My Favorite Movies


  1. beautifulstranger027
  2. Barbara

The films I enjoy most are provocative and multi-layered.

  beautifulstranger027's Rating My Rating
1
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
2
Insomnia (2002,  R)
3
One Hour Photo (2002,  R)
4
Good Morning, Vietnam (1987,  R)
5
The Birdcage (1996,  R)
6
Death to Smoochy (2002,  R)
7
The Night Listener (2006,  R)
8
The Fisher King (1991,  R)
9
Moscow On The Hudson (1984,  R)
10
Hook (1991,  PG)
11
Rain Man (1988,  R)
12
The Graduate (1967,  PG)
13
Tootsie (1982,  PG)
14
Wag the Dog (1997,  R)
15
All the President's Men (1976,  R)
16
Papillon (1973,  R)
17
Kramer vs. Kramer (1979,  PG)
18
Midnight Cowboy (1969,  R)
19
Death of a Salesman (1985,  PG)
20
Marathon Man (1976,  R)
21
Straw Dogs (1971,  R)
22
Hero (Accidental Hero) (1992,  PG-13)
23
Little Big Man (1970,  PG)
24
Straight Time (1978,  R)
25
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
26
The Black Dahlia (2006,  R)
27
The Reaping (2007,  R)
28
Boys Don't Cry (1999,  R)
29
The Gift (2000,  R)
30
Sometimes They Come Back (1991,  R)
31
11:14 (2003,  R)
32
The Affair of the Necklace (2001,  R)
33
Terror in the Family (1996,  Unrated)
34
Cries Unheard: The Donna Yaklich Story (Victim of Rage) (1994,  Unrated)
35
Heartwood (1998,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments