Share this List

Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies

  beth19862005's Rating My Rating
1
Saw (2004,  R)
Saw 5.0 Stars
This is my favorite movie in the whole world because it scared the shit out of me the first time I watched it!
Click to Rate
2
Saw II (2005,  R)
Saw II 5.0 Stars
I loved this movie because it was scary and because it had a great cast!
Click to Rate
3
Saw III (2006,  R)
Saw III 5.0 Stars
A really good addition to the Saw series!!!
Click to Rate
4
The Holiday (2006,  PG-13)
The Holiday 5.0 Stars
An excellent movie!!! I love this movie and it has an amazing cast!
Click to Rate
5
In Her Shoes (2005,  PG-13)
In Her Shoes 5.0 Stars
A great movie to watch with the girls!
Click to Rate
6
The Notebook (2004,  PG-13)
The Notebook 5.0 Stars
A great and romantic movie! I recomennd u watch it with ur loved one!
Click to Rate
7
Wedding Crashers (2005,  R)
Wedding Crashers 5.0 Stars
This movie is so funny!!! I never stopped laughing!
Click to Rate
8
Honey (2003,  PG-13)
Honey 5.0 Stars
A great dance movie and an enjoy to watch!!
Click to Rate
9
Here On Earth (2000,  PG-13)
Here On Earth 5.0 Stars
This is a great love story!!! I love the cast and the movie!
Click to Rate
10
The Hills Have Eyes (1986,  R)
The Hills Have Eyes 5.0 Stars
This movie is so scary and entertaining!!! It had some really great scenes in it!
Click to Rate
11
The Hills Have Eyes II (2007,  R)
The Hills Have Eyes II 5.0 Stars
A great scare!!! I loved it and I recommend everyone to see it!!
Click to Rate
12
Mean Girls (2004,  PG-13)
Mean Girls 5.0 Stars
I love this movie!!! It has a great cast and an interesting story line!
Click to Rate
13
Legally Blonde (2001,  PG-13)
Legally Blonde 5.0 Stars
A movie that actually goes with my personality!!! I love this movie!
Click to Rate
14
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (2003,  PG-13)
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 5.0 Stars
A great sequel and a delight to watch!!!
Click to Rate
15
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
Sweet Home Alabama 5.0 Stars
This is such a great movie!! It is hip and funny!!!
Click to Rate
16
The Descent (2006,  R)
The Descent 5.0 Stars
A really scary movie!!!! Kept me on the edge of my seat!
Click to Rate
17
The Ring (2002,  PG-13)
The Ring 5.0 Stars
This is a great movie!!! My friends and I love it!!!
Click to Rate
18
The Ring Two (2005,  PG-13)
The Ring Two 4.0 Stars
A great sequel, to the first one!
Click to Rate
19
Backdraft (1991,  R)
Backdraft 5.0 Stars
I love this movie!!!
Click to Rate
20
Ladder 49 (2004,  PG-13)
Ladder 49 5.0 Stars
This is an excellent movie!!! It made me cry!!!
Click to Rate
21
American Pie (1999,  R)
American Pie 5.0 Stars
A hilarious movie!!! Kept me entertained and laughing!
Click to Rate
22
American Pie 2 (2001,  R)
American Pie 2 5.0 Stars
A funny movie I liked this one the best because it was funny and an enjoy to watch!
Click to Rate
23
American Wedding (2003,  R)
American Wedding 3.5 Stars
I liked this movie!!! I would have liked it better though if more of the original cast was in in though!
Click to Rate
24
American Pie Presents - Band Camp (2005,  R)
American Pie Presents - Band Camp 5.0 Stars
A funny and entertaining movie!
Click to Rate
25
American Pie 5: The Naked Mile (2006,  R)
American Pie 5: The Naked Mile 5.0 Stars
A really good movie!!! I really enjoyed watching it!!!
Click to Rate
26
Scary Movie (2000,  R)
Scary Movie 5.0 Stars
Really funny movie!!! The best one out of all of them and the funnest!
Click to Rate
27
Scary Movie 2 (2001,  R)
Scary Movie 2 4.0 Stars
Funny movie!!! Made me laugh!
Click to Rate
28
Scary Movie 3 (2003,  PG-13)
Scary Movie 3 5.0 Stars
I thought this one was really good and hilarious!
Click to Rate
29
Scary Movie 4 (2006,  PG-13)
Scary Movie 4 2.5 Stars
It was a pretty funny movie!
Click to Rate
30
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith 5.0 Stars
This was a fun and entertaining action movie!!
Click to Rate
31
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days 5.0 Stars
This is a great movie on relationships!!! I love it!
Click to Rate
32
Hardball (2001,  PG-13)
Hardball 5.0 Stars
This is a great baseball movie and a tearjerker at the same time!!! I love it!
Click to Rate
33
The Hitcher (2007,  R)
The Hitcher 5.0 Stars
A great movie, kept me on the edge of my seat!!! I am going to but this movie!
Click to Rate
34
Spider-Man (2002,  PG-13)
Spider-Man 5.0 Stars
I love Spider-Man!!! He is my favorite superhero!!!
Click to Rate
35
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
Spider-Man 2 5.0 Stars
A great superhero movie!! I love Spidey, plus Toby is so hot as Spider-Man!
Click to Rate
36
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
Spider-Man 3 5.0 Stars
A great spiderman movie!! I think it it the best one so far!!! Would see it again!
Click to Rate
37
Just Friends (2005,  PG-13)
Just Friends 5.0 Stars
This movie is so funny plus it has an amazing cast!!!
Click to Rate
38
The Butterfly Effect (2004,  R)
The Butterfly Effect 5.0 Stars
Anything with Ashton Kutcher has to be good!!!
Click to Rate
39
I Now Pronounce You Chuck and Larry (2007,  PG-13)
I Now Pronounce You Chuck and Larry 4.5 Stars
One of the funniest movies I have seen in a long time!! I loved it!!!
Click to Rate

Comments (0)

Post a comment

Recent Comments