My Favorite Movies


  belialwrestler's Rating My Rating
1
Fulltime Killer (2003,  R)
Fulltime Killer
i felt like i was both tok and o, like a yin yang type atmosphere through the whole movie
2
The Killer (Dip huet seung hung) (1989,  Unrated)
3
Shottas (2006,  R)
4
In Too Deep (1999,  R)
5
Hoodlum (1997,  R)
Hoodlum
great movie, not very historicaly accurate but a great movie none the less
6
The Warriors (1979,  R)
7
Death Wish 3 (1985,  R)
8
Black Caesar (1973,  R)
9
Lat sau san taam (Hard-Boiled) (1992,  R)
10
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
11
Carlito's Way (1993,  R)
12
A Bronx Tale (1993,  R)
13
Scarface (1983,  R)
14
Belly (1998,  R)
15
Under the Cherry Moon (1986,  PG-13)
16
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) (2001,  R)
17
Léon (The Professional) (1994,  R)
18
Rude Boy: The Jamaican Don (1980,  R)
19
Triad Election (Hak se wui yi wo wai kwai) (2007,  Unrated)
20
Face/Off (1997,  R)
21
Training Day (2001,  R)
Training Day
alonso was a beast
22
State Property (2002,  R)
23
Paid in Full (2002,  R)
Paid in Full
great telling of the alpo rich porter story
24
Heat (1995,  R)
25
A Better Tomorrow II (1988,  Unrated)
26
The Replacement Killers (1998,  R)
27
Dead Presidents (1995,  R)
28
Sugar Hill (1994,  R)
29
Angels with Dirty Faces (1938,  Unrated)
30
Bastards of the Party (2005,  Unrated)
Bastards of the Party
Blood gang allday everyday
31
Juice (1992,  R)
32
Above the Rim (1994,  R)
33
Cidade dos Homens (City of Men) (2007,  R)
34
Xia dao Gao Fei (Full Contact) (1992,  Unrated)
35
White Heat (1949,  Unrated)
36
The Public Enemy (1931,  Unrated)
37
New Jack City (1991,  R)
38
The Untouchables (1987,  R)
39
Hammer (1972,  R)
40
Menace II Society (1993,  R)
41
Hell Up In Harlem (1973,  R)
42
I'm Gonna Git You Sucka! (1988,  R)
43
The Dirty Dozen (1967,  Unrated)
44
Boss Nigger (The Black Bounty Killer) (1975,  PG)
45
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in The Hood (1996,  R)
46
Halloween II (1981,  R)
47
Black Gunn (1972,  Unrated)
48
Platoon (1986,  R)
49
Who's the Man? (1993,  R)
50
King of New York (1990,  R)
51
Cleopatra Jones (1973,  PG)
52
Dillinger (1973,  R)
53
Tombstone (1993,  R)
54
Bugsy (1991,  R)
55
The Punisher (1989,  R)
56
Punisher: War Zone (2008,  R)
57
Cocaine Cowboys (2006,  R)
58
They Live (1988,  R)
59
State Property 2 (2005,  R)
60
Paper Soldiers (2002,  R)
61
Once a Thief (John Woo's Once a Thief) (John Woo's Violent Tradition) (1996,  R)
62
Killa Season (2006,  Unrated)
63
Original Gangstas (1996,  R)
64
Gangs of New York (2002,  R)
65
Bullet (1996,  R)
66
Dao huo xian (City Without Mercy) (Flash Point) (Fuse) (The Signal) (2007,  R)
Dao huo xian (City Without Mercy) (Flash Point) (Fuse) (The Signal)
im something like tiger in this movie
67
Prince of the City (1981,  R)
68
Panther (1995,  R)
69
Boyz n the Hood (1991,  R)
Boyz n the Hood
ice cube went to work in this movie
70
Higher Learning (1994,  R)
71
Black Hawk Down (2001,  R)
72
Animal (2005,  R)
73
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
Natural Born Killers
name says it all
74
Gladiator (1992,  R)
75
Cocaine Cowboys 2 (2008,  Unrated)
76
Uninvited Guest (2000,  R)
77
Undisputed (2002,  R)
78
Donnie Brasco (1997,  R)
Donnie Brasco
i looked up to sonny
79
Casino Royale (2006,  PG-13)
Casino Royale
bond is that nigga
80
Casino (1995,  R)
81
XXX (2002,  PG-13)
XXX
like a new james bond
82
Gu huo zi: Zhi ren zai jiang hu (Young and Dangerous) (1996,  Unrated)
83
Assassins (1995,  R)
84
The 13th Warrior (1999,  R)
85
Conan the Destroyer (1984,  PG)
86
Mou gaan dou (Infernal Affairs) (2002,  R)
87
CSA: Confederate States of America (2006,  PG-13)
88
Patriot Games (1992,  R)
89
Conan the Barbarian (1982,  R)
90
Four Brothers (2005,  R)
91
Clear and Present Danger (1994,  PG-13)
92
Kull the Conqueror (1997,  PG-13)
93
Street Kings (2008,  R)
94
The Lost Boys (1987,  R)
95
Harlem Nights (1989,  R)
96
Robocop 2 (1990,  R)
97
Belly 2: Millionaire Boyz Club (2006,  R)
98
Waist Deep (2006,  R)
99
Bound (1996,  R)
Bound
cool movie
100
Scream (1996,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments