My Favorite Movies


  Betsy57821242's Rating My Rating
1
Death at a Funeral (2007,  R)
2
El Orfanato (The Orphanage) (2007,  R)
3
Flakes (2007,  Unrated)
4
Somersault (2004,  Unrated)
5
Paris Je T'aime (2007,  R)
6
Winter Passing (2006,  R)
7
Reality Bites (1993,  PG-13)
8
He Loves Me, He Loves Me Not (Ā la folie... pas du tout) (2002,  PG-13)
9
Frida (2002,  R)
10
Hannah Takes the Stairs (2007,  Unrated)
11
Blue State (2007,  R)
12
Swimming Pool (2003,  R)
13
Wristcutters - A Love Story (2007,  R)
14
Black Snake Moan (2007,  R)
15
Blue Car (2003,  R)
16
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
17
Ira and Abby (2006,  R)
18
Look Both Ways (2006,  PG-13)
19
Juno (2007,  PG-13)
20
The Big Bad Swim (2006,  Unrated)
21
Brooklyn Lobster (2005,  R)
22
Saved! (2004,  PG-13)
23
Almost Famous (2000,  R)
24
Beautiful Girls (1996,  R)
25
Mighty Aphrodite (1995,  R)
26
Steel City (2006,  R)
27
Harrison's Flowers (2002,  R)
28
Babel (2006,  R)
29
Chasing Freedom (2004,  R)
30
Shame (2006,  Unrated)
31
Mean Creek (2004,  R)
32
Prozac Nation (2005,  R)
33
Being John Malkovich (1999,  R)
34
Pieces of April (2003,  PG-13)
35
The Band's Visit (Bikur Ha-Tizmoret) (2008,  PG-13)
36
Dedication (2007,  R)
37
Life as a House (2001,  R)
38
White Oleander (2002,  PG-13)
39
Once (2007,  R)
40
The Visitor (2008,  PG-13)
41
Stolen Summer (2002,  PG)
42
Tara Road (2005,  PG)
43
The First Wives Club (1996,  PG)
44
Practical Magic (1998,  PG-13)
45
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
46
Mermaids (1990,  PG-13)
47
Moonstruck (1987,  PG)
48
Labyrinth (1986,  PG)
49
Mixed Nuts (1994,  PG-13)
50
Tank Girl (1995,  R)
51
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
52
Turner and Hooch (1989,  PG)
53
Harry and the Hendersons (1987,  PG)
54
Encino Man (1992,  PG)
55
Much Ado About Nothing (1993,  PG-13)
56
What Lies Beneath (2000,  PG-13)
57
Dead Again (1991,  R)
58
Donnie Brasco (1997,  R)
59
Man on Fire (2004,  R)
60
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
61
Underworld (2003,  R)
62
Underworld: Evolution (2006,  R)
63
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
64
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
65
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
66
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
67
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
68
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
69
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
70
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
71
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
72
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
73
The Incredible Hulk (2008,  PG-13)
74
Signs (2002,  PG-13)
75
Red Dragon (2002,  R)
76
Kiss The Girls (1997,  R)
77
The Pelican Brief (1993,  PG-13)
78
Independence Day (1996,  PG-13)
79
The Constant Gardener (2005,  R)
80
Annie Hall (1977,  PG)
81
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
82
Sex and the City (2008,  R)
83
Nell (1994,  PG-13)
84
Last Holiday (2006,  PG-13)
85
French Kiss (1995,  PG-13)
86
Love Actually (2003,  R)
87
Under the Tuscan Sun (2003,  PG-13)
88
Becoming Jane (2007,  PG)
89
The Holiday (2006,  PG-13)
90
The Parent Trap (1961,  G)
91
The Land Before Time (1988,  G)
92
Thumbelina (1994,  G)
93
Lady and the Tramp (1955,  G)
94
Beauty and the Beast (1991,  G)
95
The Little Mermaid (1989,  G)
96
Snow White and the Seven Dwarfs (1937,  G)
97
Låt den Rätte Komma In (Let the Right One in) (2008,  R)
98
Slumdog Millionaire (2008,  R)
99
Il y a Longtemps que Je T'aime (I've Loved You So Long) (2008,  PG-13)
100
Hors de Prix (Priceless) (2006,  PG-13)
101
Scotland, PA. (2001,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments