate
3
Monkey Business (1931,  Unrated)
Monkey Business 5.0 Stars
Just about the most pure Marx Brothers film in the canon. Others would prove more popular, none would be more Marx.
Click to Rate
4
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
Some Like It Hot 5.0 Stars
A marvelous example of construction. The comedy works because the architectiure underneath is so strong. Perfect scriptwriting. And Lemmon.
Click to Rate
5
Chungking Express (1996,  PG-13)
Chungking Express 4.5 Stars
Tony Leung Chiu Wai and Faye Wong. I mean, like you need more reasons to see this. C'est impossible. Pas de possible.
Click to Rate
6
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead (1991,  PG)
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead 4.5 Stars
Long, boring, unevenly paced, unnecessarily drab, but oh so smart and wonderful. Performances for the ages, philosophy to die for, and nice costumes. It's lodged in my heart.
Click to Rate
7
God of Gamblers (1989,  Unrated)
Click to Rate
8
The Apartment (1960,  Unrated)
Click to Rate
9
Miller's Crossing (1990,  R)
Click to Rate
10
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
Click to Rate
11
Raising Arizona (1987,  PG-13)
Click to Rate
12
The Big Lebowski (1998,  R)
Click to Rate
13
The Evil Cult (1993,  Unrated)
Click to Rate
14
Hard Boiled (1993,  R)
Click to Rate
15
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
Click to Rate
16
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2000,  PG)
Click to Rate
17
The Blood of Heroes (Salute of the Jugger) (1989,  R)
Click to Rate
18
The Fisher King (1991,  R)
Click to Rate
19
Barton Fink (1991,  R)
Click to Rate
20
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950,  Unrated)
Click to Rate
21
Underground (1995) (1995,  Unrated)
Click to Rate
22
Léon (The Professional) (1994,  R)
Click to Rate
23
The Blues Brothers (1980,  R)
Click to Rate
24
Eddie Izzard - Glorious (1997,  Unrated)
Click to Rate
25
Prick Up Your Ears (1987,  R)
Click to Rate
26
Young Frankenstein (1974,  PG)
Click to Rate
27
Mou gaan dou (Infernal Affairs) (2004,  R)
Click to Rate
28
Tau man ji D (Initial D) (2005,  Unrated)
Click to Rate

Comments (0)

Post a comment

Recent Comments