My Favorite Movies


  beatricelundgren's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
I LOVE the fellowship of the ring!!!!
2
Inuyasha - Toki wo koeru omoi ( Affections Touching Across Time ) (2005,  Unrated)
3
Peter Pan (2003,  PG)
Peter Pan
I love this movie
4
Naruto Movie 2: Gekijyouban Naruto daigekitotsu! Maboroshi no chiteiiseki dattebayo! (2005,  Unrated)
Naruto Movie 2: Gekijyouban Naruto daigekitotsu! Maboroshi no chiteiiseki dattebayo!
This movie rocks! I love it^^ and now I can see it whenever I want
5
The Little Vampire (2000,  PG)
The Little Vampire
THIS is one of the best movies ever (I LOVE THE VAMPIRES IN THIS MOVIE) the vampires is so CUTE
6
The Man in the Iron Mask (1998,  PG-13)
The Man in the Iron Mask
I think this movie is allmost as fantastic as the firs one (THE THREE MUSKETEERS)
7
Peter Pan (1953,  G)
8
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
9
Inuyasha - Kagami no naka no mugenjou ( The Castle Beyond the Looking Glass ) (2004,  Unrated)
10
Inuyasha - Guren no houraijima (Fire on the Mystic Island) (2004,  Unrated)
11
Inuyasha - Tenka hadou no ken (Swords of an Honorable Ruler) (2002,  Unrated)
12
3 Ninjas Kick Back (1994,  PG)
3 Ninjas Kick Back
I love this ninja movies they are so funny:)
13
X-Men (2000,  PG-13)
14
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
verry cool
15
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
It's one of the best movies ever!
16
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
I really love this movie! This pirate movie and And the last one (Pirates of the Carrabean:At Worlds End) is the best pirates movies i Ever heve seen. They are verry humouristic and heleryos:)
17
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
I love pirates and pirates movis and this one is one of the best ones I have seen (The other Pirates of the Carrabean movis is better but this one is good to)
18
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
very funny:) This one and the first Pirates of the Carrabean movis is the best pirate movis I have ever seen!!!!
19
Naruto the Movie: Ninja Clash in the Land of Snow (Gekijô-ban Naruto: Daikatsugeki!) (2004,  Unrated)
20
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1999,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
I LOVE THIS MOVIE!!1
21
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
22
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
23
The Lion King (1994,  G)
24
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
Robin Hood: Prince of Thieves
I love this Robin Hood movie it's the best one EVER!!!!!
25
The Three Musketeers (1993,  PG)
The Three Musketeers
This movie has got it al love, humour,sorrov and al the other things : fights, bad guys , good guys and many many more thinks!
26
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
The Mask of Zorro
I think this and the other Zorro movie with Antonio Bandera is fatastic:)
27
The Count of Monte Cristo (2002,  PG-13)
The Count of Monte Cristo
This movie is really good I can't discribe it in words so great is it:)
28
3 Ninjas Knuckle Up (1995,  PG-13)
3 Ninjas Knuckle Up
This ninja movie is helerius and really good;)
29
3 Ninjas (1992,  PG)
3 Ninjas
NINJAS they are so cool
30
3 Ninjas - High Noon on Mega Mountain (1998,  PG)
3 Ninjas - High Noon on Mega Mountain
This ninja kds are so good they are relly funny to:)
31
The Legend of Zorro (2005,  PG)
The Legend of Zorro
Antonio Banderas is a great actor and he is really good in this movie!!!!
32
Lady and the Tramp (1955,  G)
Lady and the Tramp
I love this movie it's so good and the songs are amazing!!
33
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
This is a verry dark movie but I LOVE it!!!
34
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
It's one of my favorites, it's really funny
35
The Accidental Spy (2002,  PG-13)
The Accidental Spy
Jackie Chan is so funny, in this movie and many of his ather movies as well!!!
36
Shanghai Noon (2000,  PG-13)
Shanghai Noon
Jackie Chan and Owen Wilson are so funny in this movie!!
They are a really good team:)
37
Shanghai Knights (2003,  PG-13)
Shanghai Knights
This is the second movie with Jackie Chan and Owen Wilson, and they are hilarious in this movie to!!!
38
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
Bruce Almighty
This is so funny(but Jim Carrey are helerious in the most of his movies)o well it's really good!!
39
Evan Almighty (2007,  PG)
Evan Almighty
This movie is really cool and it's really good done to:)
40
Whisper of the Heart (Mimi wo sumaseba) (If You Listen Closely) (2006,  PG)
Whisper of the Heart (Mimi wo sumaseba) (If You Listen Closely)
This movie is so kawaii(cute)!!!
41
Neko no Ongaeshi (The Cat Returns) (2002,  G)
Neko no Ongaeshi (The Cat Returns)
The Baron is so cool and kawaii!!! He is a cat with clothes:)
42
Castle in the Sky (Tenkû no shiro Rapyuta) (1989,  Unrated)
Castle in the Sky (Tenkû no shiro Rapyuta)
This film is amazing. It's got so much in it and has you on the edge of your seats all the way through!
43
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) (1988,  Unrated)
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro)
This movie is so cute^_^
I love it!!
44
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) (1984,  PG)
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind)
I love this movie!! It's so sad (i cried ALLOT) and beutiful, it's one of the best animed movies I've ever seen:)
45
Desu nôto 2 (Death Note: The Last Name) (2008,  Unrated)
Desu nôto 2 (Death Note: The Last Name)
This movie is really good!
L is a pure genius and my personal favorite;)
46
Death Note (Desu nôto) (TV SHOW) (,  Unrated)
47
L: Change the World (2008,  Unrated)
L: Change the World
I LOVE THIS MOVIE!!
It's one of the best movies I've seen in a while:) L is really the best!
48
Meet the Robinsons (2007,  G)
Meet the Robinsons
This movie is so great!! I loved it, I just want to se it again and again.;)
49
The Aristocats (1970,  G)
The Aristocats
This movie is really great, the cats are so cute and cool:)
50
Cats Don't Dance (1997,  G)
Cats Don't Dance
This movie is really sweet.A great singing movie that isn't disney... like anastasia but with a different story and talking animals.
51
Metropolis (Metoroporisu) (2002,  PG-13)
Metropolis (Metoroporisu)
This movie is so good!!!
It's one of the saddest movies I have ever seen;(
52
Alvin and the Chipmunks (2007,  PG)
Alvin and the Chipmunks
I love this movie!! I like there songs!!:)
53
Mary Poppins (1964,  G)
Mary Poppins
I have allvays loved Marry Poppins and I think I allvays will!
54
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
55
Cats: The Musical (1998,  G)
Cats: The Musical
Oh my god, I loved this musical when I was little and i still like it;)
56
The Santa Clause (1994,  PG)
The Santa Clause
I love this movie!! It's so hilarious:)
57
Hook (1991,  PG)
Hook
Funnt movie:)
58
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
59
The Santa Clause 2 - The Mrs. Clause (2002,  G)
The Santa Clause 2 - The Mrs. Clause
I like this move! It's not as great as the last movi but I still like it!^_^
60
Jump In! (2007,  Unrated)
Jump In!
This movie is so good:)
61
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
This movie is so cool:) !!!
62
All Dogs Go To Heaven 2 (1996,  G)
63
All Dogs Go To Heaven (1989,  G)
64
Stardust (2007,  PG-13)
Stardust
I love this movie;) It's brilliant!!
65
Garfield - The Movie (2004,  PG)
Garfield - The Movie
Garfield is a really cool cat!!
66
Garfield: A Tail of Two Kitties (2006,  PG)
Garfield: A Tail of Two Kitties
Garfield is so cool in this movie:)
67
Drunken Master (Jui kuen) (1978,  R)
Drunken Master (Jui kuen)
This movie is helerios:)
68
Scooby-Doo and the Ghoul School (2000,  Unrated)
Scooby-Doo and the Ghoul School
the beat Scooby-doo movie ever!!!!!!
69
Inkheart (2009,  PG)
Inkheart
this movie is so amazing!! Rafi Gavron who played Farid is the cutest,hottest guy in a while, much cuter than that guy who plays Edward in Twiligt^^

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments