My Favorite Movies


  BEEFSTEW397142062's Rating My Rating
1
The Departed (2006,  R)
2
Casino (1995,  R)
3
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
4
A League of Their Own (1992,  PG)
5
A Clockwork Orange (1971,  R)
6
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
7
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
8
Alien (1979,  R)
9
American Beauty (1999,  R)
10
American Psycho (2000,  R)
11
Anger Management (2003,  PG-13)
12
Babel (2006,  R)
13
Back to the Future (1985,  PG)
14
Bad Boys (1995,  R)
15
Batman (1989,  PG-13)
16
Batman Begins (2005,  PG-13)
17
Batman Returns (1992,  PG-13)
18
Billy Madison (1995,  PG-13)
19
Blade (1998,  R)
20
Blood Diamond (2006,  R)
21
Blow (2001,  R)
22
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
23
Caddyshack (1980,  R)
24
Cars (2006,  G)
25
Casino Royale (2006,  PG-13)
26
Cast Away (2000,  PG-13)
27
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
28
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
29
Chicago (2002,  PG-13)
30
Children of Men (2006,  R)
31
Collateral (2004,  R)
32
Con Air (1997,  R)
33
Constantine (2005,  R)
34
Crank (2006,  R)
35
Cruel Intentions (1999,  R)
36
Dead Poets Society (1989,  PG)
37
Disturbia (2007,  PG-13)
38
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
39
Dogma (1999,  R)
40
Donnie Darko (2001,  R)
41
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
42
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
43
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
44
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
45
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
46
Fargo (1996,  R)
47
Fantastic Four (2005,  PG-13)
48
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story (,  Unrated)
49
Face/Off (1997,  R)
50
Final Destination (2000,  R)
51
Final Destination 2 (2003,  R)
52
Finding Nemo (2003,  G)
53
Forrest Gump (1994,  PG-13)
54
Friday (1995,  R)
55
Full Metal Jacket (1987,  R)
56
Ghost (1990,  R)
57
Ghost Rider (2007,  PG-13)
58
Girl, Interrupted (1999,  R)
59
Gladiator (2000,  R)
60
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
61
Half Baked (1998,  R)
62
Happy Feet (2006,  PG)
63
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
64
Harold & Kumar Go to White Castle (2004,  R)
65
Hitch (2005,  PG-13)
66
Home Alone (1990,  PG)
67
Hook (1991,  PG)
68
Hostel (2006,  R)
69
I Am Legend (2007,  PG-13)
70
I, Robot (2004,  PG-13)
71
Ice Age (2002,  PG)
72
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
73
Interview with the Vampire (1994,  R)
74
Jaws (1975,  PG)
75
Jarhead (2005,  R)
76
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
77
Juno (2007,  PG-13)
78
Jurassic Park (1993,  PG-13)
79
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
80
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
81
King Kong (2005,  PG-13)
82
King Arthur (2004,  PG-13)
83
Labyrinth (1986,  PG)
84
Legally Blonde (2001,  PG-13)
85
Liar Liar (1997,  PG-13)
86
Little Nicky (2000,  PG-13)
87
Lord of War (2005,  R)
88
Madagascar (2005,  PG)
89
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
90
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
91
Men in Black (1997,  PG-13)
92
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
93
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
94
Minority Report (2002,  PG-13)
95
Men in Black II (2002,  PG-13)
96
Monsters, Inc. (2001,  G)
97
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
98
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
99
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
100
National Treasure (2004,  PG)
101
Night at the Museum (2006,  PG)
102
Norbit (2007,  PG-13)
103
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
104
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
105
Old School (2003,  R)
106
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
107
Over the Hedge (2006,  PG)
108
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
109
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
110
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
111
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
112
Phantom of the Opera (1943,  Unrated)
113
Pitch Black (2000,  R)
114
Predator (1987,  R)
115
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
116
Pretty Woman (1990,  R)
117
Pulp Fiction (1994,  R)
118
Ray (2004,  PG-13)
119
Red Eye (2005,  PG-13)
120
Requiem for a Dream (2000,  R)
121
Reservoir Dogs (1992,  R)
122
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
123
Road Trip (2000,  R)
124
Rocky (1976,  PG)
125
Rocky II (1979,  PG)
126
Rocky III (1982,  PG)
127
Rounders (1998,  R)
128
Rudy (1993,  PG)
129
Rush Hour (1998,  PG-13)
130
Saving Private Ryan (1998,  R)
131
Saw (2004,  R)
132
Saw II (2005,  R)
133
Saw III (2006,  R)
134
Schindler's List (1993,  R)
135
Scary Movie (2000,  R)
136
Scary Movie 2 (2001,  R)
137
Scary Movie 3 (2003,  PG-13)
138
Scary Movie 4 (2006,  PG-13)
139
School of Rock (2003,  PG-13)
