My Favorite Movies
| BeyondAGraySea's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005, PG) |
|
| 2 |
High Fidelity (2000, R) |
|
| 3 |
Piccadilly (1929, Unrated) |
|
| 4 |
Jaws (1975, PG) |
|
| 5 |
Robin Hood - Men in Tights (1993, PG-13) |
|
| 6 |
The Flight of Dragons (1982, G) |
|
| 7 |
Just Visiting (2001, PG-13) |
|
| 8 |
Benny & Joon (1993, PG) |
|
| 9 |
The Skeleton Key (2005, PG-13) |
|
| 10 |
The Sting (1973, PG) |
|
| 11 |
A Clockwork Orange (1971, R) |
|
| 12 |
Earth Girls Are Easy (1989, PG) |
|
| 13 |
The Mask (1994, PG-13) |
|
| 14 |
Being John Malkovich (1999, R) |
|
| 15 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 16 |
Road to Perdition (2002, R) |
|
| 17 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
| 18 |
The Ladykillers (2004, R) |
|
| 19 |
Zoolander (2001, PG-13) |
|
| 20 |
Splash (1984, PG) |
|
| 21 |
The Departed (2006, R) |
|
| 22 |
Psycho (1960, R) |
|
| 23 |
The Birds (1963, PG-13) |























