My Favorite Movies
My TOP 20 list
| bbliumis's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Crash (1996, NC-17)
MY NUMBER 1. |
|
| 2 |
Dellamorte Dellamore (Cemetery Man) (Demons '95) (Of Death, of Love) (1996, R)
MY NUMBER 2. |
|
| 3 |
American History X (1998, R) |
|
| 4 |
Battleship Potemkin (1925, Unrated) |
|
| 5 |
Psycho (1960, R) |
|
| 6 |
Zorba the Greek (1964, Unrated) |
|
| 7 |
Irreversible (2002, Unrated) |
|
| 8 |
The Butterfly Effect (2004, R) |
|
| 9 |
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) (2004, R) |
|
| 10 |
Time of the Gypsies (Dom za vesanje) (1988, R) |
|
| 11 |
Once Were Warriors (1994, R) |
|
| 12 |
Before the Rain (Pred dozhdot) (1994, Unrated) |
|
| 13 |
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988, R) |
|
| 14 |
The Truman Show (1998, PG) |
|
| 15 |
Freaks (1932, Unrated) |
|
| 16 |
Amores Perros (2001, R) |
|
| 17 |
Ringu ( Ring) (1998, Unrated) |
|
| 18 |
Oldboy (2005, R) |
|
| 19 |
Funny Games (1998, Unrated) |
|
| 20 |
Head-On (Gegen die Wand) (2005, R) |
|
| 21 |
The Holy Mountain (1973, R) |





