140
Scream (1996,  R)
141
Seven (Se7en) (1995,  R)
142
Shark Tale (2004,  PG)
143
Shooter (2007,  R)
144
Shrek (2001,  PG)
145
Shrek 2 (2004,  PG)
146
Silent Hill (2006,  R)
147
Sleepy Hollow (1999,  R)
148
Snatch (2001,  R)
149
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
150
Spaceballs (1987,  PG)
151
Speed (1994,  R)
152
Spider-Man (2002,  PG-13)
153
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
154
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
155
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
156
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
157
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
158
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
159
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
160
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
161
Steel Magnolias (1989,  PG)
162
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
163
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
164
The Big Lebowski (1998,  R)
165
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
166
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
167
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
168
The Breakfast Club (1985,  R)
169
The Butterfly Effect (2004,  R)
170
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
171
The Color Purple (1985,  PG-13)
172
The Crow (1994,  R)
173
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
174
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
175
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
176
The Fifth Element (1997,  PG-13)
177
The Godfather (1972,  R)
178
The Godfather, Part II (1974,  R)
179
The Godfather, Part III (1990,  R)
180
The Goonies (1985,  PG)
181
The Grudge (2004,  PG-13)
182
The Hills Have Eyes (2006,  R)
183
The Illusionist (2006,  PG-13)
184
The Incredibles (2004,  PG)
185
The Italian Job (2003,  PG-13)
186
The Lion King (1994,  G)
187
The Longest Yard (2005,  PG-13)
188
The Lost Boys (1987,  R)
189
The Mask (1994,  PG-13)
190
The Matrix (1999,  R)
191
The Matrix Reloaded (2003,  R)
192
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
193
The Passion of the Christ (2004,  R)
194
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
195
The Pianist (2002,  R)
196
The Ring (2002,  PG-13)
197
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
198
The Village (2004,  PG-13)
199
The Transporter (2002,  PG-13)
200
The Terminator (1984,  R)
201
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
202
The Silence of the Lambs (1991,  R)
203
The Shining (1980,  R)
204
The Waterboy (1998,  PG-13)
205
The Wizard of Oz (1939,  G)
206
Titanic (1997,  PG-13)
207
Tombstone (1993,  R)
208
Tommy Boy (1995,  PG-13)
209
Toy Story (1995,  G)
210
Training Day (2001,  R)
211
Trainspotting (1996,  R)
212
Transformers (2007,  PG-13)
213
Troy (2004,  R)
214
Underworld (2003,  R)
215
Underworld: Evolution (2006,  R)
216
V for Vendetta (2006,  R)
217
Vanilla Sky (2001,  R)
218
Walk the Line (2005,  PG-13)
219
War of the Worlds (2005,  PG-13)
220
Wayne's World (1992,  PG-13)
221
We Were Soldiers (2002,  R)
222
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
223
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
224
X-Men (2000,  PG-13)
225
Zoolander (2001,  PG-13)
226
The Ladykillers (2004,  R)
The Ladykillers
mad funny!!!!!
227
Kids (1995,  NC-17)
228
Thirteen (2003,  R)
229
Black and White (2002,  R)
230
Jeepers Creepers (2001,  R)
231
A Bronx Tale (1993,  R)
232
Raging Bull (1980,  R)
233
Hancock (2008,  PG-13)
234
Meet Dave (2008,  PG)
235
No Country for Old Men (2007,  R)
236
North of Fargo (1998,  Unrated)
237
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning (2006,  R)
238
The Texas Chainsaw Massacre (2003,  R)
239
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III (1990,  R)
240
Halloween II (1981,  R)
241
Halloween (1978,  R)
242
Halloween (2007,  R)
243
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) (1998,  R)
244
Halloween 4: The Return of Michael Myers (1988,  R)
245
The Last House on the Left (1972,  Unrated)
246
The People Under The Stairs (1991,  R)
247
Scarface (1983,  R)
248
Heat (1995,  R)
249
Ronin (1998,  R)
250
Léon (The Professional) (1994,  R)
251
The Happening (2008,  R)
252
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
253
The Others (2001,  PG-13)
254
The Abyss (1989,  PG-13)
255
The Invisible (2007,  PG-13)
256
Sphere (1998,  PG-13)
257
Jackie Brown (1997,  R)
258
Secret Window (2004,  PG-13)
259
Stand by Me (1986,  R)
260
Christine (1983,  R)
261
The Dark Half (1993,  R)
262
The Green Mile (1999,  R)
263
Carrie (2002,  Unrated)
264
The Exorcist (1973,  R)
265
Talisman (2000,  R)
266
The Omen (1976,  R)
267
The Howling (1981,  R)
268
Dawn of the Dead (2004,  R)
269
The Usual Suspects (1995,  R)
270
The Mist (2007,  R)
271
Creepshow (1982,  R)
272
Creepshow 2 (1987,  R)
273
Tales from the Darkside: The Movie (1990,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments