My Favorite Movies


  1. bhoirmangala
  2. Mangala

Give list a short description

  bhoirmangala's Rating My Rating
1
Taare Zameen Par (2007,  Unrated)
Taare Zameen Par
I saw this film.subject of film gave impact on parents.i want to sugest amirkhan, subject of lonely parents,whose children' go abroad or not living with single parent,beause of their job or some other factor.If Amirkhan is interested ,i will give a real story.
2
Titanic (1997,  PG-13)
3
The Longest Yard (2005,  PG-13)
4
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
5
Hitch (2005,  PG-13)
Hitch
hi! best subject of the film.will smith is my favourite actor
6
Come September (1961,  Unrated)
Come September
This movie always in my memory,song in this film is my favourite song.
7
Gladiator (2000,  R)
Gladiator
this is my favourite movie.Rusell and joaquin,all actors are done a good job.so allover film is fentastic.
8
Dance with Me (1998,  PG)
Dance with Me
i like the theme of this film.this movie keep young hearted !
9
Fiddler on the Roof (1971,  G)
Fiddler on the Roof
most beautiful film
10
Enter the Dragon (1973,  R)
Enter the Dragon
i like this movie because of bruce lee' s acting.
11
A Walk in the Clouds (1995,  PG-13)
A Walk in the Clouds
so beautiful film ! i always remember!
12
Jodhaa Akbar (2008,  Unrated)
Jodhaa Akbar
good film.
13
The Rising (Mangal Pandey) (2005,  Unrated)
The Rising (Mangal Pandey)
amirkhan done a role of mangalpande is always memorable
14
Bonnie Scotland (Heroes of the Regiment) (1935,  Unrated)
15
Mabel's Busy Day (Charlie and the Sausages) (Hot Dog Charlie) (1914,  PG)
Mabel's Busy Day (Charlie and the Sausages) (Hot Dog Charlie)
charlie is great commedian
16
Fun & Fancy Free (1947,  G)
17
Deewaar (Wall) (I'll Die for Mama) (1975,  Unrated)
Deewaar (Wall) (I'll Die for Mama)
best film, best acting,best dialoge,which are always remember
18
Black (2005,  Unrated)
Black
best film
19
Nayak: The Real Hero (2001,  Unrated)
20
Virasat (1997,  Unrated)
21
Guru (2007,  Unrated)
Guru
abhisheks acting is superb!
22
Pyaasa (1957,  Unrated)
23
Kaagaz Ke Phool (Paper Flowers) (1984,  Unrated)
24
Padosan (1968,  Unrated)
25
Bhumika: The Role (1977,  Unrated)
26
Paheli (2005,  G)
27
Mughal E Azam (2005,  G)
28
Sapnay (1997,  G)
29
Morning Raga (2004,  Unrated)
Morning Raga
i like this movies story andacting of all actors
30
Corporate (2006,  Unrated)
31
Omkara (2006,  Unrated)
32
Bhool Bhulaiya (2007,  Unrated)
33
50 First Dates (2004,  PG-13)
50 First Dates
i like this movie very much. i remember hihgest level love f the lover boy.
34
The Matrix (1999,  R)
35
Psycho (1960,  R)
36
Guide (Survival) (1965,  Unrated)
Guide (Survival)
best film, best songs and best actors, allover best film.
37
The Guns of Navarone (1961,  PG)
38
Swan Lake (1978,  Unrated)
39
Sadma (1983,  Unrated)
40
Victoria No. 203: Diamonds Are Forever (2006,  Unrated)
41
Pakeezah (Pure Heart) (Pure One) (The Pure) (1972,  Unrated)
Pakeezah (Pure Heart) (Pure One) (The Pure)
best acting of minakumari and rajkumar.. dance and songs are remember me forever.
42
Waqt (Time ) (1965,  Unrated)
Waqt (Time )
so real film. acting of balraj sahani is great! oh! meri joharjoobi, tuze malum nahi is my favourite kavvali.
43
Amanush (1975,  Unrated)
44
Gadar: Ek Prem Katha (Mutiny: A Love Story) (2001,  Unrated)
45
Life in a... Metro (2007,  Unrated)
Life in a... Metro
in this movie show a real life in metro.all actor and actresses acting is best. songs in this films r my favourite.
46
Satya (1998,  Unrated)
Satya
my favourite film, manoj vajpeies acting ,i like so much.
47
Sarkar (2005,  Unrated)
48
Kati Patang (1970,  Unrated)
49
Netaji Subhas Chandra Bose: The Forgotten Hero (2005,  Unrated)
Netaji Subhas Chandra Bose: The Forgotten Hero
best film.role of netaji well done by sachin khedekar.
50
Lajja (2001,  Unrated)
51
Ab Tak Chhappan (2006,  Unrated)
Ab Tak Chhappan
best film. nana patekar is my favourite actor.
52
Yatra (2006,  Unrated)
53
Andhi Gali (1984,  Unrated)
54
15 Park Avenue (2005,  Unrated)
55
Jhankaar Beats (2003,  Unrated)
56
Mr. and Mrs. Iyer (2003,  Unrated)
57
Pyaar Ke Side Effects (2006,  Unrated)
58
Parineeta (2005,  G)
59
Lage Raho Munna Bhai (2006,  Unrated)
60
Golmaal: Fun Unlimited (2006,  Unrated)
61
Rehnaa Hai Terre Dil Mein (2001,  Unrated)
62
Honeymoon Travels Pvt. Ltd. (2007,  Unrated)
63
Tehzeeb (2003,  Unrated)
64
Earth (1999,  Unrated)
65
Fanaa (2006,  Unrated)
66
Rang De Basanti (Paint it Yellow) (2006,  Unrated)
67
Sarfarosh (1999,  Unrated)
68
Ghulam (1998,  G)
69
Rangeela (Full of Colour) (1995,  Unrated)
70
Ek Hasina Thi (2003,  Unrated)
71
Pinjar (2003,  Unrated)
72
Lakshya (2004,  Unrated)
73
Koi... Mil Gaya (I Found Someone) (2003,  G)
74
Kaho Naa... Pyaar Hai (Say This Is Love) (2000,  Unrated)
75
Kabhi Khushi Kabhie Gham (2001,  PG)
76
Dor (2006,  Unrated)
77
Iqbal (2005,  Unrated)
78
Bluff Master (2005,  Unrated)
79
Mera Naam Joker (My Name is Joker) (1970,  Unrated)
80
Bobby (1973,  Unrated)
81
Saagar (1985,  Unrated)
82
Chandni (Moonlight) (1989,  Unrated)
83
Amar Akbar Anthony (1977,  Unrated)
84
Yaadon Ki Baaraat (1973,  Unrated)
85
Hum Kisise Kum Naheen (1977,  Unrated)
86
Muqaddar Ka Sikandar (1978,  Unrated)
87
Hungama (1971,  Unrated)
88
Maine Pyar Kiya (I Fell In Love) (When Love Calls) (1989,  Unrated)
89
Hum Hain Rahi Pyar Ke (We Are Travellers on the Path of Love) (1993,  Unrated)
90
Traffic Signal (2007,  Unrated)
91
Border (1997,  R)
92
Tarzan (1999,  G)
93
Baby's Day Out (1994,  PG)
94
Mother India (1957,  Unrated)
95
Chitty Chitty Bang Bang (1968,  G)
96
Shwaas (Breath) (2004,  Unrated)
97
Page 3 (2005,  Unrated)
98
Chandni Bar (2001,  Unrated)
99
Cheeni Kum (Less Sugar) (2007,  Unrated)
100
The Namesake (2006,  PG-13)
101
Maqbool (2003,  Unrated)
102
Astitva (2000,  Unrated)
103
Maachis (1996,  Unrated)
104
The Last Samurai (2003,  R)
105
Mission: Impossible III (2006,  PG-13)
106
Top Gun (1986,  PG)
107
Endless Love (1981,  R)
108
Cocktail (1988,  R)
109
The Firm (1993,  R)
110
The Cruise (1998,  PG-13)
111
Speed 2 - Cruise Control (1997,  PG-13)
112
Saving Private Ryan (1998,  R)
113
The Patriot (2000,  R)
114
Tears of the Sun (2003,  R)
115
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
116
Anand (1970,  Unrated)
117
Free Willy 3: The Rescue (1997,  PG)
118
Anaahat (Eternity) (2003,  Unrated)
119
Ek Baar Phir (1980,  Unrated)
120
Aap Ki Kasam (2004,  Unrated)
121
Sholay (Embers) (Flames) (Flames of the Sun) (1975,  Unrated)
122
Angoor (1982,  Unrated)
123
Koshish (1972,  Unrated)
124
Anubhav (1971,  Unrated)
125
Manchali (1973,  G)
126
Seeta Aur Geeta (,  Unrated)
127
Raja Aur Runk (1968,  Unrated)
128
Gumrah (1963,  Unrated)
129
Welcome to Sajjanpur (2008,  Unrated)
130
Kabhi Kabhie - Love Is Life (Sometimes) (1976,  Unrated)
131
Dumb and Dumber (Unrated) (,  Unrated)
132
Dostana (2008,  R)
133
Casino Royale (2006,  PG-13)
134
Mission Impossible (1996,  PG-13)
135
Rab Ne Bana Di Jodi (A Couple Made by God) (A Match Made in Heaven) (2008,  Unrated)
136
Slumdog Millionaire (2008,  R)
137
Fashion (2008,  Unrated)
138
Dasvidaniya (2008,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments