My Favorite Movies


  benbudsob's Rating My Rating
1
Yoru no pikunikku (Night Time Picnic) (2006,  Unrated)
2
Shaolin Soccer (2002,  PG-13)
3
Paris Je T'aime (2007,  R)
4
Love Actually (2003,  R)
5
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl) (2001,  Unrated)
6
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
7
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
8
The Departed (2006,  R)
9
The Matrix (1999,  R)
10
Virgin Territory (2007,  R)
11
Serendipity (2001,  PG-13)
12
Chungking Express (1996,  PG-13)
13
The Fall (2006,  R)
14
Be With You (Ima, ai ni yukimasu) (2004,  Unrated)
15
Keulraesik (The Classic) (2003,  Unrated)
16
Forrest Gump (1994,  PG-13)
17
Gladiator (2000,  R)
18
Wedding Crashers (2005,  R)
19
Das Leben der Anderen (The Lives of Others) (2006,  R)
20
No Country for Old Men (2007,  R)
21
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
22
The Dark Knight (2008,  PG-13)
23
V for Vendetta (2006,  R)
24
Braveheart (1995,  R)
25
300 (2007,  R)
26
50 First Dates (2004,  PG-13)
27
Saving Private Ryan (1998,  R)
28
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
29
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
30
Transformers (2007,  PG-13)
31
The Green Mile (1999,  R)
32
In the Valley of Elah (2007,  R)
33
Hitch (2005,  PG-13)
34
The Silence of the Lambs (1991,  R)
35
Memento (2000,  R)
36
WALL-E (2008,  G)
37
Seven (Se7en) (1995,  R)
38
American Beauty (1999,  R)
39
A History of Violence (2005,  R)
40
La Finestra di fronte (Facing Windows) (2004,  R)
41
The Prestige (2006,  PG-13)
42
In Bruges (2008,  R)
43
Jackass - The Movie (2002,  R)
44
Mou gaan dou (Infernal Affairs) (2002,  R)
45
Teeth (2007,  R)
46
The Machinist (2004,  R)
47
Moon Child (2004,  Unrated)
48
Nana (2005,  Unrated)
49
Constantine (2005,  R)
50
21 Grams (2003,  R)
51
Intacto (2002,  R)
52
American Gangster (2007,  R)
53
2 Days in Paris (Deux jours à Paris) (2007,  R)
54
Liar Liar (1997,  PG-13)
55
Vanilla Sky (2001,  R)
56
Jerry Maguire (1996,  R)
57
Magnolia (1999,  R)
58
Lord of War (2005,  R)
59
Iron Man (2008,  PG-13)
60
Eastern Promises (2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments